Aktuelnosti u zdravstvu, medicini i farmaciji predstavljene u Budvi
U duhu uspješne tradicije, časopis „Medical” organizovao je ove godine Petu godišnju konferenciju sa međunarodnim učešćem. Događaj je upriličen 31-og maja do 2-og juna, u hotelu „Mediteran“ u Budvi. Pokrovitelj skupa bilo je Ministarstvo zdravlja Crne Gore.
Aktivno ucešce na konferenciji, u duhu njene tradicije, pored Ministarstva zdravlja, Fonda za zdravstveno osiguranje, CALIMS-a, Instituta za javno zdravlje, Klinickog centra Crne Gore, Kancelarije SZO u Crnoj Gori i Farmaceutske komore, više javnih i privatnih zdravstvenih ustanova iz zemlje, okruženja i inostranstva – imalo je i više farmaceutskih kompanija i veledrogerija.
Naučni odbor Konferencije činili su prof. dr Vesna Miranović (MZCG), predsjednica, prof. dr Agima Ljaljević (IJZCG), prof. dr Filip Vukmirović (KCCG), doc. dr Zorica Potpara (MF Odsjek farmacija), dr sci. med. Majda Šahman Zaimović (CALIMS), dr Jevto Eraković (KCCG) i dr Miro Knežević (MZCG).
Skup je otvorio ministar zdravlja, dr Kenan Hrapović:
Uvažene dame i gospodo,
Izuzetna mi je čast da vas pozdravim u ime Ministarstva zdravlja što imam priliku da otvorim 5. Medical konferenciju, koja jednom godišnje okuplja najeminentnije stručnjake iz oblasti medicine i farmacije. Vjerujem da će ovogodišnji — sada mogu reći tradicionalni — susreti biti dobra prilika za razmjenu iskustava i praksi, sve u cilju unapređenja zdravstvenih politika u našoj zemlji, u čemu ćemo svakako imati podršku i pomoć kolega iz regiona.
Dragi prijatelji,
Odlučni smo da reformske procese koji su u zdravstvu stalna potreba, sprovodimo u kontinuitetu, a da smo na pravom putu potvrđuju poslednja istraživanja koja bilježe porast povjerenja građana u, mogu s pravom reći, jedan od najvažnijih sitema u državi, a to je zdravstvo. U najvažnijem poslu su i najbolji među nama, najpredaniji svojoj profesiji, čija se svakodnevna briga o zdravlju i spašavanju ljudskih života podrazumijeva, a najmanja greška stavlja na stub srama i rugla besomučnih napada onih koji ne misle dobro ni sebi ni drugima.
Koristim ovu priliku da se za napredak koji ostvarujemo posebno zahvalim ljekarima i medicinskom osoblju, jer su oni nosioci najzahtjevnijih zadataka i izazova na svim nivoima zdravstvene zaštite. Mi, kao donosioci odluka i menadžeri, moramo imati sluha za njihove potrebe, a svi zajedno za naše pacijente, čije je zdravlje imperativ koji nema alternativu.
Da smo ozbiljno shvatili zadatke koje smo postavili kao prioritet, pokazao je izvještaj Evropskog zdravstvenog potrošačkog indeksa, koji je napretkom od 9 mjesta na rang-listi ocijenio kvalitet sprovođenja reformi u crnogorskom zdravstvu. Samo oni koji nemaju dobre namjere mogu zatvarati oči pred onim što Ministarstvo zdravlja kreira i sprovodi realizujući politiku Vlade kada je zdravstveni sistem u pitanju. Tako je tokom prošle godine uloženo preko 3 miliona eura na adaptaciju i renoviranje zdravstvenih objekata, kao i 12 miliona eura opredijeljenih za nabavku savremene medicinske opreme. Samo za potrebe Kliničkog centra Crne Gore nabavljeni su najsavremeniji angiografski aparati, dvije magnetne rezonance: jedna za potrebe Kliničkog centra, druga za potrebe Dječje bolnice, novi linearni akcelerator zračenja, gama kamera i još mnogo opreme koja je u značajnoj mjeri doprinijela boljim uslovima rada i kvalitetnijoj dijagnostici i liječenji naših građana.
