U dijelu prava trans osoba, značajno je istaći da je izmjenom Zakona o zdravstvenom osiguranju, u članu 16b propisano da se iz sredstava obaveznog zdravstvenog osiguranja osiguranim licima obezbjeđuje 80% od cijene zdravstvene usluge za promjenu pola iz medicinskih razloga. Istim članom je predviđeno da kriterijume za utvrđivanje medicinskih razloga za promjenu pola propisuje organ državne uprave nadležan za poslove zdravlja. U skladu sa članom 16b navedenog zakona, Ministarstvo zdravlja Crne Gore je donijelo Pravilnik o utvrđivanju medicinskih razloga za promjenu pola, kojim su precizirani uslovi i postupak za utvrđivanje medicinskih razloga za promjenu pola osiguranog lica na teret sredstava zdrastvenog osiguranja, pa je tako jedini uslov za promjenu pola iz medicinskih razloga određen u članu 2, kojim je propisano da promjenu pola može zahtijevati osigurano lice starije od 16 godina. Pravilnikom u članu 3 propisani su medicinski razlozi za promjenu pola koji se utvrđuju : – pregledom na primarnom nivou zdrastvene zaštite, – pregledom i dijagnostikovanjem doktora specijaliste interne medicine (opšta interna medicina, endokrinologija), – pregledom i dijagnostikovanjem doktora specijaliste hirurgije (opšta hirurgija, plastična i rekonstruktivna hirurgija, urologija i ginekologija), – pregledom i dijagnostikovanjem po potrebi i drugih doktora specijalista ili specijalista užih grana medicine, – izvještajem psihijatra i psihologa, i – socijalnom anamnezom socijalnog radnika.
Takođe je istim pravilnikom u članu 4 propisano da je mišljenje o postojanju medicinskih razloga za promjenu pola osiguranom licu daje konzilijum doktora medicine odgovarajuće specijalnosti Kliničkog centra Crne Gore na osnovu izvještaja i anamneza iz prethodno navedenog člana 3 Pravilnika.
Sve navedeno ukazuje da je u dobrom dijelu stvoren pravni okvir (stvoreni normativni uslovi) za sprovođenje politike suzbijanja diskriminacije po osnovu seksualne orjentacije i rodnog identiteta, te takođe da se formalno stvaraju uslovi za promjenu pola.
Međutim, stvaranje zakonskih okvira i težnja države za primjenom, kako ratifikovanih međunarodnih pravila tako i svojih propisa, ne znači istovremeno i razrešenje svih praktičnih problema sa kojima se sreću trans osobe. Od donošenja pravilnika prošlo je skoro godinu dana a da se na realizaciji istog skoro ništa nije uradilo. Osim što Klinički centar nije oformio tim koji treba da odredi medicinske razloge za promjenu pola, može se reći da ne postoje ni posebno edukovani medicinski radnici, kako u Kliničkom centru Crne Gore, tako i u ostalim zdravstvenim ustanovama. Za sad se ova konstatacija odnosi kako na javni, tako i na privatni zdravstveni sektor.
Nije teško zamisliti na kakve sve prepreke može da naiđe osoba sa rodnom disforijom ukoliko naiđe na nerazumijevanje svog izabranog doktora (a što se često dešava u praksi) i ne bude upućena na dalji postupak u cilju transformacije pola. Takođe se stiče utisak da i pored predviđenih strateških ciljeva, osim rada na edukaciji pravosuđa, branitelja ljudskih prava i policijskih službenika, gotovo ništa nije urađeno od strane države na edukaciji zdravstvenih radnika, prosvjetnih radnika, sportskih radnika, turističkih radnika, te studenata i učenika medicinskih disciplina.
U rješavanju problematike u ovoj oblasti potrebno je pristupiti iz dva pravca, prvo stvoriti uslove za edukacije zdrastvenih radnika prvenstveno, kako kratkoročne tako i dugoročne, koji se odnose na stručnu obuku i specijalizaciju mladih kadrova. Navedeno podrazumijeva i donošenje Planova, kako na nacionalnom nivou u vdu akcionih planova tako i na nivou svih zdrastvenih ustanova (planovi naučnog i stručnog obučavanja) koje se konkretno bave pitanjem promjene pola iz zdrastvenih razloga. S druge strane je neophodno donijeti specijalan zakon (Zakon o rodnoj ravnopravnosti) koji bi na jednom mjestu obuhvatio prava trans osoba i onih koji su prošli hormonsko-operativnu teranziciju prilagođavanja pola, tako i onih kategorija koje se odlikuju rodnom neusklađenošću i onih koji se nalaze u različitim fazama tranzicije ka željenom polu.
Takvim zakonom bi se omogučilo svim trans osobama promjenu dokumentacije koja prati promjenu pola i koja bi omogučila da se izbjegnu birokratske prepreke u cilju izdavanja iste, na što brži i efikasniji način.
Za sada je promjena ličnog imena odrađivana u skladu sa lanom 9 Zakona o ličnom imenu, kojim je propisano da jednom određeno lično ime može se promijeniti između ostalog i po zahtjevu crnogorskog državljanina.
Proizilazi da u ovom trenutku nije teško promijeniti lično ime ukoliko je osoba crnogorski drzavljanin, te tako na taj način promijenjeno ime automatski povlači za sobom i promjenu ličnih dokumenata bez posebnih i dodatnih obrazloženja. Ovo, međutim, ne znači da su svi problemi u praksi riješeni, te da ukoliko dođe do promjene navedenog člana (što se predviđa) ne bi došlo i do nemogućnosti promjene imena.
Add comment