U susret Svjetskom danu poremećaja iz spektra autizma, u organizaciji Centra za rani razvoj i Centra za nauku, održan je Treći simpozijum o poremećajima iz spektra autizma, u amfiteatru Instituta za javno zdravlje.
U uvodnom izlaganju dječji psihijatar, dr Iva Ivanović, navela je da je Simpozijum kreiran kao multidisciplinarni stručno-naučni skup s ciljem razmjene naučnih novosti, stručnih i praktičnih iskustava, kao i životnih iskustava porodica sa djecom koja imaju ovaj poremećaj. Ovogodišnja tema simpozijuma je „Slični i različiti, zajedno“, nastala s idejom da upoznamo autizam sa različtih aspekata, u sličnim i različitim prezentacijima, zajedno, među nama, u društvu koje teži jednakim šansama i podstaknutim mogućnostima. Istaknuto je da je poremećaj iz spektra autizma sve češći neurorazvojni poremećaj, a da je tačna etiologija nepoznata. Naučna istraživanja govore o velikom uticaju genetike na razvoj poremećaja, ali je očigledno da genetika nije jedini uzrok.
Novina ovog simpozijuma je bilo predavanje koje je održao doktor filozofije Janko Nešić i učesnicima prenio filozofske i fenomenološke uvide u autizam. Zatim su uslijedila predavanja dr Ive Ivanović o razlikama između muškog i ženskog autizma, predavanje dr Ivana Krgovića o poremećaju pažnje i hiperaktivnosti kod autizma. Dr Olja Manđarelo, spec. biohemije govorila je o povezanosti oksidativnog stresa kao mogućeg faktora rizika za nastanak autizma, a pedijatrica-epileptološkinja dr Nelica Ivanović Radović o ulozi EEG i MR kao alata dijagnostike. Druga sesija se bavila novinama savremenih terapijskih intervencija. Defektološkinja iz Instituta za mentalno zdravlje u Beogradu Nataša Srećković Milenković prenijela je iskustva dobre kliničke prakse i primjene rane dijagnostike i intervencije u njihovoj ustanovi. Defektološkinja Ivana Popović govorila je o primjeni vještačke inteligencije u radu sa djecom sa autizmom, a psihološkinja Milena Bulajić o porodično orjentisanoj ranoj intervenciji kao novom modelu rane intervencije koja započinje u Crnoj Gori, čiju je praktičnu primjenu i izazove predstavio tim iz Bijelog Polja na čelu sa Danijelom Femić. O izazovima djeteta u inkluzivnom obrazovanju govorila je Anita Marić, logoped i savjetnica u Zavodu za školstvo.
U završnoj panel diskusiji “Spektar autizma u spektru našem društva” razgovarano je o društvenim izazovima djece, osoba i porodica sa poremećajem iz spektra autizma, kao i o idejama o mogućem rješavanju izazova.
Zaključeno je da ovakvi susreti pružaju priliku da ljudi iz različitih profesija, životnih prilika sa autizmom, razmijene saznanja, iskutva, ideje i doprinosu boljeg razumijevanja ovog kompleksnog fenomena. A razumijevanje je prvi korak ka poboljšanju života svih nas, sličnih i različitih, zajedno.