Već je izvjesno i da ćemo obezbijediti međunarodno finansiranje za izgradnju dva nova objekta u kojima će biti smještene klinike za psihijatriju i infektivne kožne bolesti investicijom od 7,5 miliona eura. Nakon više decenija obezbijedićemo savremene uslove za tretman ovih pacijenata, kao i savremene uslove za rad medicinskih radnika u tim ustanovama.
Posebno me raduje što će svi segmenti zdravstvene zaštite biti ojačani krajem tekuće godine, kada se sa specijalističkog usavršavanja vraća oko 50 ljekara, dok će taj broj 2019. god. biti udvostručen, pa ćemo ubrzo imati značajno veći broj stručnog kadra koji će brinuti o zdravlju svih pacijenata.
Zdravlje i briga pacijenata je na prvom mjestu, a Vlada Crne Gore će iskoristiti sve raspoložive mogućnosti da položaj zdravstvenih radnika poboljša u mjeri mogućeg i u skladu sa ekonomski trenutnom situacijom koju dijelimo svi u zemlji. Podsjetiću da je Ministarstvo zdravlja potpisalo sporazum sa dva reprezentativna sindikata kojim država u naredne 3 godine ulaže oko 1,8 miliona eura za izgradnju stambenih jedinica za zaposlene u zdravstvenom sistemu.
Poštovani učesnici konferencije,
I danas i narednih dana smo ovdje kako bi iskoristili znanja i mogućnosti da svako iz svoje oblasti doprinese razvoju savremenih medicinskih procedura i reformskih procesa koji su u toku. Posebno želim da se zahvalim domaćinu i organizatorima iz časopisa Medical, koji je jedinstven u Crnoj Gori, jer se bavi isključivo zdravstvenim temama i u kontinuitetu prati rad svih institucija u okviru zdravstvenog sistema. Siguran sam da će vam i ovogodišnja konferencija koja okuplja predstavnike brojnih zdravstvenih ustanova i farmaceutskih kompanija iz zemlje i regiona, kroz brojne prezentacije i promocije omogućiti da se upoznate sa mogućnostima medicinske nauke i prakse, novim tehnologijama na nivou naših i institucija regiona, kao i da razmijenite iskustva koja su od neprocjenjivog značaja za unapređenja zdravstvene zaštite na svim nivoima.
Posebno želim da pozdravim naše drage goste iz referentne klinike „Acibadem“ iz Turske.
Na kraju, želim vam uspješan rad i proglašavam 5. Medical konferenciju otvorenom.
Hvala!
Dodijeljene Medikalove plakete
U uvodnom dijelu manifestacije i ove godine su uručene plakete zahvalnosti.
Ministru zdravlja dr Kenanu Hrapoviću dodijeljena je, kako je u ime organizatora navela Slavica Pantelić lična plaketa „u ime snažne dugogodišnje saradnje“. Marija Vukotić, predstavnica Farmaceutske kompanije „Hoffmann — La Roche Ltd.“, iskoristila je priliku uručenja priznanja da podsjeti na značaj postojanja ove švajcarske kompanije još od 1896. godine. U ime istambulske klinike „Acibadem“, još jednog dobitnika plakete, prisutnima se obratila Olja Aktunc, a tursku grupacije Koč, predstavila je Severdžan Erlap. Ona je izrazila uvjerenje da će saradnja u Crnoj Gori biti nastavljena jednako uspješno kao i u regionu. Ističući da je Medikal imao sluha za integrativnu medicinu još u periodu kad od stane zvaničnog zdravstvenog sistema taj sektor još nije bio integrisan u ponudu zdravstvene zaštite građanima, dr Snežana Tomić, homeopatkinja iz Budve, primila je ovo priznanje.
