Na 59-oj sjednici Odbora za zdravstvo, rad i socijalno staranje potvrđeno da je učinjen značajan pomak, ali se očekuje kontinuitet u imunizaciji
Povećanje obuhvata imunizacije građana Crne Gore zauzelo je fokus interesovanja raznih aktera društva. Imajući u vidu dosta porazan pokazatelj da se Crna Gora, po pitanju vakcinacije MMR-om, našla na poziciji sa npr. Somalijom ili sličnim ratom obuhvaćenim područjima, a pod prijetnjom od ozbijanja epidemije morbila, postaje jasno zašto je ovo pitanje bilo tema sastanka predstavnika raznih aktera društva na najvišem nivou, u Skupštini Crne Gore. Sjednica posvećena ovom pitanju održana je 13-og februara, pod okriljem Odbora za zdravstvo, rad i socijalno staranje. Skup je privukao značajnu pažnju javnosti.
Kontrolisan obuhvat djece vakcinisanacijom MMR vakcinom
59. sjednica Odbora za zdravstvo, rad i socijalno staranje Skupštine Crne Gore privukla je značajnu pažnju javnosti. Tema sjednice održane 13-og februara bila je kontrola obuhvata djece vakcinisanacijom MMR vakcinom u Crnoj Gori. Uz učešće predstavnika raznih grana zdravstva, sjednici su prisustvovali predstavnici zakonodavne i izvršne vlasti i visoki predstavnici najznačajnijih međunarodnih zdravstvenih organizacija: UNICEF-a i SZO-a.
Osvrt na stanje u oblasti imunizacije u Crnoj Gori dali su g. Huan Sentanderson, predstavnik Unicefa u Crnoj Gori, gđa Mina Brajović, predsjednica Kancelarije SZO u Crnoj Gori, predstavnice Ministarstva zdravlja dr Ivana Živković, direktorica Direktorata za javno zdravlja, i dr Slađana Račić, učesnica Nacionalne komisije za rutinsku imunizaciju, dr Igor Galić, direktor Instituta za javno zdravlje, dr Adis Martinović, nacionalni koordinator za imunizaciju, dr Lidija Poček, predsjednica Udruženja pedijatara, doc. dr Nebojša Kavarić, predsjednik NVO Asocijacija za preventivnu pedijatriju, Ana Vujošević, v. d. direktora Uprave za inspekcijske poslove, članovi Odbora i poslanici u Skupšini Crne Gore dr Vladimir Dobričanin, Milosava Paunović, dr Tamara Vujović, mr Boris Mugoša i Adnan Striković, a situaciju na planu imunizacije HPV vakcinom ilustrovao je dr Milko Joksimović, koordinator ovog projekta. Moderator sjednice bio je dr Srđan Pavićević, predsjednik Odbora.
Odbor za zdravstvo, rad i socijalno staranje je radno tijelo Skupštine Crne Gore. Predsjednik je Srđan Pavićević, a čalnovi su poslanici i poslanice Skupštine Crne Gore: Boris Mugoša, Maja Vukićević, Vladimir Dobričanin, Milosava Paunović, Albin Ćeman, Tamara Vujović, Jevto Eraković, Ivan Mitrović, Halil Duković, Adnan Striković, Janko Milatović i Lidija Kljajić. Prva sjednica Odbora u ovom sastavu održana je decembra 2020.
