Institut za javno zdravlje Crne Gore organizovao je stručni skup na temu Organizovani, masovni skrining programi.
Direkor Instituta, dr Igor Galić, otvorio je skup i tom prilikom istakao da maligne bolesti predstavljaju jedan od najvećih zdravstvenih problema širom svijeta zbog visoke učestalosti obolijevanja i umiranja.
– One su drugi vodeći uzrok umiranja u svijetu. Zato programi prevencije kroz promociju zdravih stilova života i nacionalni skrining programi imaju ogroman javno-zdravstveni značaj. Prevencijom i ranim otkrivanjem malignih bolesti znatno se doprinosi poboljšanju zdravlja populacije jer se prevencijom otkrivaju zloćudni tumori u stadijumu takozvanih premalignih lezija i ranih karcinoma, kada su izgledi za izlječenje veliki. Na ovaj način se obezbjeđuje zaštita svim pacijentima koji su u riziku od obolijevanja, uključujući i socijalno najugroženije, te se doprinosi jednakosti u zdravstvenoj zaštiti – zaključio je dr Galić.
Dr Ivana Nikčević Kovačević, spec. epidemiolog je ispred Centra za kontrolu i prevenciju hronicnih nezaraznih bolesti naglasila da su u cilju smanjenja oboljevanja i umiranja od malignih bolesti, rane dijagnoze i ranog započinjanja liječenja, te povećanja kvaliteta života ljudi koji su oboljeli od maligne bolesti organizovani skrining program prioritetna aktivnost. Takođe, ona je u sklopu svog obraćanja prikazala rezultate i planove za unaprijedjenje skrining programa u Crnoj Gori.
Eksperti iz oblasti skrining programa iz Holandije (Erasmus MC, Topicus) i Italije (The Epidemiology and screening unit-CPO, Torino), su sa prisutnima podijelili višedecenijsko iskustvo iz svojih država kada su u pitanju Organizovani skrining programi.
Add comment