Đumbir je tropska začinska biljka koja veoma podsjeća na trsku. Biljka naraste do jedan metar visine, njeno korjenje je mesnato kao prst, do 20cm dužine i veoma aromatično. Aroma korjenja je prijatna sa mirisom na limun, a ukus je slatkasto pikantan i veoma svjež. Njegovo porijeklo je jugozapadna Azija, a glavni proizvođač je Indija, dok je u svijetu veoma poznat đumbir sa Jamajke. Danas se uzgaja ne samo u Japanu i Indiji, već i u Americi.
Sadrži 0,25 -3% eteričnog ulja, i 5-8% gingerola – uljaste guste tečnosti ljutog ukusa bez mirisa. Upotrebljava se prvenstveno u svježem obliku, a i kao samljeveni prah sušenog korijena. Đumbir je veoma ukusan kao začin pa se koristi u razne svrhe, kao dodatakjelima za kolače, za pivo i likere…
Ljekovita svojstva đubmira su poznata. U ljekovite svrhe upotrebljava se preko 5000 godina. Zahvaljujući svojim antisepti-čnim karakteristikama, često se koristi zimi kao dodatak toplim napitcima, zato što smiruje kašalj.
Đumbir djeluje višestruko:
- •analgetički: ublažava bolove
- •sedativno: smiruje i smanjuje razdražljivost
- •diuretički: pospješuje mokrenje i odstranjuje suvišnu vodu
- •antimikrobno: uništava patogene mikroorganizme
- •antiupalno: smanjuje upale i bolove uzrokovane artritisom
Sastav 100 grama jestivog dijela korijena đumbira:
- •Voda81,7g
- •Kalorije 69
- •Bjelančevine 1,7 g
- • Ugljenohidrati 15,1 g
- • Masnoća 0,7 g
- • Vlakna 2 g
- • Kalcijum 18 mg
- • Fosfor 27 mg
- • Gvožđe 0,5 mg
- • Natrijum 13 mg
- • Kalijum 415mg
- • Vitamin C3mg
- • Tiamin 0,02 mg
- • Riboflavin 0,03 mg
- • Niacin 0,7 mg
Čaj od đumbira je veoma dobar kod želudačnih problema, dok su eterična ulja iz đumbira odlična kod odvikavanja od alkohola, smanjuju stres pa se koriste i za masažu. Đumbir je djelotvorno sredstvo za smanjenje holesterola u krvi, smanjuje bolove pa se koristi kod reumatskih problema, a povećava i broj i pokretljivost spermatozoida. Ima antiseptičko dejstvo i smiruje kašalj zbog čega se koristi kao dodatak toplim napitcima tokom zime. Đumbir stimuliše perifernu i opštu cirkulaciju, zagrijava, otklanja grčeve i spazme, stimuliše funkciju jetre, snažan je antiok-sidans. Koristan kod uklanjanja edema, groznice, raznih mučnina. U kombinaciji sa drugim biljkama pojačava njihovo dejstvo. Mogu ga uzimati i bolesnici sa čirom na želucu i dvanaesto-palačnom crijevu. Smanjuje povećani serumski i tkivni holesterol kao i trigliceride u krvi. Povećava broj i pokretljivost spermatozoida bez ikakvog štetnog dejstva. Spriječava zgrušavanje krvi i stvaranje tromba.
Koristi se protiv upala, za obloge protiv otoka, protiv grčeva, za smanjenje bola kod mišićnih i koštanih problema kao što je artritis, kao preventiva protiv prehlade i za smirivanje kašlja, jačanje imuniteta, poboljšava cirkulaciju i sprečava nastajanje ugrušaka krvi, djelotvoran je lijek protiv migrene i protiv gripa. Đumbir poboljšava pamćenje, djeluje kao blagi afrodizijak, smanjuje mučninu u trudnoći bez štetnih efekata, kao i mučninu kod osoba koje teže podnose putovanja. Antiseptik je pa uništava mikroorganizme, koristi se protiv iscrpljenosti i umora jer podiže energiju u organizmu. Đumbir sadrži u sebi materije koje ubrzavaju metabolizam, pomaže razgradnju mesa i mlijeka u organizmu. On je snažan antioksidans koji pospješuje funkciju jetre i odličan je za detoksikaciju organizma.
Neki zdravstveni radnici preporučuju đumbir protiv jutarnje mučnine za vrijeme rane trudnoće.
Njemačka studija na 27 žena otkrila je da je đumbir djelotvoran kod 70 % ispitanih žena koje trpe od stanja hyperem-esis gravidarum, teškog oblika mučnine i povraćanja povezanog s trudnoćom.