Uloženo 24 miliona eura
Predstavnica Ministarstva ždravlja dr Ivana Živković ocijenila je da Ministarstvo ulaže mnogo u sve preventivne metode (uvođenje HPV vakcine, povratak skrininga i postavljanje na nacionalni nivo i dr.). Tokom prošle godine uloženo je više od 24 miliona eura u projekte koji su pokrenuti i koji su u toku sa realizacijom, a što se tiče MMR vakcina učinjeno je „sve što je u njihovoj moći”. Dr Živković je podsjetila da je u cilju podsticanja imunizacije formirana Nacionalna komisija za rutinsku imunizaciju, izrađen Akcioni plan kojim se predviđa realizacija svih aktivnosti, obezbijeđene su vakcine, vodiči o postupku u slučaju epidemije, obezbijeđen svakodnevni rad timova za vakcinaciju u svim domovima zdravlja, urađene obuke timova, u toku je testiranje elektronskog programa obavještavanja roditelja putem SMS-a za rutinsku vakcinaciju i program sustizanja, pripremljen je i distribuiran zdravstveni informativni materijal, u toku su obilasci lokalnih samouprava, a predviđen je i program promocije vakcinacije od strane istaknutih članova društva.
Djelovati udruženo
– Moram priznati da se mi u zdravstvenom sistemu borimo sa opstrukcijama i od strane antivakserskih lobija i od strane neodgovornih pojedinaca koje, nažalost, nekad imamo čak i u zdravstvenom sistemu – napomenula je ona na kraju, apelujući da ovakve stvari nikada ne smiju biti predmet političkih nesuglasica. – Ovo su pitanja oko kojih moramo biti jednistveni, udruženi, zato što se radi o zdravlju i budućnosti generacija koje dolaze – istakla je dr Živković.
Zabilježen značajan porast
Dr Igor Galić, direktor Instituta za javno zdravlje, ocijenio je da je u odnosu na posljednji sastanak ovog tijela zabilježen značajan porast obuhvata MMR vakcinom, naročito posljednjih nedjelja. Još uvijek nedovoljne cifre obuhvata, po njemu, ipak ukazuju na pozitivan trend i dinamiku.
Dr Galić je ovom prilikom podsjetio na ciljeve operativnog plana za povećanje obuhvata vakcinacijom i izdvojio značaj promocije i društvenog uticaja poslanika u cilju promocije vakcinacije, kao i izradu performansi vakcinacije u saradnji sa političkim akterima. Ovim bi se, po njegovoj ocjeni, izvršio širok društveni uticaj u cilju poboljšanja obuhvata vakcinacije. Apelu za društvenu akciju na najvišem nivou, dr Galić je dodao pregled aktivnosti Instituta preduzetih u cilju poboljšanja obuhvata imunizacije u Crnoj Gori.
Dr Adis Martinović, nacionalni koordinator za imunizaciju, predstavio je konkretne rezultate uticaja u posljednjih nekoliko nedjelja. Upoređujući stanje u odnosu između 13. januara i februara tekuće godine, dr Martinović je naglasio da je najmanji obuhvat bio u predškolksom uzrastu, i da je tu postignut najbolji uspjeh uz pomoć kampanje za sustizanje imunizacije MMR-om.
Tokom 2021. obuhvat MMR vakcinacijom u Crnoj Gori bio je 12%, a na dan podnošenja izvještaja taj broj je porastao na 27%. Za godišta 2020. godine obuhvat u januaru bio je 34%, a sad je 52%. Procenat vakcinisane djece 2019-og godišta sa 51,1% povećan je na 67%. Podgorica, Budva, Bar i Berane, koji su bili ispod prosjeka, u posljednjim nedjeljama postigli su značajne rezultate. Uporedni podaci pokazuju da je u predškolskom uzrastu obuhvat sa 51% porastao na 61,03%. – Broj nevakcinisane djece u predškolskom uzrastu trenutno je 14,700, a do prije mjesec dana bilo je 18,000 nevakcinisane djece – rekao je dr Martinović. Od 16. januara, kada je krenuo rad vikendom u ambulantama, dato je 4,146 doza MMR vakcine. Od toga 3.795 prvih doza, a 351 drugih. Upoređujući ove podatke sa statistikom prošle godine, kada je ukupno dato 6.000 vakcina za čitavu godinu, dr Martinović je ocijenio da raduje tempo porasta obuhvata vakcinacijom ka cilju od 95%.
