Osim spoljašnjeg zračenja, segment koji je dugi niz godina nedostajao zdravstvu Crne Gore jeste brahiterapija. Brahiterapija predstavlja unutrašnje zračenje. Radioaktivni izvor se postavlja unutar nekog cjevastog organa, što je najčešće slučaj kod ginekoloških tumora, tumora prostate, rektuma, tumora glave i vrata, jednjaka, bronha… Na Klinici je instaliran savremeni HDR „multisourse” uređaj sa iridijumskim izvorom i prošlog mjeseca su započete brahiterapije pacijentkinja sa ginekološkim tumorima. Ovaj radioaktivni izvor aktivan je oko 3 mjeseca, nakon čega je neophodna njegova zamjena novim. Dobrom organizacijom, edukacijom i naporom osoblja uspješno je aktiviran prvi izvor brahi zračenja, što predstavlja uspjeh u okvirima regiona. Oprema za brahiterapiju koštala je oko 800.000 evra i u ukupnom bilansu će značiti ne samo uštedu za Fond zdravstva već i mogućnost privlačenja stranih osiguranika na liječenje u Crnoj Gori. Godišnje je bilo oko 300 upućivanja za ginekološke tumore, a u troškove je ulazio i transport avionom, uz najčešće finansiranje pratioca bolesnica, što je drastično povećavalo izdvajanje za liječenje bolesnika. Za jednu bolesnicu Fond je plaćao i do 8.000 evra. Sada se unutrašnje zračenje sprovodi u Podgorici, a pacijentkinje imaju mogućnost liječenja u svom okruženju, što popravlja njihov kvalitet života. Ovaj parametar predstavlja jedan od najznačajnijih faktora uspješnosti terapije u onkologiji danas.
Tim za brahiterapiju je visoko edukovan i čine ga naši specijalisti radiologije dr Ćorsović i dr Karađinović, koji su boravili u stranim onkološkim institucijama kao što je Institut u Skoplju, Institut u Segedinu, Institut u Miškolcu i Institut u Vircburgu. Osim ljekara, veoma je značajna uloga medicinskih fizičara u planiranju i sporovođenju pravilne procedure te dozimetrijskih mjerenja. Fizičari su, takođe, boravili na edukaciji u Skoplju, Vircburgu i Beogradu.
U ovim edukativnim aktivnostima imali smo značajnu podršku Zavoda za međunarodnu saradnju Crne Gore, koji su nas povezali sa agencijom IAEA iz Beča. Delegacija Kliničkog centra Crne Gore u nekoliko navrata boravila je u IAEA u Beču, gdje smo dogovorili saradnju i prezentovali naše potrebe i dostignuća. Misije IAEA dolazile su na Kliniku i dale nam savjete za unapređenje rada na Klinici. Sa IAEA je dogovoren boravak eksperta za brahiterapiju i eksperta iz oblasti izike. Cilj je zajedničko pokretanje procedure po EU standardima i preporukama IAEA.
Od prije mjesec dana na našoj Klinici boravi dr Saša Ljubenković, načelnik Radioterapije iz Niša, koji preko 20 godina radi proceduru brahiterapije ginekoloških tumora.
On će ovdje provesti 3 mjeseca. Takođe, trenutno je na Klinici ekspert iz brahiterapijske fizike Nadica Dimitrovska (Institut iz Skoplja). Planira se i boravak eksperta medicinske izike za spoljašnje zračenje, takođe iz Instituta u Skoplju. Ovakav multidisciplinarni rad predstavlja svojevrsnu kontrolu te potvrdu da se zračenje sprovodi u adekvatnim uslovima. Ovi rezultati su nastali zajedničkim i mukotrpnim radom sa Menadžmentom Kliničkog centra, na čelu sa prim dr sci. Miljanović, bez čijeg angažovanja ne bismo uspjeli adekvatno da unaprijedimo sve segmente nove Klinike.
Nakon proteklih godinu dana od otvaranja možemo konstatovati da su svi komplikovani segmenti Klinike aktivirani i da smo veoma zadovoljni liječenjem bolesnika. Bolesnici sa malignim oboljenjima predstavljaju posebnu kategoriju vulnerabilnih pacijenata i oni zahtijevaju multidisciplinarni pristup i adekvatno protokolisan rad. Na Klinici se koriste preporuke evropskih i mediteranskih udruženja specijalista onkologa ESMO, ESTRO i AROME, čiji smo mi aktivni članovi i u čijem radu učestvujemo.
U proteklih godinu dana na Klinici za onkologiju i radioterapiju KCCG-a boravile su delegacije ljekara iz inostranstva (Kina, Srbija, Italija, Hrvatska, Francuska, Makedonija… ) i svi su izrazili zadovoljstvo infrastrukturom i radom na Klinici. Takođe su bili iskreno zadivljeni da u Crnoj Gori postoji ovakva savremena zdravstvena institucija. Ipak, najveće zadovoljstvo nam pričinjavaju pohvale naših bolesnika koji se u uslovima nove Klinike osjećaju privilegovanim, a ne odbačenim i izolovanim kakva osjećanja ponekad izaziva spoznaja maligne bolesti.
Daljim kadrovskim jačanjem Klinike, uz idealne infrastrukturne preduslove, mi sa pravom možemo da u sljedećih nekoliko godina očekujemo potpunu airmaciju naše ustanove na međunarodnom planu i da se kao zdravstveni sistem nametnemo na tržištu usluga u regionu.
Direktor Klinike, Prof. dr Vladimir Todorović
Add comment