Stomatolog će se raspitivati o načinu Vašeg života, istoriji korišćenja nekih lijekova i sl., kako bi utvrdio kako je nastala prebojenost Vaših zuba. Različita prebojavanja će se različito ponašati na proces izbj elj ivanja.Poslij e toga, stomatolog će aplikovati specijalan gel na desni oko zuba, koji će ih štititi od dejstva preparata za izbjeljivanje. Zatim se aplikuje sam gel za izbjeljivanje. Najčešći aktivni sastojci ovih preparata su vodonik-peroksid i karbamid-peroksid. Neki preparati se aktiviraju posebnim svijetlom ili primjenom toplote. Nakon aplikacije gela za izbjeljivanje, stomatolog će Vam,u kratkom vremenskom intervalu, obasjati zube posebnom lampom. U zadnje vrijeme sve su više u upotrebi i laseri za ubrzavanje postupka izbjeljivanja. Iako mnogi pacijenti vole primjenu nove tehnologije, još nije dokazana, ali ni osporena, neškodljivost primjene lasera u ove svrhe.
Za kućno izbjeljivanje stomatolog će prvo uzeti otisak, na osnovu kojeg će napraviti jedan ili dva individualna nosača, u zavisnosti da li izbjeljujete zube jedne ili obije vilice. Zatim će ih podesiti da tačno naliježu Vašim zubima. Ovo je veoma bitno jer preparat za izbjeljivanje ne
treba da dođe u kontakt sa mekim tkivima oko zuba. Međutim, skoro je teško oblikovati nosače tako da ne dozvole isticanje preparata za izbjeljivanje. Zbog toga dolazi do oštećenja gingive oko zuba, što je velika mana kućnom izbjeljivanju zuba. Kod kuće se ovi nosači, prije stavljanja u usta, napune gelom koji Vam proslijedi stomatolog i tako nose nekoliko časova svakog dana. Većina pacijenata dobije željene rezultate već poslije dvije nedjelje, dok za neka prebojenja treba i 4 pa i više nedjelja.
Vaš stomatolog će možda htjeti da Vas vidi nekoliko dana poslije ordinacijskog izbjeljivanja, kako bi provjerio stanje desni. Ukoliko su one došle u kontakt sa preparatom za izbjeljivanje, onda može doći do njihovog oštećenja. Ukoliko izbjeljujete zube kod kuće, stomatolog će Vas redovno provjeravati na kraju svake nedjelje, kako bi pratio proces izbjeljivanja kao i eventualne promjene na desnima.
IZBJELJIVANJE NIJE TRAJNO RJEŠENJE! Mrlje i fleke će se vratiti. Kod ljudi koji se izlažu mnogim prebojavajućim sredstvima (cigarete, kafa, koka-kola i sl.) izbijeljenost će polako da se gubi već poslije mjesec dana. Kod onih pacijenata koji izbjegavaju konzumiranje gore navedenih stvari, izbijeljenost može trajati i do godinu dana.
Ponovno izbjeljivanje se, takođe, može vršiti u ordinaciji i kod kuće. Ukoliko imate već napravljene nosače, onda ih možete slobodno ponovo iskoristiti. Kućno izbjeljivanje možete i sami ponavljati, ali se prije svakog ponovnog izbjeljivanja obavezno posavjetujte sa Vašim stomatologom.
Izbjeljivanje veoma rijetko izaziva teže neželjene efekte, iako su se javljali slučajevi gdje je došlo do privremene osjetljivosti zuba. Takođe, može doći do iritacije desni. Izbjeljivanje se NE PREPORUČUJE TRUDNICAMA jer uticaj preparata za izbjeljivanje na plod još nije dovoljno istražen. Kako je sama procedura kozmetičkog i izbornog karaktera, to se savjetuje njeno odlaganje do poslije porođaja.
Piše: dr Miloš Radulović, stomatolog
Add comment