Dr Lidija Poček, predsjednica Udruženja pedijatara, ukazala je na situaciju na terenu. Ona je navela da Institut za bolesti djece vakcinaciju organizuje u dogovoru sa IJZ-om i roditeljima. 5-7 pacijenata, tokom posljednjih sedmica, vakciniše se MMR vakcinom. Dr Poček je ovom prilikom posebno naglasila spremnost za saradnju s roditeljima, ali i istakla da je osjetan porast imunizacije.
Dr Slađana Račić, učesnica Nacionalne komisije, zahvalila na pažnji koja je aktuelizovana u posljednje vrijeme i pokušaju da se riješi veliki problem. U ime pedijatara primarne zdravstvene zaštite kazala je da se ulažu ogromni napori, a posebno raduje izuzetno dobar rezultat za posljednjih mjesec dana. Takođe, dr Račić je izrazila nadu da će se ovakav trend nastaviti.
Preventiva — drugo ime za pedijatriju
Ističući da je preventiva drugo ime za pedijatriju, dr Nebojša Kavarić, predsjednik Asocijacije za preventivnu pedijatriju, naglasio je da se u Crnoj Gori mora uložiti u preventivu. — Ukidanjem doprinosa za zdravstvo nije mnogo napravljeno kad je u pitanju preventiva. Morate imati obezbijeđena obimna sredstva, obučene ljude i čitavo društvo koje stoji iza vas. Ukoliko se samo mi u zdravstvu budemo bavili imnizacijom, a ne cijelo društvo, neće dobro biti — naglasio je on. On je uputio molbu da se budžet drastično poveća i da se na ovome radi permanentno.
Ocjenjujući da su novoregistrovani rezultati obuhvata vakcinacijom sjajni, te da je za dva vikenda vakcinisano oko pola generacije, dr Kavarić je rekao: — Imunizaciju i promociju zdravlja moraju da rade svi u društvu. Objasnio je i da su građani spremni da prime informaciju od nekoga ko je sličan njima, ko je uspješan, uzor, ko je vakcinisao svoju djecu.
Poslanik Adnan Striković izrazio je stav da crnogorsko zdravstvo ne ulaže mnogo u preventivu. Kada se priča o temi kao što je vakcinacija, ili vakcinacija MMR vakcinom, „jedini pravi problem”, kako je rekao, jeste autizam. — Moramo da objasnimo građanima da bilo koja vakcinacija se ne može dovesti u vezu s autizmom. To nije potvrdilo nijedno naučno istraživanje u svijetu. Nemamo toliko problema u vezi s vakcinacijom, koliko je problem da se građanima objasni o čemu se radi — istakao je on uz opasku da problem u vezi s vakcinacijom egzistira odavno.
Doktor koji ne vjeruje u vakcine, isto je kao sveštenik koji ne vjeruje u Boga
Ističući značaj vakcinacije u medicini, dr Srđan Pavićević je naveo da doktor koji ne vjeruje u vakcine, isto je kao sveštenik koji ne vjeruje u Boga. Dovodeći u vezi ovakav stav sa neprofesionalnim ponašanjem, dr Pavićević smatra da je potrebno distancirati se od tako retrogradnog i devijantnog stava. – Mislim da je upitno pitanje čak i posjedovanje licence za rad sa takvim profesionalnim stavom – kazao je dalje on.
Mr Boris Mugoša izrazio je mišljenje da je veoma važno otvoriti sve izazove po pitanju imunizacije. Ukazujući na oscilacije u obuhvatu vakcinacijom još od 2013, kada je zabilježen drastičan pad obuhvata, mr Mugoša je sugerisao da je potrebno obezbijediti da pedijatri reaguju blagovremeno i sa pravim informacijama. On je istakao značaj saradnje u trouglu: zdravstvo—roditelji—prosvjeta, kao i na lokalnom nivou. Takođe, iznio je stav da značajan broj populacije nije obuhvaćen sistemom: stranci i dr. Ukazao je na važnost reakcije represivnog mehanizma, pri čemu je, kako je podsjetio, obaveza pedijatra da Upravi za inspekcijski nadzor prijavi slučaj nevakcinacije. U vezi s problemom dovođenja u vezu MMR vakcina i autizma rekao je da treba svakodnevno raditi na osvjetljavanju tog pitanja, a ovom prilikom apelovao je da treba razmisliti o ideji pravljenja potencijalne edukativne platforme za pedijatre u kojoj bi im bile ponuđene kratke informacije o novim rezultatima istraživanja, kao i o formiranju lokalnih operativnih timova.
