Živ kontakt je nezamjenljiv
Lea Dekler, generalna sekretarka Evropskog foruma medicinskih asocijacija, istakla je da realizacija ovakvih skupova pričinjava veliko zadovoljstvo i povjerenje u budućnost EFME. Praveći osvrt na značaj i učinak Foruma, ona je navela da EFMA postoji gotovo 40 godina. − 40 godina održavamo ovaj forum. Tu okupljamo uglavnom ljekare, ljude iz zdravstva koji se okupljaju i diskutuju o novim idejama, razmjenjuju iskustva, pokušavaju da oblikuju budućnost medicine. Ono što obično radimo je da prikupimo nove ideje, kao i neke stare ideje. Pokušavamo da razumijemo odakle one potiču. Razgovaramo o izazovima koji stoje pred medicinskom profesijom, o nekim uzbudljivim novim idejama, a onda pokušavamo da sagledamo način na koji možemo da ostvarimo neki uticaj, kako bi svako od nas mogao da se vrati u svoju organizaciju ili u neku međunarodnu organizaciju u kojoj radi poput WMA, CPME i sl. i pokušavamo da tamo formulišemo određene javne politike na osnovu diskusija koje ovdje vodimo – objasnila je ona.
Pozivajući na aktivno učešće, posvećenost timu Foruma, Dekler je navela da su druženje i okupljanje predstavnika medicinskih asocijacija jako važni jer je poznato da se na takvim skupovima stvaraju veze, mreže, pronalaze nove kolege. S tim u vezi, ona je izrazila zadovoljstvo zbog bliskosti u saradnji sa crnogorskim kolegama iz Ljekarske komore.
Ističući važnost savremenog trenutka u medicini, zbog uzbudljivih inovacija koje su pred nama, sekretarka EFMA objasnila je da je izvjesno da ćemo, s tim u vezi, moći da koristimo velike podatke, da ćemo moći da koristimo tehnologiju koju nikada nismo mogli da koristimo ranije, ali da, u isto vrijeme, i dalje imamo određena socijalna pitanja koja čekaju na rješenje. Upravo povezanost pacijenta i ljekara, navela je ona, nalazi se u srži onoga što želimo da očuvamo i zadržimo. − Medicina prihvata inovacije, prihvata nauku, prihvata sve ono što stoji pred njom, ali isto tako želi da sačuva osnovne vrijednosti i etiku profesije. I to je nešto za šta se borimo na svakodnevnoj osnovi − rekla je ona.
Najavljujući program skupa, generalna sekretarka EFMA pozvala je na učešće u mreži ovog udruženja, te izrazila zahvalnost osnivaču svoje organizacije SZO, kao i srodnim organizacijama svjetskog renomea. Takođe, imala je u vidu i crnogorske kolege, prije svih dr Aleksandra Mugošu, predsjednika Ljekarske komore i ministra zdravlja dr Kenana Hrapovića.
Podrška od strane krovnih službi
Ističući zadovoljstvo zbog izbora Crne Gore za ovogodišnjeg domaćina sastanka Evropskog foruma medicinara, dr Kenan Hrapović, ministar zdravlja Crne Gore, poželio je dobrodošlicu učesnicima skupa. − Pacijent u centru sistema i briga o njegovom zdravlju zadatak su na kojem istrajavamo, dok je briga o edukaciji kadra i usavršavanju vještina naših medicinskih profesionalaca cilj od kojeg ne odustajemo. Danas se možemo pohvaliti činjenicom da je u cjelokupnom zdravstvenom sistemu Crne Gore, aktivno angažovano 2.278 ljekara, što u odnosu na broj stanovnika čini odnos od 3,3 ljekara na 1.000 stanovnika, a što je veoma blizu evropskog standarda od 3,4 ljekara na 1.000 stanovnika − kazao je ministar Hrapović. On je ovom prilikom podsjetio i da su se u proteklom trogodišnjem periodu sa zvanjem specijaliste u zdravstveni sistem vratila 234 ljekara, a na specijalizaciju je upućeno 430 ljekara. Odobrena je i 41 uža specijalizacija. Programom kontinuirane medicinske edukacije u koju Vlada ulaže oko 500.000 EUR godišnje, za samo dvije godine obuhvaćeno je 3.730 medicinskih radnika kroz 1.452 obuke. Ističući da je armija ovih mladih i stručnih ljudi budućnost našeg zdravstva, on je naglasio i da se ulagalo i u poboljšanje stambenih uslova medicinskih radnika. − Njih 160 se uselilo u nove stanove. Po Sporazumu o obezbjeđivanju sredstava za rješavanje stambenih potreba zaposlenih u zdravstvu zaključenom sa sindikatima, Vlada Crne Gore je za tu namjenu opredjelila 1,4 milion eura – naveo je ministar. Budžet Fonda za zdravstveno osiguranje porastao je na 237,29 miliona u 2019. godini, što je posljedica razvoja svijesti da ulaganje u zdravlje građana nije trošak već investicija u zdraviju i produktivniju budućnost.
U okviru državnog fonda od 11 miliona i 800 hiljada evra namijenjenog za nabavku opreme do sada je realizovano 93% nabavki, a dodatno je opredijeljeno još 5 miliona. Ministar je ovom prilikom istakao značaj nabavke linearnog akceleratora najnovije generacije, magnetne rezonance, angiografa i angio-sale, ali i projekat ostvarivanja energetske efikasnosti u medicinskim centrima. − U narednom četvorogodišnjem periodu ćemo obuhvatiti još 18 zdravstvenih objekata i dodatno uložiti 6 miliona eura. Realizacija druge faze već se uspješno sprovodi – rekao je ministar Hrapović. Posebno značajnu tekovinu, kako je istakao, predstavlja izrada, usvajanje i implementacija nove Liste ljekova na kojoj se nalazi 1.156 ljekova. Oni se izdaju na recept, odnosno na teret Fonda za zdravstveno osiguranje. − Povećanjem učešća države u dijelu troškova po osnovu potrošnje ljekova, uticali smo na smanjenje izdataka iz džepa naših građana − kazao je ministar Hrapović. O tome uvjerljivo govore i rezultati relevantnih istraživanja javnog mjenja koja ukazuju na porast povjerenja građana Crne Gore u institucije zdravstvenog sistema, pri čemu je rad zdravstvenog resora zauzeo visoko treće mjesto. − I međunarodna javnost konstantno prati dešavanja u našem sistemu i ističe napredak u kvalitetu pružanja zdravstvene zaštite, čemu svjedoči i napredak Crne Gore na listi Evropskog zdravstvenog potrošačkog za 11 mjesta, pa smo se za samo dvije godine sa neslavne 35. pomjerili na 23. poziciju, po indikatorima uspješnosti. Pozitivne ocjene daju nam vjetar u leđa da istrajemo u daljim reformama i uzvratimo na ukazanom povjerenju, ali i obavezuju da s pažnjom posmatramo i adekvatno odgovaramo na izazove sa kojima se danas suočavaju svi zdravstveni sistemi − kazao je Hrapović. Ovim je i zvanično otvoren 34. godišnji EFMA sastanak.
Add comment