Medikal konferencija spaja kompletno zdravstvo Crne Gore i svakako je prilika da se razmijene iskustva sa kolegama iz regiona i inostranstva — navela je ovom prilikom Pantelić i izrazila vjerovanje da će učesnici ovogodišnje konferencije dobiti mnoge odgovore iz oblasti reforme zdravstvenog sistema, novih terapijskih mogućnosti, ekonomskog sektora medicine, te regulative i registracije ljekova.
Program Konferencije bio je organizovan kroz jednu prezentaciju, jedan okrugli sto i sedam sesija koje su podrazumijevale prateće sadržaje. Širokoobuhvatna tema događaja dala je dovoljno prostora za otvaranje brojnih tema iz različitih oblasti zdravstva, medicine i farmacije.
Prezentacija mr Vladana Raičkovića (FZOCG), kojoj je moderator bio gospodin Sead Čirgić, direktor Fonda za zdravstveno osiguranje Crne Gore, imala je za temu elektronske servise, u žiži kojih se istakao građanima odnedavno dostupni portal Fonda za zdravstveno osiguranje eZdravlje, kao i slični servisi: eZakazivanje, eRecept i eNalaz. Prezentaciji se pridružio i ministar zdravlja dr Kenan Hrapović, kao i Lejla Reković dipl.ing.el. iz Fonda zdravstva.
Kao učesnici prve sesije Konferencije stručnoj javnosti obratili su se gosti iz inostranstva: sa prestižnih istambulskih klinika „Healthcare“ i „Acibadem“. O radiohirurgiji i upotrebi gama noževa u neurologiji govorio je prof. dr Selčuk Peker, a njegov kolega sa klinike prof. dr Onuk Jaman napravio je interesantan uvid u hirurgiju idiopatske skolioze. Nova dostignuća i tehnike u radioonkologiji opisao je prof. dr Merič Šengoz, a prof. dr Siret Ratip govorio je o napretku u haploidentičkoj transplantaciji. Sesiju je zaključio prof. dr Vladimir Dimov (PZU „Codra“) stručnim izlaganjem na temu Laparaskopska kolorektalna hirurgija — mogućnosti i prednosti. Moderator prve sesije bio je dr Dimov.
Drugi dan Konferencije započet je okruglim stolom koji je za temu imao reformu primarne zdravstvene zaštite. Moderator je bio dr Kenan Hrapović. Ovaj značajni skup imao je za učesnike referentne stručnjake. Učestvovali su prof. dr Vesna Miranović (MZCG), dr Miro Knežević i gospodin Milovan Vujović (MZCG), a Hans Kluge (SZO), je zbog nemogućnosti dolaska, dostavio video zapis koji je prezentovan prisutnima. Prezentovane su brojne aktivnosti učinjene na planu pružanja efikasnije zdravstvene zaštite u ovom zdravstvenom sektoru, ali i predstavljeni novi ciljevi i iskustva drugih.
Druga sesija programa započeta je izlaganjem dr pharm. Gordane Boljević (CALIMS). Ona je govorila o regulatornim aspektima razvoja i registracije generičkih ljekova, a generičke ljekove kao dio zdravog rješenja prezentovale su doc. dr Zorica Potpara (MFCG) i Ana Popović (Udruženje „Genezis“). Moderator ovog segmenta bila je dr sci. med. Majda Šahman Zaimović.
Treća sesija Konferencije bila je posvećena temama iz dijabetologije: novim horizontima u terapiji šećerne bolesti i aktuelnim načinima uspostavljanja glikemijske kontrole. Prvi izlagač, ujedno i moderator ovog stručnog segmenta, bio je dr Sreten Kavarić (KCCG). On je govorio o novim preporukama u terapiji dijabetesa. Dr Igor Bjeladinović, iz Opšte bolnice — Kotor, opisao je insulin degludek, novo poglavlje u insulinskoj terapiji, a efekte primjene liraglutida u kvalitetnoj glikoregulaciji i kardiometaboličkim ishodima predstavio je ass. dr Emir Muzurović (KCCG). Još jedan novi koncept u liječenju pacijenata sa dijagnostikovanim dijabetesom melitusom tipa 2 (dapagliflozin) predstavio je dr Aleksandar Đogo (KCCG). Izlaganjem o procesu uspostavljanja glikemijske kontrole kod pacijenata sa kardiovaskularnim rizikom ovu sesiju je zaključila dr Valentina Kalinić (Opšta bolnica — Bar).