Prošle godine podnesena je 101 prekršajna prijava po osnovu nepoštovanja sistema imunizacije, od čega 40 u samo jednom gradu. Po mišljenju mr Mugoše, sudske odluke uglavnom su blage, jer „na sudu to rezultira uglavnom opomenama ili ispod minimalne kazne”.
Reakcija ad hoc
Pohvaljujući činjenicu da je obuhvat MMR vakcinacijom u zadnjih mjesec dana pojačan za čak 4.000, dr Tamara Vujović je upozorila na utisak da se na ovako ozbiljne situacije reaguje tek ad hoc, odnosno tek po prisustvu epidemije u regionu, umjesto da je ovo pitanje kontinuiteta. Takav stav potkrijepila je iskazom da je Nacionalna komisija za rutinsku imunizaciju osnovana tek kad je nivo vakcinacije došao na nivo Somalije. Podsjetivši da problem postoji još od 2013, ona je iznijela i primjedbu da u ovoj komisiji nema predstavnika Uprave za inspekcijske poslove, kao ni predstavnika lokalnih samouprava.
Reagujući na informacije o prisustvu antivakcinalnog upliva u crnogorskom društvu, dr Vujović je izrazila uvjerenje da „građani Crne Gore jako vjeruju teorijama zavjere”. — Crnogorski primjer ilustruje da sva djeca koja borave u dnevnim centrima za djecu sa smetnjama i teškoćama u razvoju, a koja imaju autizam, nijesu vakcinisana MMR vakcinom — istakla je ona. Uz sugestiju da glasovi struke treba sve više da se čuju, pozvala je na provjeru učinka pedijatara u cilju podsticanja vakcinacije, ali i akcentovala značaj odluka roditelja na ugrožavanje djetetovog prava na zdravlje, kao i odnos prema drugoj djeci. U vezi s kontradiktornostima u crnogorskom sistemu imunizacije, dr Vujović je ukazala na rezultate referentnog istraživanja koje pokazuje da na pitanje da li bi vakcinisali svoje dijete 70% roditelja kaže da bi, što ne odgovara procentima u stvarnosti: 82% roditelja nije vakcinisalo djecu u prošloj godini.
Dr Vujović: – Svi se suočavaju s problemom niže vakcinacije, posebno otkad je korona. Dakle, 21 milion djece nije vakcinisano na svijetu u periodu kada nije bilo korone. 5 miliona manje nego što je drugih godina.
U nastavku sjednice dr Vujović istakla je da je evidentno nedovoljno povjerenje u zdravstveni sistem, upravo zbog nedostatka kontinuiteta. Ona je objavila namjeru Ženskog kluba Skupštine Crne Gore da jednu sjednicu posveti problemima prevencije i vakcinacije HPV vakcinom. Uz ocjenu da je obuhvat HPV vakcinacijom pohvalan, apelovala je na ujedinjenje snaga u tom cilju.
Prvo riječ, pa lijek
Dr Vladimir Dobričanin je izrazio stav da dio problema potiče od neadekvatne zdravstvene edukacije, što, po njemu, traje već decenijama. — Najvažnija je činjenica da su ljekari prestali da edukuju svoje pacijente. Prestali smo da budemo ono što je bio dio nas, a to je da budemo zdravstveni prosvetitelji. Upozoravajući da bez promocije nema prevencije ni dobrog zdravlja, dr Dobričanin se pozvao na Hipokratov propis: — Prvo riječ pa lijek. To je, po njemu, siguran put za uspjeh u animaciji roditelja za vakcinaciju djeteta.
