Lateralno klizanje
Iz neutralne pozicije, pomjerati glavu i vrat u stranu, kao po pravoj liniji, maksimalno do ograničenja pokreta, i vratiti u neutralu, pa iznova u suprotnu stranu. 2 serije, po 5 ponavljanja. (Slike br. 7 i 8)
Aksijalni rast (glava na gore)
Iz neutralne pozicije, početi oponašati rast glave – ‘’tjemenom dotaknuti plafon’’, pri čemu brada ide na gore, a zatim se ispravlja u neutralu. 2 serije, 5 ponavljanja. (Slika br. 9)
SEGMENT II
Vježbe stabilizacije
Služe za smanjenje bola i zapaljenja u strukturi vratne kičme na nivou aktivne komponente (mišići, tetive), kao i povećanja stabilnosti pasivnih komponenti (zglobovi, ligamenti). Rade se u neutralnoj poziciji, bez aktivnog pokreta, da se osjeti blaga umjerena, (ne i bolna) mišićna kontrakcija.
Vježba 1
Aktivacija fleksora vratne kičme
Izvodi se u neutralnoj poziciji. Na grudnu kost staviti jednu, pa drugu stisnutu šaku. Nasloniti i fiksirati bradom. Pritisnuti do ugodne kontrakcije. Zadržaj 5 sekundi, nakon čega slijedi relaksacija u trajanju od 5 sekundi. 1 serija po 2 ponavljanja. (Slika br. 10)
Vježba 2
Aktivacija ekstenzora vratne kičme
Izvodi se u neutralnoj poziciji. Ruke su isprepletane na potiljak, glavom se pritisne unazad, ruke blokiraju pokret. Nakon statičke kontrakcije mišića u trajanju od 5 sekundi, slijedi relaksacija. 1 serija, po 2 ponavljanja. (Slika br. 11)
Vježba 3
Aktivacija laterofleksora vratne kičme
Izvodi se u neutralnoj poziciji. Dlanom otvorene šake se pritisne u predjelu sljepočne kosti iznad uha, a glava se naginje u stranu, ali bez pokreta, samo statička kontrakcija 5 sekundi, nakon čega slijedi relaksacija. 1 serija, 2 ponavljanja. (Slika br. 12)
Vježba 4
Aktivacija rotatora vratne kičme
Izvodi se u neutralnoj poziciji. Dva prsta ”kao za odgo- varanje u školi ali skupljena” postaviti na jagodičnu kost strane u koju se rotira vrat, a iznad njih dva prsta suprotne ruke kao na slici. Osjetiti kontrakciju od 5 sekundi, i relaksaciju. Ponoviti sa suprotnom stranom. 1 serija, 2 ponavljanja. (Slika br. 13)
Vježba 5
Koaktivacija ekstenzora vrata i protraktora lopatice!
Ova specificna vježba izvodi se pomoću jastuka u sto- jećem položaju kao na slici, pozicioniranog na potiljku glave. Ruka savijena u laktu i ostavljena na ramenu pod blokadom druge ruke na laktu ide prema naprijed, dok se glavom upire u jastuk u nazad. Kontrakcija je u isto vrijeme, i glava u nazad, i ruka isturena prema naprijed, ruku blokira suprotna šaka, a glavu jastuk, tj. zid. Kokontrakcija 5 sekundi, slijedi relaksacija. 1 serija, 2 ponavljanja. Ponoviti sa suprotnom rukom. (Slika br. 14)
SEGMENT III
Vježbe istezanja vratne muskulature
Svrha vježbi istezanja ogleda se u čuvanju mišića od pojave spazma, ukočenosti, te pojave bola u vratu. Isto tako, održavaju elsatičnim mišiće u cjelini, i sprječavaju povrede. Mišići vrata su osjetljiva struktura, pa se istezanje vrši na kraju, kada se podigne zagrijanost mišića.
Vježba 1
Istezanje fleksora vratne kičme
Izvodi se tako što se glava zabaci unazad, a donja vilica pritisne pomoću obije šake. Krajnji položaj zadržati 10 sekundi. (Slika br. 15)
Vježba 2
Istezanje ekstenzora vratne kičme
Izvodi se tako što se glava savije ka naprijed i dolje, i uz pomoć obije isprepletene šake na potiljku pritisne ka dolje. Krajnji položaj zadržati 10 sekundi. (Slika br. 16)
Vježba 3
Istezanje laterofleksora vratne kičme
Izvodi se tako što se glava nagne u stranu, a ruka strane u koju se naginje se položi na sljepočnu kost suprotne i pritisne u stranu gdje se vrši istezanje. Krajnji položaj zadržati 10 sekundi. (Slika br. 17)
Vježba 4
Istezanje mišića rotatora vratne kičme
Ovo istezanje je najkorisnije. Glava se nagne prvo u stranu, zatim se vrh brade rotira prema tom ramenu. Rukom se obuhvati potiljak i nategne glava u tom pravcu. Krajnji položaj zadržati 10 sekundi. Ponoviti sa suprotnom stranom. (Slika br. 18)
Napomena: Kineziterapijski program se izvodi prema napisanom redosljedu, dakle segmentalno 1,2,3.
Aleksandar Brajković, spec. primijenjene fizioterapije
Add comment