Prof. dr Mirko Peković
Održavanje dobrog zdravlja, vezano za njegovu sveukupnost (tjelesno, mentalno i socijalno), podrazumijeva prije svega jačanje opšte otpornosti organizma prema svim stresorima. Zato ovom krucijalnom pitanju u stresnoj situaciji, a naravno i izvan njih treba posvetiti veliku pažnju. Podrazumijeva se da je cilj poboljšati do najvećeg stepena sopstveno zdravstveno stanje.
Vođenjem zdravog načina života čuva se i jača sopstveno zdravlje. Zdrav način života je delikatno pitanje, kao i mogućnost vođenja zdravog načina života. Uostalom, nema pravog „recepta“ za to, kao što ne postoji ni čudotvorni napitak (eliksir) koji produžava čovjekov život.
I dalje su aktuelne konvencionalne tvrdnje da zdrav način života podrazumijeva da se, pored vremena za rad, obezbijedi potrebno vrijeme i za spavanje, aktivni i pasivni odmor, za psihički i fizički odmor (relaksaciju) i aktivnosti koje pričinjavaju zadovoljstvo (hobi), kao i vrijeme za socijalni život i druženje sa ljudima. Treba pomenuti zlatno pravilo mentalne higijene, koje počiva na sljedećim principima: čovjek treba osam sati da radi, osam sati da se odmara i osam sati da spava. Moguća su i neke odstupanja, zavisno od personalnih karakteristika, potreba, profesionalne djelatnosti, godišnjeg doba i slično. Ovo pravilo treba poštovati zato što ono štiti naše zdravlje. Važno je poštovati i određeni ritam po kome se ove aktivnosti odvijaju. Tako se stiču navike i obrasci koji pozitivno utiču na zdravlje i opošte funkcionisanje.
Podrazumjeva se da rad koji nam odgovara i koji je po našem izboru, koji se obavlja pod povoljnim uslovima i koji je odgovarajuće nagrađen, pruža adekvatno zadovoljstvo, štiti i unaprijeđuje zdrtavlje. Ostvariti sve to san je mnogih ljidi, pa možda i utopija. Često naznačeni uslovi ne zavise od nas. I pored toga, to ne treba da bude alibi i da nas oslobađa obaveze da stalno ulažemo napor, da se ti uslovi u maksimalno mogućoj mjeri otjelotvore, jer život i zdravlje jedino je što čovjek ima, to je neponovljivo i treba ga čuvati, kazao je S. Freud.
Velike radne obaveze, naročito one koje su vezana za limitirane rokove, koje nose veliku ličnu odgovornost, nose veliki stesogeni potencijal i čest su uzrok stresa i stresnih reakcija. Tome doprinosi i slabija radna efikasnost, slabiji kvalitet obavljenog posla, što može da kvari raspoloženje, slabi volju, motivaciju i štetno djeluje na interpersonalne odnose. U dobro organizovanim kolektivima, te empatskog odnosa menandžmenta prema zaposlenim, treba tražiti rasterećenje od nekih obaveza ili duže rokove za njihovo obavljanje i racionalno koristiti radno vrijeme.
Pravilna ishrana ima značajnu ulogu u održavanju dobrog zdravlja. Hranu treba uzimati u redovnim vremenskim intervalima. Kod uzimanja hrane treba obezbijediti adekvatno vrijeme. Ishrana treba da bude izbalansirana. Broj kalorija koji se unose treba da odgovaraju broju utrošenih kalorija. Hrana treba da je zdrava, raznovrsna i prirodna. U ishrani jednu trećinu treba da čine masti, jednu četvrtinu proteini i približno jednu polovinu ugljeni hidrati. Odnos između životinjskih i biljnih masti treba da bude jedan prema jedan.
Zdrava ishrana podrazumijeva i uzimanje dovoljne količine vode i izbjegavanje pretjerane upotrtebe soli i šećera. U hrani treba da budu zastupljeni vitamini i minerali u adekvatnoj količini. Kofein i čokoladu treba koristiti oprezno zato što mogu da situiraju stresogeno djelovanje.
San je čovjeku neophodan, za oporavak i obnavljanje organizma.
Redovnom spavanju treba posvetiti posebnu i veliku pažnju. Važno je da se u određeno vrijeme ide na počinak i da se predvidi potrebno vrijeme za spavanje. Dobro je izbjegavati obimnu večeru. Sve ono što releksira, uključujući i šetnju, lako vježbanje, doprinosi dobrom snu. Medikamenti i sredstva za spavanje (sedativi i hipnotici) mogu se uzimati, po preporuci i savjetu ljekara.
Odmor tokom dana treba kombinovati u smislu aktivno-pasivnog odmora.
Aktivni odmor podtrazumijeva šetnju, fizičke vježbe, bavljenje sportom i ostale vidove tjelesne i psihičke relaksacije, socijalne i kulturne aktivnosti, različite vrste hobija, te ostalo što odmara i čini zadovoljstvo. I ove aktivnosti treba da imaju svoj režim i ritam, vezano za određeno vrijeme.
Add comment