U knjizi je detaljno opisana etipatogeneza, klinička slika i terapija tzv. hronične opstruktivne bolesti pluća (HOBP). Autor knjige mišljenja je da liječenje opstruktivne bolesti pluća nije potpuno ukoliko se pored savremene medikamentne terapije ne primijene i metode fizikalne i klimatoterapije. Opisane su i bogato ilustrovane metode fizikalne terapije: inhalacija, perkutorno-položajna drenaža, relaksacija, vježbe disanja.
U cilju prevencije koronarne bolesti srca na duge staze u knjizi su izneseni stavovi: „Preporuke Evropskog druženja kardiologa” izražene u „šifri zdravlja”, koja glasi: 0-3-5-140-5-3-0.
0 – u „šifri zdravlja” podrazumijeva 0 cigareta (zabrana pušenja),
3 – odnosi se na broj kilometara svakodnevne šetnje ili bilo koje umjerene aktivnosti,
5 – odnosi se na 5 obroka dnevno od kojih će svaki sadržati voće i povrće,
140 – sistolni krvni pritisak niži od 140 mm (18,7 kPa),
5 – druga petica znači da ukupni holesterol krvi ne treba da prelazi 5 mmol/l,
3 – znači da je loš holesterol (LDL holesterol) manji od 3 mmol/l, i posljednje:
0 – izbjegavati prekomjernu tjelesnu težinu i šećernu bolest.
Osobama iznad 65 godina starosti koje ispunjavaju svih 7 uslova „šifre zdravlja”, Evropsko udruženje kardiologa spremno je da garantuje da neće dobiti srčani udar.
Strah od bolesti i smrti veći od bilo koje novčane kazne
Prema zvaničnim podacima, najviše se puši u državama Balkana. Prema najnovijim podacima, Rebublika Srbija drži neslavan rekord po broju pušača, dok je na drugom mjestu po broju moždanih udara. U Crnoj Gori više od polovine stanovnika čine pušači. Dnevno se u ovoj zemlji popuši oko 6 miliona cigareta, godišnje 120 miliona paklica, što u finansijskom pogledu iznosi cijeli jedan budžet namijenjen zdravstvu. U Srbiji se dnevno popuši oko 73 miliona cigareta. I pored velike medijske propagande protiv pušenja, u Srbiji puši svaki drugi muškarac i svaka treća žena.
U navedenoj „šifri zdravlja” vidi se koliko se u negativnom smislu pridaje značaj pušenju i šećernoj bolesti. Pušenje i dijabetes ne idu zajedno. Istraživanja pokazuju da pušači koji dnevno popuše više od 20 cigareta imaju preko 60% veće šanse da obole od dijabetesa tipa 2 od nepušača.
Broj oboljelih od malignih bolesti u svijetu povećava se iz godine u godinu. U knjizi je opisana etiologija, klinička slika, prevencija a i terapija najčešćih malignoma povezanih sa upotrebom duvana: rak grkljana, pluća, dojke, gušterače, mokraćne bešike i leukemija. Prema saopštenjima Svjetske zdravstvene organizacije, najčešće maligno oboljenje kod muškaraca je karcinom pluća, dok je kod žena karcinom dojke. Glavni faktor rizika za nastajanje raka pluća je pušenje. Nauka je dokazala da je kod dugogodišnjih pušača 4 do 5 puta veći rizik za obolijevanja od raka pluća nego kod nepušača. Mnoge statistike ukazuju da su čak 90% oboljelih od raka pluća pušači.
Ustanovljeno je da duvanski dim sadrži oko četiri hiljade hemijskih supstanci, od kojih je za 60 dokazano da su kancerogene. Na kraju knjige autor piše: „Strah od bolesti i smrti daleko je veći od bilo koje novčane kazne koju zakonodavac propisuje za pušenje na javnim mjestima.”
Autor: Zdravko N. Kadijević
Izdavač: Crnogorska akademija nauka i umjetnosti Knjiga 37 Podgorica, 2011.
Piše: dr Stojanka Čelebić, pedijatar
Add comment