Mina Brajović, šefica Kancelarije Svjetske zdravstvene organizacije, podsjetila je da je 1. decembar dan koji nas podsjeća da svi građani svijeta moraju biti jedinstveni u borbi protiv epidemije. Nedavno objavljeni izvještaj UN-a potvrda je tvrdnje da je ostvaren značajan napredak, ali da i dalje postoje brojni izazovi. Ona ističe da se u svim zemljama u regionu više od polovine sredstava za sprovođenje nacionalnih odgovora na HIV pokriva kroz donacije, i to uglavnom od strane Globalnog fonda za borbu protiv AIDS-a, tuberkuloze i malarije. Za razliku od drugih zemalja u regionu, ovdje postoji skoro stoprocentna pokrivenost terapijom osoba koje žive sa HIV-om, a važnu ulogu u sprovođenju preventivnih aktivnosti, osim zdravstvenih institucija, imaju i organizacije civilnog društva, posebno nevladine organizacije koje su dale značajan doprinos pružanju usluga u prevenciji HIV-a među pripadnicima grupa u povećanom riziku, programima smanjenja štete i podršci takvim osobama. Aktivnosti planirane za naredni torgodišmji period su, uglavnom usmjerene na pružanje usluga pripadnicima identifikovanih grupa u povećanom riziku za HIV u cilju sprječavanja širenja HIV infekcije kao i drugih infekcija koje se prenose seksualnim putem i krvlju, jačanja programa za metadonsku supstitucionu terapiju, jačanje profesionalnih kapaciteta zdravstvenog osoblja u oblasti prevencije i dijagnostike HIV infekcije kao i liječenja osoba sa HIV-om, ali i jačanje usluga psihosocijalne podrške osobama sa HIV-om i jačanje kapaciteta svih aktera uključenih u odgovor na HIV , kako iz vladinog tako i iz nevladinog sektora. U ime Nacionalnog tima UN-a u Crnoj Gori, ona je podsjetila da nas do sada postignuto obavezuje da nastavimo nadograđivati ostvareni napredak kako bi AIDS epidemija postala prošlost.
Ističući dva činioca, saradnju nevladinog i vladinog sektora i kako i šta poslije Globalnog fonda i održivosti u nevladinom sektoru, izvršni direktor CAZAS-a Mišo Pejković istakao je da Globalni fond ima savršenu saradnju sa državnim institucijama koje uvijek izlaze u susret i pomažu da se zajedničkim snagama borimo protiv ove bolesti. Ističući prije svega borbu protiv diskriminacije koje još ima, apelovao je da uz pomoć medija suzbijemo ovu štetnu pojavu u odnosu na osobe koje žive sa HIV-om, jer su i one ljudi i treba im pomoći i izaći u susret zajedničkim snagama. Pejković je kazao da sa tim osobama možemo da se rukujemo, pričamo, jedemo i pijemo kafu, bez bojazni da ćemo dobiti HIV. Što se tiče drugog činioca, ukazao je da postoji problem kako biti samoodrživ poslije Globalnog fonda koji je prije svega jedna velika institucija koja podržava ne samo Crnu Goru nego i čitav svijet, a sada se povlači zbog nedostatka fmansijskih sredstava. On je dodao da se nada da će se taj problem riješiti kako bismo svi zajedno mogli da se borimo protiv HIV/AIDS-a.
Prema podacima objavljenim u Globalnom izvještaju UNAIDS-a o AIDS epidemiji za 2012. godinu i izvještaju ECDC-a o nadzoru nad HIV epidemijom u Evropi u toku 2011. Godine u svijetu živi 34 miliona osoba sa HIV- om, od čega u Evropi živi 2 300 000 miliona. Broj novoinficiranih osoba virusom HlV-a na globalnom nivou opao je za 20% u odnosu na 2001. godinu. Ono što zabrinjava je da svi novi slučajevi nisu djagnostikovani, izmedju pstalog, zbog neadekvatne dostupnosti uslugama kao što je povjerljivo testiranje i savjetovanje, a naročito u populacionim grupama koje su najviše izložene riziku od infekcije i prenošenja virusa. U zemljama EURO Regiona, HIV infekciojm su najviše pogodjeni socijalno marginalizovani slojevi društva i osobe čije je ponašanje društveno stigmatizovano ili nezakonito. Program ujedinjenih nacija za razvoj već 6 godina veoma uspješno obavlja ulogu primarnog primatelja sredstava Globalnog fonda sa rezultatima koji su prevazišli planirane i ocjenjeni su najvišom ocjenom, ali i često citirani kao primjeri dobre prakse u regionu i šire.
Dr Mensud Grbović
Dr Boban Mugoša
Add comment