Dr Dobričanin: – Kvalitetna zdravstvena politika vezana za promociju zdravlja, koja će biti u sklopu jednog multidisciplinarnog sveobuhvatnog društvenog pristupa, vidjeli smo da je lijek za ovu bolest: bolest neznanja i ignorisanje nekih zdravstvenih činjenica koje mogu da imaju nesagledive posljedice.
Poslanica Milosava Paunović je, kao pravnica, sugerisala da postoji nerazumijevanje pojmova obaveze i solidarnosti s društvom. Uprkos dobrim trenutnim parametrima imunizacije, ona je izrazila bojazan da će se problem vratiti nakon prestanka epidemije u okruženju. Stoga je istakla da je potrebno preduzeti konkretne mjere da bi se došlo do efekta, ali tek na nivou cijelog društva.
Uključen crveni alarm
Ocjenjujući da je problem niskih stopa imunizacije prisutan u Crnoj Gori već 10 godina Huan Santander iz Unicefa naglasio je da niska stopa imunizacije sada ima crveni alarm jer se njene posljedice mogu mjeriti dječijim životima. Pohvalivši opredijeljenost Odbora za zdravstvo za zaštitu prava djeteta, on je izrazio optimističan stav u vezi s nastavkom imunizacije. — Da je moguće izboriti se sa ovim problemom u Crnoj Gori govore nam opštine Mojkovac i Plav, u kojima su zdravstveni radnici i roditelji uspjeli da gotovo svako dijete vakcinišu i zaštite od opasnosti koje nose morbili, zauške i rubela — rekao je on.
— Unicef pozdravlja nedavne napore Ministarstva zdravlja, Instituta za javno zdravlje, pedijatara i sestara u domovima zdravlja da se ubrza imunizacija djece. Čestitam svakom roditelju koji je svoje dijete odveo da primi vakcine i pozivam sve roditelje da to isto učine što prije — istakao je na kraju.
Alarmantno nizak nivo obuhvata
Šefica Kancelarije SZO dr Mina Brajović istakla je kao ključno da male boginje (morbili) predstavljaju eminentnu prijetnju u Crnoj Gori. — Gotovo je neizbježno da u Crnoj Gori registrujemo prve slučajeve obolijevanja, nakon čega bi se ona širila poput šumskog požara — upozorila je ona. Upozorivši da je tokom 2021, u odnosu na 2020, gotovo 6 puta porastao broj ovih oboljenja, te da se radi o izuzetno zaraznom oboljenju, dr Brajović je zatražila hitnu reakciju svih. Za alarmantno nizak nivo obuhvata imunizacijom, po njoj, dijelom je zaslužna zaposjednutost sistema pružanjem odgovora na kovid.
— Jaka odbrana traži jake temelje, pa je, s tim u vezi, zdravstveni sistem okosnica i temelj kojim se obezbjeđuju i vakcine i njihova dostupnost, edukacija zdravstvenih radnika. Najvažniji sastojak vakcine je povjerenje, ali se mora biti izuzetno realan u vezi s mogućnostima nekad preopterećenih pedijatara — navela je dalje šefica SZO Kancelarije. Uz isticanje značaja angažovanja lokalne samouprave, ona je istakla da je važno da se djeluje na svim nivoima: od nacionalnog prema lokalnom.
Osvrćući se na aktuelno stanje na planu imunizacije ona je navela da je uslijedio ohrabrujući period u smislu da kao društvo imamo snage da se konsolidijemo i napravimo prvi korak i pokrenemo točak. U vezi s infodemijom, ona je rekla: — Rađene su brojne studije. Između ostalog i studija na preko pola miliona ispitanika. Nedvosmisleno je dokazano da autizam nema veze, niti je uzročno povezan sa malim boginjama. Isto tako, podaci SZO nedvosmisleno upućuju na jedno, a to je da je prevalenca učestalosti obolijevanja od ovih oboljenja jednaka u populaciji onih koji su vakcinisani i onih koji nisu vakcinisani.
