dokument kojim bi regulisali pravo doktora. Ljekar nekada mora da donese odluku bez mogućnosti konsultacije literature ili drugog kolege. Ali, ako u takvim prilikama dođe do greške onda slijedi suđenje, vještačenja, super-vještačenja i osude – naglasio je dr Jočić, ističući da Ljekarska komora neće abolirati nikog ko se ponaša suprotno Kodeksu medicinske etike i deontologije, ali da se pred njenim organima ne vodi postupak dok se, takav eventualni spor, ne okonča pred sudom.
– To je praksa i zakon u svijetu, ali pojedinci to ne mogu da shvate pa od Komore traže suspenziju doktora i osudu prije suda. To su očigledno pritisci na profesiju, a to predstavlja opterećenje za ljekare koji svakodnevno imaju složene operativne i dijagnostičke procedure skopčane s rizikom. Ali, mi smo strpljivi. Pred nama su obaveze da sprovedemo zakonsku regulativu i ispoštujemo standarde u medicini. Brzi trend razvoja struke i nauke naša profesija uspješno prati, a kontinuirana edukacija je programsko opredjeljenje Komore. Zato organizujemo edukativne skupove, da se ljekari upoznaju sa najnovijim dostignućima i omogućimo im da dobiju licence iz prakse. Te licence do sada je dobilo 273 ljekara – naglasio je dr Jočić, ističući da je crnogorska Komora uspostavila sarad-nju sa njemačkom, koja postojiveć 125 godina i okuplja 450.000 doktora.
Direktor Doma zdravlja Bijelo Polje, dr Rasim Agić, kazao je da nagrade nijesu zbog nagrada, već zbog “nečega ranijeg, a naročito zbog nečega što stvara obavezu u budućnosti”.
– Veliki je uspjeh što smo dobili novu zgradu Doma zdravlja i godišnju nagradu u samo dva dana. Zaposleni u našoj ustanovi biće i dalje posvećeni reformi zdravstvenog sistema, čiji je jedan dio i predstojeće konstituisanje zdravstvenih centara – naglasio je dr Agić.
Dr Vjera Bojović, predsjednik Komisije za dodjelu nagrada, kazala je da je komisija jednoglasno dodijelila nagrade. -Dr Ječmenica završila je fakultet, specijalizaciju i subspecijal-izaciju na Medicinskom fakultetu u Begradu, a završila je i dvosemestralnu postdiplomsku nastavu o ranom otkrivanju i tretmanu poremećaja psiho-motornog razvoja. Među prvima u Plevljima organizuje i uvodi u rad porodilišta sistem “Majka prijatelj beba”, a dječije odjeljenje postalo je primjer dobrog funkcionisanja. Objavila je veliki broj radova i posvetila brojna istraživanja djeci sa opstruk-tivnim oboljenjima, komparirajući svoj rad sa istraživanjima drugih industrijskih sredina. Učestvovala je na brojnim stručnim seminarima i kongresima kod nas i u inostranstvu.
Dom zdravlja Bijelo Polje uspješno obavlja primarnu zdravstvenu zaštitu, a regionalni je centar za mentalno zdravlje, plućne bolesti, epidemiologiju i centar za djecu sa posebnim potrebama. U njemu rade sve službe, a proteklih godina nije bilo primjedbi na kvalitet usluga niti sudskih sporova.
Piše: D. Novčić
Add comment