Regionalni mediji pišu o američkom virusu koji se pojavio u vrtićima, dr Đurović ističe da nema mjesta panici I da on nije nova pojava
Američki koksaki virus se obično javlja kod djece predškolskog i školskog uzrasta. Osnovna obilježja bolesti su lagani simptomi gornjeg respiratornog trakta i karakteristične lezije, vezikule na koži šaka, stopala i sluznici usne duplje koje u kasnijem toku ulceriraju. Prvo se vide crvene tačkice, pa „plikčići“ ne veći od nekoliko milimetara, koji postanu „rupice“ (ulceracije) i za par dana se ljuspaju. Često se pomiješaju sa boginjama – rekla je dr Anja Đurović
oksaki virus ili bolest prljavih ruku, odnosno BRNU virus koji hara u regionu, uglavnom napada djecu predškolskog i školskog uzrasta, prema riječima specijaliste pedijatrije dr Anje Đurović, nema veze sa problemima srca, što se u medijima i na portalima može posljednjih dana pročitati. Ona napominje da se djeca zaražena ovim virusom skoro u potpunosti oporave te da su komplikacije rijetke.
-Koksaki je virus iz grupe enterovirisa koji je uobičajena pojava u vrtićkom uzrastu i koji nije nova pojava na našim prostorima. Postoji više serotipova koji se grupišu u dvije grupe od kojih su upravo češći iz grupe A i izazivaju simptome respiratorne infekcije, gastrointestinalne, a nekada i udruženo sa simptomima na koži poput ospe ili sluzokože odnosno aftama u usnoj duplji ili konjuktivitisom. Ovaj tip virusa nema veze sa problemima srca, dok virusi iz grupe B od kojih nije ovaj virus mogu biti uzročnici tih problema – pojašnjava dr Đurović.
Dodaje da pojava ovih simptoma nije neobična i sezonski se javlja češće kod djece vrtićkog uzrasta, i to ljeti i u ranu jesen.
-Najčešći među sindromima koji se javlja je Hand Footh Mouth Disease (HFMD) bolest usta, šaka, stopala. Uzročnik je coxsackie virus grupe A, najčešće tipovi 5,10,16. Bolest je osipnog karaktera, nakon pojave simptoma a to su curenje nosa, povišena temperatura, nekada i bez nje, javljaju se promjene na sluznicama i koži šaka, stopala te je i zato dobila ovaj američki naziv – kaže naša sagovornica.
Pojašnjava da ovaj virus ima epidemijski karakter i javlja se u kolektivima: vrtićima, školama.
-Obično se javlja kod djece predškolskog i školskog uzrasta. Osnovna obilježja bolesti su: lagani simptomi gornjeg respiratornog trakta i karakteristične lezije, vezikule na koži šaka, stopala i sluznici usne duplje koje u kasnijem toku ulceriraju. Prvo se vide crvene tačkice, pa „plikčići“ ne veći od nekoliko milimetara, koji postanu „rupice“ (ulceracije) i za par dana se ljuspaju. Često se pomiješaju sa boginjama – rekla je dr Anja Đurović.
Osim sto se osip uglavnom vidi na rukama i stopalima, može se javiti oko koljena i laktova, kao i u pelenskom ili genitalnom predjelu kože.
-Slične promene se vide u grlu i ustima, a afte su čest pratilac ove bolesti. Lezije su prisutne oko sedam dana. Dijagnoza se vrlo jednostavno postavlja, klinički tj. pregledom pedijatra. Dodatna ispitivanja i testiranja nijesu potrebna – kazala je dr Đurović.
Pojašnjava da je terapija simptomatska, higijena i toaleta lezija, snižavanje povišene tjelesne temperature, antihistaminici za ublažavanje osjećaja svraba ukoliko postoji.
-Zbog problema sa aftama u usnoj duplji treba izbjegavati toplu hranu i prednost dati kašastoj rashlađenoj hrani. Davati hladne napitke da se ublaži neprijatan bol u grlu i ustima. Terapija bola je takođe važna pa djetetu treba davati paracetamol ili ibuprofen – rekla je naša sagovornica.
Kao i kod većine virusa, dr Đurović poručuje da je najbolja prevencija jačanje imuniteta djece.
– Kao i za ostale sezonske viruse u ovom periodu, treba djetetu pojačati higijenske mjere naročito ruku, jačanje imuniteta kroz raznovrsnu ishranu i dobar san, više provedenog vremena u prirodi i izbjegavanje zatvorenih prostora sa većom koncentracijom ljudi na jednom mjestu – zaključila je dr Anja Đurović.
Pobjeda.me