Ovom prilikom posebno je naglašen značaj udruženog djelovanja, te da na temeljima nauke i naučnih dokaza treba promovisati vakcinaciju kao mjeru i intervenciju koja čuva živote i zdravlje našeg društva. — Na temelju iskustva iz pandemije svjesni smo da virus lagano koristi svaku pukotinu koju identifikuje u našem kolektivnom sistemu odbrane. Ta pukotina je i onaj farmaceut koji ne vjeruje u vakcinu i onaj zdravstveni radnik pedijatar i ginekolog koji oklijeva i onaj roditelj koji ima dileme, ali takođe i prosvetni radnik. Ovo potenciram zato što želim da istaknem da je veoma važno da radimo na komunikaciji sa različitim segmentima društva — istakla je dr Brajović.
Po pitanju primjene restriktivnih i represivnih mjera dr Brajović je navela da je za SZO vanredno važno da svi segmenti društva mobilišu svoje resurse, da se komunicira sa građanima i različitim ciljnim grupama, ali, što se tiče primjene restriktivnih mjera u funkciji podizanja obuhvata, da je to suvereno pravo odlučivanja zemlje.
Neophodan je angažman cijelog društva
U posebnom segmentu Sjednice posvećenom pružanju odgovora na postavljena pitanja, uprkos raznovrsnim mišljenjima, objedinjujuća ideja bila je da je neophodna reakcija svih aspekata društva. Pomoćnica ministra zdravlja dr Ivana Živković istakla je da je do sada urađeno mnogo po pitanju zaštite zdravlja građana, te da će se rezultati vidjeti dugoročno. Otvoren je tender za nabavku novih vakcina, a već s proljeća će se ići na program sustizanja HPV vakcinacije u grupi djevojčica dobi 9-14 godina. Na nivou opština lokalno se prave mikroplanovi, pozivaju roditelji i uvodi rad vikendom.
Dr Igor Galić je, u vezi s „antivakserskim ponašanjem” pojedinih pedijatara, koji, kako je rekao, „ne vjeruju u vakcine i ponašaju se kao antivakseri”, objasnio da se radi na donošenju odluka u okviru Akcionog plana. Svako ko želi da vakciniše dijete, kako je dalje objasnio, bez obzira što ono zbog nekog razloga nema izabranog pedijatra, može to učiniti bez uputa vikendom. Po pitanju kontakta sa djecom sa ratom zahvaćenih područja pokušaće se da se donesu mjere jer pogotovu pridošli iz Ukrajine imaju jako loš obuhvat vakcinacijom.
Dr Galić je istakao da se vrši kontinuirana obuka zdravstvenog kadra, a napomenuo je i roditeljima da na sajtu Instituta mogu pronaći najnovije informacije i odgovore na razna pitanja. On je dalje izrazio stav da je kampanja prevencije, u saradnji s medijima, jako prisutna, a propagandni materijali se mogu preuzeti i sa sajta Instituta.
Izražavajući nadu da se pozitivnim mjerama može djelovati na povećanje obuhvata, prije nego kaznenim mjerama, dr Galić je dalje rekao: — Sve kaznene mjere koje su sprovedene mi bi dali samo za jednu mjeru, a to je, prije svega, uvođenje obavezne imunizacije za upis u predškolske ustanove i vanškolske aktivnosti.
Direktor Instituta je napomenuo da je desetak evropskih zemalja već uvelo te mjere, pa je to možda i razlog zašto imaju bolji obuhvat nego što je to slučaj kod nas.
U vezi s nepodudarnim rezultatima istraživanja dr Galić je objasnio da je najmanji obuhvat vakcinacijom u populaciji starosti od prve do treće godine. Vakcinacija se, po njemu, ne sprovodi blagovremeno.
