U prekliničkoj studiji na životinjama, istraživači su povećali imunološku toleranciju kao zaštitu od gubitka trudnoće.
Nova studija sa Robinson istraživačkog instituta na Univerzitetu u Adelajdu nudi novu nadu za osobe koje su doživjele rani gubitak trudnoće.
U prekliničkoj studiji na životinjama, objavljenoj u Američkom časopisu za patologiju, profesorka Sara Robertson i njen tim otkrili su potencijalnu zaštitu od gubitka trudnoće, što je čest problem koji pogađa žene bilo da su zatrudnjele prirodnim putem ili koje prolaze kroz tretmane za vantjelesnu oplodnju.
Faktori koji ometaju razvoj posteljice
Studija se fokusirala na specijalizovani podskup imunoloških ćelija nazvanih regulacione T ćelije (Treg ćelije), koje su ključne za pripremu materice za prijem embriona.
– Ponovljeni pobačaji mogu biti poražavajući i imaju veliki uticaj na žene, njihove partnere i društvo u cjelini. Neravnoteža u imunološkom odgovoru žene je povezana u mnogim slučajevima – izjavila je profesorka Robertson.
Ona je izjavila da su prethodne studije pokazale da žene koje su doživele rani gubitak trudnoće imaju nizak broj Treg ćelija, te da često pokazuju promjene koje dovode do funkcionalnih problema Treg ćelija, što podsjeća na autoimune bolesti.
– To može ometati proces implantacije i onemogućava razvoj rane posteljice – rekla je.
Stoga, Treg ćelije predstavljaju moguće rješenje za intervencije koje bi poboljšale imunološku toleranciju majke i zaštitile od poremećaja trudnoće uzrokovanih imunološkom neravnotežom kod žena koje su u riziku.
Još uvijek bez kliničkih studija
Najnovija studija pokazala je novu imunološku intervenciju pod nazivom interleukin-2 koja nudi snažnu zaštitu od gubitka trudnoće i omogućava rođenje zdravih potomaka.
– Interleukin-2 je razvijen za upotrebu u autoimunim stanjima sa specifičnom formulacijom kako bi se osiguralo da njegovi efekti budu usmjereni direktno na Treg ćelije. Kada se koristi u maloj dozi i pravilno formulisan, IL-2 pokazuje poseban benefit za stimulaciju širenja populacije Treg ćelija u materici – objasnila je profesorka Robertson.
Ona je naglasila da, iako studija pokazuje potencijal usmjeravanja na Treg ćelije i pruža ključne dokaze koji opravdavaju ljudske studije, još nije spremna za kliničku upotrebu.
– Biće važno sprovesti klinička ispitivanja kako bi se prikupili dokazi o bezbjednosti i koristima kod ljudskih subjekata prije nego što se tretman može preporučiti – dodala je.
Technologynetworks.com / Zdravlje.Kurir.rs