Dr sci med. Sergej Alpatov
Dnevna bolnica Optimal, Podgorica
Problemi očuvanja i poboljšanja vida oduvijek su zaokupljali najbolje umove čovječanstva. Danas je oftalmologija jedna od najdinamičnijih oblasti medicine. Zahvaljujući tehnološkim inovacijama i naučnim otkrićima, posljednjih decenija značajno je poboljšan kvalitet dijagnostike i liječenja očnih bolesti. Posebno impresivni uspjesi postignuti su u vitreoretinalnoj hirurgiji i hirurgiji katarakte, u razvoju novih intraokularnih sočiva (IOL) i laserskoj korekciji vida.
Proboji u vitreoretinalnoj hirurgiji
Vitreoretinalna hirurgija obuhvata zahvate na staklastom tijelu i mrežnjači, koji se primjenjuju kod bolesti poput dijabetičke retinopatije, ablacije mrežnjače, poremećaja makule i dr… Savremene operacije izvode se, ne kroz rez već kroz ubod širine manje od pola milimetra! Ovo omogućava minimalnu traumu tkiva i maksimalno brz oporavak pacijenta. Danas je moguće liječiti ono što se ranije smatralo neizlječivim. Na primjer, transplantacija fragmenata mrežnjače više nije samo naučna fantastika. Operacija retine i staklastog tijela se sada obavlja ambulantno, bez hospitalizacije u bolnici. Ovo nije samo udobno za pacijenta, već i značajno smanjuje finansijsko opterećenje zdravstvenog sistema.
Novi ljekovi koji se ubrizgavaju u staklasto tijelo, uključujući anti-VEGF terapije i kortikosteroide, značajno su poboljšali prognozu kod bolesti centralnih djelova mrežnjače, poput dijabetičkog makularnog edema i makularne degeneracije. Nova generacija anti-VEGF ljekova ne samo da efikasnije i bezbjednije blokira upalne molekule u oku, već pruža i dugotrajniji efekat.
Usavršavanje hirurgije katarakte
Hirurgija katarakte postala je jedna od najsigurnijih i najefikasnijih operacija u medicini. Zahvaljujući ovom zahvatu, slijepa osoba može povratiti odličan vid do nivoa koji je donedavno bio nezamisliv. Fakoemulzifikacija, odnosno uklanjanje zamućenog sočiva pomoću ultrazvuka kroz mali rez, postala je jedna od najčešće izvođenih operacija na svijetu. Operaciju izvodimo kroz ubod širine samo 2,2 mm. Ne prestajem da se divim kako je moguće kroz tako mali otvor ubaciti vještačko sočivo u oko! I mi to radimo! IOL prečnika oko 12 mm se u savijenom obliku ubacuje u oko, gdje se potom širi tačno na mjestu gjde je potrebno. Zar to nije pravo čudo?
Ključni aspekt hirurgije katarakte jeste uvođenje providnog vještačkog sočiva (IOL) u oko. Razvoj intraokularnih sočiva omogućio je pacijentima ne samo uklanjanje katarakte, već i ispravljanje refraktivnih grešaka, tzv. ametropija. Na primjer, torična IOL koriguju astigmatizam, dok IOL sa visokom refrakcijom ispravljaju hiperopiju (dalekovidost). Multifokalna IOL omogućavaju dobar vid na daljinu i blizinu bez potrebe za naočarima, čime pacijent praktično ponovo vidi kao u mladosti. To značajno poboljšava kvalitet života nakon operacije. Nova generacija multifokalnih sočiva, tzv. trifokalna, trenutno su najbolja na svijetu, a mi ih koristimo u našoj klinici.
Laserska korekcija vida: nove metode
Laserska korekcija vida – operacija za ispravljanje kratkovidosti, dalekovidosti i astigmatizma, nastavlja da se razvija, nudeći pacijentima sve sigurnije i nevjerovatno precizne tehnologije. Savremene metode omogućavaju korekciju miopije ne samo u standardnim slučajevima, već i kod pacijenata sa tankom rožnjačom (kojih, usput rečeno, ima mnogo u Crnoj Gori). Eksimerni laseri omogućili su maksimalno preciznu i sigurnu korekciju vida, dok primjena talasne aberometrije i topografski vođenih metoda omogućava individualizovani pristup svakom pacijentu.
U posljednje vrijeme primjenjujemo modifikovanu lasersku korekciju vida kod pacijenata sa genetski predisponiranom bolešću rožnjače – keratokonusom. Ovaj zahvat ne samo da zaustavlja progresiju keratokonusa, već i poboljšava vid kod ove kompleksne grupe pacijenata.
Treba napomenuti da progres nije zaobišao ni Crnu Goru. Sva ova, kao i mnoga druga dostignuća savremene medicine, dostupna su i u Podgorici.
Zaključak
Razvoj oftalmologije nastavlja da nas iznenađuje novim tehnološkim dostignućima. Minimalno invazivne hirurške metode, precizne laserske tehnologije i inovativni materijali za IOL učinili su obnavljanje vida dostupnijim, sigurnijim i efikasnijim. U narednim godinama možemo očekivati dalji napredak u oblasti genske terapije, bioinženjeringa i vještačke inteligencije, što će dodatno poboljšati kvalitet liječenja očnih bolesti.