Vrijednost inovacije u medicini bila je tema četvrte po redu stručne cjeline Konferencije. O vrijednostima, ekonomiji i dostupnim medicinskim inovacijama govorio je prof. dr Dragan Lončar, sa Ekonomskog fakulteta u Beogradu. O vrijednosti inovacije u onkologiji, neurologiji i reumatologiji, sa pacijentom u centru medicine zasnovane na vrijednosti, stručno izlaganje imali su eminentni ljekari Kliničkog centra prim. dr Jadranka Lakićević, dr Jevto Eraković i dr Nataša Miketić. Dr pharm. Nemanja Turković (CALIMS) pojasnio je regulatorne aspekte razvoja i registracije novih ljekova, a Bojan Trkulja (Udruženje „Inovia“) predstavio je inovativne farmaceutske kompanije — partnere zdravog sistema. Moderator sesije bila je dr Majda Šahman Zaimović.
U poslijepodnevnim časovima drugog dana programa realizovan je stručni skup u okviru kog je bilo riječi o primjeni lipozomalnog gvožđa u prevenciji i tretmanu sideropenijske anemije — doc. dr Brigita Smolović (KCCG). Onkološki pacijenti i primarna zdravstvena zaštita bili su tema izlaganja dr Ankice Ivanović (DZPG), a o kliničkom značaju primjene metaformina govorila je moderatorka ovog dijela programa dr Valentna Kalinić (Opšta bolnica — Bar). Anatomske modele i medicinske simulatore u službi savremene medicinske edukacije predstavio je dr Dejan Bizinger („3B Scientific Europe Kft.“, Mađarska).
Završni dan konferencije (2. jun) započet je temama iz tehnologije. Dr Pjotr Merks, („Nicolaus Copernicus University“, Varšava) predstavio je piktograme, kako se navodi, ključne aktere u farmaceutskoj njezi. Njegov sagovornik mr ph. Adnan Bešović (EDU 720, BiH) ponudio je smjernice u opisu programa svoje ustanove, kao novog saradnika u farmaciji. Moderator sesije bila je dr pharm Tanja Vojinović.
U popodnevnom nastavku programa učesnici su mogli saznati više o proceduri propisivanja ljekova na recept u javnim zdravstvenim ustanovama u Crnoj Gori, o čemu je govorila mr sci. Lidija Šćepanović (IJZCG), kao i o mjestu antikoagulantne terapije u akutnom koronarnom sindromu, što je bila tema izlaganja dr Nebojše Bulatovića (KCCG). Terapija aminosalicilatima — „starim ljekovima u novom vremenu“ — bila je tema dr sci. med. Velimira Miloševića (KCCG), moderatora sesije, a značaj primjene folata u trudnoći istakla je ovom prilikom dr Snežana Sekulić Grbović (KCCG). Završno izlaganje imala je dr Marija Palibrk, iz Instituta za javno zdravlje, koja je objasnila nove aspekte propisivanja antibiotika na recept u javnim zdravstvenim ustanovama Crne Gore.
U narednim brojevima Medikal će objaviti predavanja sa V Medikal konferencije.
Farmaceutske kompanije i veledrogerije, kao i bolničke grupacije Acibadem i KOČ iz Turske predstaviljene su i sa prezentacionim štandovima. Višegodišnji partneri Medikala, kompanije Hemofarm, Sandoz, Hoffmann la Roche, Richter Gedeon, Bosna Lijek, GSK, La Roche Posay, Vichy, Humana, Cai Pan, kao i veledrogerije Farmegra, Meditas, Farmont, BTL Medical i ovom prilikom su svojim učešćem doprinijeli kvalitetu skupa.
Anita Đurović