Uzimanje 250 miligrama đumbirovog korijena u prahu u kapsulama četiri puta dnevno ublažilo je mučnine i smanjilo broj napada povraćanja kod rane trudnoće.
Dr Stephen Fulder, britanski stručnjak za biljne ljekove, nakon pomnog i opsežnog pregleda medicinske literature, 1996. je proglasio “uobičajene doze” đumbira “potpuno sigurnima za upotrebu u trudnoći”.
Međutim, uprkos svim ovim studijama, trudnica bi uvijek trebala da se konsultuje sa svojim doktorom, obzirom da se u đumbiru ipak nalaze eterična ulja.
Đumbir sa medom je najpoznatiji kućni lijek u Americi za liječenje kašlja kod djece. Sok od svježeg đumbira, pomješan sa sokom od svježeg bijelog luka i meda se koristi kao lijek za astmu.
Kod izostale menstruacije – 1 čajnu kašikicu đumbira u prahu razmutiti u pola litre vrele vode, uzimati po 1 šoljicu toplog čaja 3-4 puta dnevno. Tretman traje dok se menstruacija ne normalizuje, obicno 3-4 mjeseca.
Kod upale jajnika – po 1 čajnu kašikicu đumbirovog korjena, srdačice i kamilice, uz malo narezanog korjena peršuna. Mješavinu bilja kuvati u 1 litar vode 15 minuta u poklopljenoj posudi, kada se ohladi procjediti, uzimati po pola čajne kašikice svaka 2 sata, kada se osjeti olakšanje, dozu smanjiti na 3 puta dnevno.
Protiv mučnine – u kombinaciji sa nanom, đumbir je najefikasnije sredstvo protiv mučnine, naročito ako je u pitanju takozvana bolest putovanja, odnosno ako osjećate nagon za povraćanjem dok se vozite brodom ili autobusom.
Kupka od đumbira – pomaže ako imate koprivnjaču. Prelijte 250 grama svježeg đumbira sa pet litara ključale vode, poklopite i ostavite da odstoji pola sata pa dodajte vodi za kupanje. Ostanite u kadi barem 15 minuta.
Đumbir je od velike pomoći svima koji pate od reumatoidnog ili osteoartritisa. Recept koji značajno može olakšati tegobe: Narendajte 200g svježeg, dobro opranog đumbira, prelijte ga čašom svježeg soka od ananasa i kuvajte na srednjoj vatri 15 minuta. Pred kraj kuvanja dodajte kašiku meda, promješajte i vrelu smjesu sipajte u čistu teglu. Svakog dana pojedite po jednu kašiku ove poslastice ujutro i uveče. Ovo slatko od đumbira se preporučuje svim osobama koje naprežu glasne žice, jer je đumbir jedan od najboljih prirodnih ljekova za laringitis – zapaljenje glasnih žica koje izaziva promuklost, gubitak glasa, suvoću i zapaljenje grla. Tada se preporučuje po jedna kašika ovog eliksira na svaka tri sata. Takođe pomaže da popijete nekoliko šolja čaja od jednakih količina žalfije i slatkog korijena ili petrovca.
Za detoksikaciju – 10cm korjena đumbira oguliti na kolutove i spustiti u vodu koja je provrela. Kuvati na laganoj vatri još nekih 10-15min, nakon čega je potrebno poklopiti i ostaviti da odstoji. Nakon hlađenja potrebno je čaj preliti u stakleni bokal, kome se dodaju kriške jabuke, kao i par kapljica svježeg soka limuna. Napitak se preporučuje piti hladan tokom dana.
Za glavobolju – đumbir se najčešće koristi u kombinaciji sa medom. Čaj od đumbira koji se po hlađenju pomiješa sa medom, savjetuje se za piće kod napada glavobolje, čak i migre-noznih napada. Preporučuje se nekih 4-5 puta dnevno primijeniti ovu terapiju.
Za mršavljenje – đumbirov korjen pomaže bolje varenje skrobne hrane, eliminiše zatvor i nadutost stomaka, obara holes-terol, pomaže bolje lučenje pljuvačke, jednom riječju značajno ubrzava metabolizam, što su sve preduslovi za zdravo mršavljenje. Stoga se đumbir dijeta preporučuje svima koji želite vitak stas i tanak struk. Dovoljno je da uz pravilnu ishranu ovaj začin dodajete u jela, još se bolje pokazao čaj za skidanje kilograma.
Aroma đumbira je moja preporuka za hladne dane koji su pred nama. Ako je istina da za uspomene uvijek vezujemo i mirisne note, onda neka ova zima bude u znaku ove čudesne biljke. Učinite zimu drugačijom, izaberite novu aromu. Izaberite drugačiju emociju.
Piše: Mr sci. ph. Ivana Gojković
Add comment