Osim ovih organskih promjena, povećava se osećaj zadovoljstva bivšeg pušača i njegove porodice, porast samopouzdanja, samosvijesti i samodiscipline, radost pružanja pozitivnog primjera.
Duvanska industrija i zabrana pušenja
Zabrana pušenja je najveći izazov sa kojim se srećemo. 5% do 21% pušača prestaje da puši kada rade u nepušačkom okruženju.
Finansijski efekat zabrane pušenja je ogroman, 3 do 5 cigareta manje po danu po pušaču smanjio bi godišnji prihod proizvođača za više od milijardu dolara godišnje.
Poseban značaj zauzima tzv. pasivno pušenje, koje je povezano sa oboljenima disajnih puteva, astmom i infekcijama uha. Udisanje duvanskog dima (pasivno pušenje) u odojčadi i male djece dovodi do učestalijeg bronhitisa, upale pluća, astme, drugih bolesti disajnog sistema i smanjene plućne funkcije te akutne i hronične upale srednjeg uha. Sindrom iznenadne smrti odojčeta takođe je češći kod djece koja su izložena duvanskom dimu.
Nepušač izložen nevoljnom udisanju dima doživljava promjene na arterijama nakon 30 minuta izlaganja! (Journal of the American Medical Association, 2001. god.)
Na svakih 8 pušača koje ubija duvanska industrija odlazi i jedan nepušač.
Pasivno pušenje i zdravlje:
Utvrđeno je da pasivno pušenje izaziva rak pluća, ugrožava respiratorni sistem, izaziva kardiovaskularna oboljenja i pogoršava stanje astme kod oboljelih. Povezano je još i sa smanjenjem funkcije pluća i drugim malignim tumorima.
Konobari i konobarice obolijevaju 4 puta češće od raka pluća i 2 puta češće od srčanih oboljenja u odnosu na radnike drugih profesija.
Radnici u restoranima jako izloženi pasivnom pušenju udišu hemikalije ekvivalentno pušaču koji puši 40 cigareta na dan. (Journal of the American Medical Association, 1993.)
Obično se u ranoj mladosti počinje pušiti a osnovni razlozi su: dokaz zrelosti, identifikacija sa poznatim ličnostima, način udvaranja, dokaz muškosti, usamljenost, nervoza, relaksacija, uklapanje u drustvo,dijeta isl.
Pušenje se kao društveno prihvatljiv oblik ponašanja potpuno odomaćilo u našoj sredini, na svim mjestima i u svim dobnim grupama. Do sada nisu urađena istraživanja koja bi dala precizne podatke o broju i strukturi pušača u Crnoj Gori, ali je poznato da u zemljama u okruženju 50% muškaraca i 30% žena su uživaoci nikotina. Imamo podatak da je u Srbiji svaka šesta smrt povezana sa pušenjem cigareta. Edukacija i dosljedno sprovođenje na nivou države će značajno unaprijediti kontrolu duvana u CG!
Prema sadašnjim saznanjima, pušenje je bolest zavisnosti koja ima razarajući efekat na zdravlje. To štetno dejstvo nikotina je sporo, kumulativno, naizgled neprimjetno. Izaziva zavisnost, pa i pored znanja da je štetno pušač ne može da odoli još jednoj cigareti. Stoga, u toku odrastanja, u periodu dok smo nesigurni, bolje je potražiti oslonac u zdravim stilovima života kakvi su, u prvom redu sport i muzika, i ostale zdrave navike. Odvikavanje je mnogo složeniji proces. Pobunite se i recite NE samovoljnim trovačima iz svoje okoline!
Da li ste znali da: – u svakoj cigareti postoji petnaest kancerogenih stvari – osoba koja popuši kutiju cigareta dnevno nakon jedne godine ima litar katrana u svojim plućima – svaka popušena cigareta smanjuje život za prosečno osam minuta – vježbanje ne poništava negativno djelovanje pušenja – 90% pušača kaže da bi željeli da prestanu pušiti – od posljedica pušenja u svijetu umire 10.000 ljudi dnevno, a godišnje 4 miliona
Podgorički Dom zdravlja 11. novembra obilježio je Nacionalni dan borbe protiv pušenja i tim povodom organizovane su edukativne radionice. Preventivno predavanje za učenike Srednje elektrotehničke škole “Vaso Aligrudić” o štetnom uticaju duvana na zdravlje organizovalo je Savjetovalište za mlade podgoričkog Doma zdravlja, u saradnji sa srednjim školama u Glavnom gradu.
Predavač je bila dr Edita Bašović, koja je učenike upoznala da je duvan jedan od osnovnih uzroka obolijevanja i umiranja od hroničnih nezaraznih bolesti, u prvom redu kardiovaskularnih i malignih oboljenja, kao i na činjenicu da pušenje ugrožava zdravlje i pušača i nepušača.
Učenicima je prikazan i kratkometražni dokumentarni film o pogubnom uticaju pušenja na zdravlje, a podijeljene su im edukativne brošure i flajeri o štetnosti duvana .
Dr Edita Bašović, spec. pedijatar
Dom zdravlja, Podgorica
Add comment