Iako je krajem prošle godine ministar zdravlja Vojislav Šimun uputio dopis sa jasnim smjernicama koje obavezuju medicinske sestre iz specijalističkih kabineta da pacijentima nalaze slobodne termine za dalje preglede i dalje analize, ta praksa do danas nije zaživjela.
Nerijetko se za termin kod specijaliste u javnim zdravstvenim ustanovama u najboljem slučaju čeka po nekoliko mjeseci, pa je za one pacijente sa srčanim tegobama koji moraju da se podvrgnu kardiološkoj dijagnostičkoj proceduri – koronografiji, prvi slobodan termin tek sa jeseni, i to u oktobru. Ništa bolja situacija nije ni kada su u pitanju konsultacije sa vaskularnim hirurgom, na koje se čeka po nekoliko mjeseci.
Jedan od segmenata koji koči je i začarani krug koji pacijenti prolaze od ljekara specijaliste do izabranog ljekara, jer elektronski servis nikada nije zaživio kao što je najavljivan ranijih godina…
Iz kabineta direktorice Doma zdravlja Podgorica dr Dragane Durković-Perović, Pobjedi je rečeno da mogućnost zakazivanja kontrolnih pregleda i dijagnostičkih procedura kroz sistem koji koristi KCCG postoji nekoliko godina unazad.
U domovima zdravlja smatraju da bi ljekari KCCG trebalo da svog pacijenta, kojeg im je zbog određenog zdravstvenog problema uputio izabrani ljekar, ,,provedu“ kroz krug dijagnostike u svojoj ustanovi i sa prijedlogom za terapiju vrate pacijenta na praćenje svom izabranom doktoru.
“Pojedini to rade, većina ipak ne zakazuje nijedan kontrolni pregled ni proceduru. I dalje to rade izabrani doktori, koji često ne vide slobodne termine, pa se pacijenti nanovo vraćaju u dom zdravlja i interesuju kod sestara za iste. Traženje termina za preglede u KCCG oduzima znatno vrijeme izabranom ljekaru i onemogućava da se kvalitetno posveti pacijentu. Izabrani ljekari bi trebalo da indikuju prvi pregled pacijenta i da ga prate nakon njegove dijagnostičke obrade u KCCG”, pojasnili su iz kabineta.
U podgoričkim domovima zdravlja se termini koji se otvore početkom mjeseca izabranim ljekarima za zakazivanje popune za svega par dana. Zaposleni u Domu zdravlja ističu da kad zakazuju za specijalističke preglede budu popunjeni za tri dana. Nakon toga za one koji nijesu uspjeli da zakažu, produžava se čekanje za još najmanje mjesec dana.
“Osim lista čekanja, pacijentima je put do specijaliste dug i zbog toga što i kabineti i dalje šalju pacijente kod izabranog ljekara, koji tamo traže nove upute, pa nazad u KCCG, ukoliko imaju sreće da dobiju termin”, kazali su iz Doma zdravlja. Ističu da za one koji nijesu uspjeli da zakažu, produžava se čekanje za još najmanje mjesec dana.
“Osim lista čekanja, pacijentima je put do specijaliste dug i zbog toga što i kabineti i dalje šalju pacijente kod izabranog ljekara, koji tamo traže nove upute, pa nazad u KCCG, ukoliko imaju sreće da dobiju termin”, kazali su iz Doma zdravlja. Ističu da za one koji nijesu uspjeli da zakažu, produžava se čekanje za još najmanje mjesec dana.
“Dešava se i da termina ima, ali u oktobru. Pacijenti se i dalje redovno vraćaju u domove zdravlja i tako se crpi i dragocjeno vrijeme, ali i novac, što ne pomaže tretmanu izlječenja”, kazali su nezvanično Pobjedi zaposleni u domovima zdravlja. Ukazuju da dolasci pacijenata dok ne dobiju termin kod specijalista ili zakažu redovnu kontrolu stvaraju gužve.
“Po informacijama iz KCCG, broj propuštenih termina za 2023. godinu je bio 189.999”, piše u obrazloženju koje je Ministarstvo dalo ranije Pobjedi.
Problem na koji su ranije ukazali je i taj što izabrani doktor prilikom zakazivanja ne može izabrati specijalistu koji prati pacijenta, niti ima uvid u ranije izvještaje ili otpusne liste.
Na konferenciji povodom 100 dana rada Vlade, koja je održana u februaru, dr Srđan Pavićević je rekao da pripada generaciji ljekara koja je radila u drugoj polovini ‘80-ih godina prošlog vijeka u Kliničkom centru Crne Gore, te da tada, uz pet-šest kolega, kada nijesu imali ni kompjutere, ni tehnološka sredstva kao danas, pri žestokom obimu posla, nije bilo listi čekanja.
Kolektiv.me