Male boginje, kako je upozoreno, predstavljaju vrlo zarazno oboljenje. Studije pokazuju da otprilike jedna osoba u pandemiji zarazi 18 osoba. Iskustvo iz 2018. pokazuje da je bilo oko 200 oboljelih bez težih posljedica, nasuprot poraznom iskustvu zemlje okruženja gdje je bilo 15 smrtnih ishoda oboljenja. U samom zaključku dr Galić je pozvao na doprinos po pitanju uticaja u svim političkim strankama, od međukadrovskog uticaja sve do unošenja pitanja vakcinacije u agende.
308 prekršajnih postupaka
Ana Vujošević, direktorica Uprave za inspekcijske poslove, izrazila je nadu u povraćaj povjerenja u zdravstveni sistem. – Od januara 2023. bavimo se najviše ovim pitanjem. Obišli sve domova zdravlja i dobili 308 potvrda o roditeljima, starateljima ili usvojiocima koji su odbili da izvrše vakcinaciju djece i sproveli postupke u skladu sa zakonom.
Ona je objasnila da se ne radi samo o zahtjevima za pokretanje prekršajnog postupka, već da se vrši i izricanje prekršajnih naloga za lica koja su se prihvatila odgovornosti, u okviru kojih je bilo i novčanih kazni u roku od 8 dana, kako je to zakonom predviđeno. – Uprava nije represivni organ već preventivni, a cilj je postizanje svrhe – naglasila je Vujošević. Put do postizanja svrhe je jačanje povjerenja u institucije i u struku. Ona je, na kraju, izrazila nadu da će roditelji poslušati savjete struke i izrazila spremnost da Zdravstveno-sanitarna inspekcija reaguje na terenu u cilju postizanja svrhe a ne kazne.
Šta je sa HPV vakcinacijom?
Po pitanju tekućeg programa HPV imunizacije dr Milko Joksimović je rekao: – Ne postoji država u kojoj je visok obuhvat HPV vakcinacijom, a nizak MMR vakcinacijom. Radi se o programu koji je vrlo specifičan. Do sada je za 4,5 mjeseca vakcinisano 25% djevojčica.
Podsjećajući da se krenulo od vakcinacije najmlađe ciljne grupe, djevojčica starosti 9 godina, on je ocijenio da dobijeni podaci, za one koji znaju kakvo je stanje na terenu, mogu biti zadovoljavajući. On je dalje ukazao da je jedan od ciljeva SZO da se do 2030. dostigne obuhvat 90% populacije mlađe od 15 godina. — Ako bismo radili kako treba, taj cilj je apsolutno dostižan. Neophodna je pomoć šire društvene zajednice, a što se tiče Instituta, zamah nas tek očekuje od marta — rekao je dr Joksimović. Problem karcinoma grlića materice u Crnoj Gori je, kako je rečeno, takav da SZO kaže da Crna Gora ima najveću dobno standardizovanu stopu obolijevanja i umiranja od raka grlića materice i dojke. Dr Joksimović je ovom prilikom apelovao da se i HPV imunizacija pridoda kao jedan od prioriteta kalendara vakcinacije, kako bi dobili željene rezultate.
Na kraju ovog presjeka stanja po pitanju jačanja obuhvata vakcinacijom u Crnoj Gori izdvaja se nekoliko utisaka. Nesumnjivo, i pohvalno, da je došlo do značajnog podsticaja obimnijem pokretanju ovog programa zaštite zdravlja građana, što je uspješno vođeno od strane zdravstvenih vlasti, a podržano od strane udruženih sektora društva u cjelini i međunarodno relevantnih organizacija. Nadamo se da će ovaj impuls ostvariti kontinuitet, te da će neophodna edukacija dobiti puni obim, a sama imunizacija, kao ozbiljan projekat preventive, nastaviti da se realizuje optimalnim tempom.
Anita Đurović