7. DRUŽITE SE
Prijatelji su blago. Pitajte svoje srce. Prijatelji brinu 0 vama, smiju se sa vama, pate sa vama. Sve što vam se dešava, možete da podijelite. Sa stanovišta medicine, druženje je moćan antidepresiv – izaziva lučenje hormona sreće i snižava stres. Takođe, druženje uništava korozivni osjećaj usamljenosti i straha, što je za pravilan rad srca i krvnih sudova od presudnog značaja.
8. POPIJTE JEDNU ČAŠU CRNOG VINA
U vinu je istina, kaže stara poslovica – ali i više od toga, u vinu je i zdravlje.
Vjerovatno ste čuli da crno vino u sebi sadrži antioksidante i da izgled i zdravstveno stanje Francuza i Italijana dosta govore u prilog pozitivnim efektima dobrog crnog vina. Evo šta o zdravom srcu i crnom vinu kaže jedan od mojih omiljenih sajtova www.prirodnilek.com: „Flavonoidi i rezveratrol su osnovne vrste antioksidanasa koje se nalaze u crvenom vinu: Flavonoidi su biljni antioksidansi. U crvenom vinu su najzastupljeniji antocijani, koji se nalaze u opni grožđa i daju mu tamno ljubičastu boju. Što je vino tamnije, to je veća koncentracija ovih korisnih komponenti. Rezveratrol je komponenta koju biljke stvaraju da ih zaštiti od gljivica. Spada u grupu polifenola, koji su poznati kao dobri antioksidansi. Naravno, bitan je i izbor vrste vina, u zavisnosti od porijekla sirovina od kojih se pravi. Kaberne Sovinjon sadrži najviše antioksidanasa, a slede Pinot Noar i Merlot.
9. DIŠITE DUBLJE
Zvuči smiješno? Nije. Ni malo. Drevna vještina joge počiva na različitim vrstama pravog, dubokog, svjesnog disanja. Stanite sad na trenutak i provjerite koliko vam je kratak dah. Pretpostavljam da velika većina nas nije ni svjesna kako diše. A sad udahnite pet puta duboko. Vidite razliku? Isjeckano disanje ukazuje na isjeckano stanje tjelesnih sistema – a u tom stanju krvotok ne može normalno da teče. U tekstu „Pravilno disanje održava zdravlje” naišao sam na ovo otkriće: „Redovnim vežbanjem jednostavnog ujednačenog i usporenog disanja u stanju smo da smanjimo opasnost od infarkta, moždanog udara, bubrežnih disfunkcija, slepila i drugih bolesti koje nastaju kao posledica hipertenzije, nazvane tihi ubica jer neprimetno oštećuje funkciju vitalnih organa.” Drugim riječima, visok pritisak i infarkt ozbiljno ćete ugroziti pravilnim disanjem!
10. KONTROLIŠITE STRES
Da li ste čuli za krilaticu da zdravlje nema cijenu? Koliko god da zarađujete i koliko god da vas plaćaju – ne možete naplatiti posljedice svakodnevnog, upornog stresa. Isto tako, ne možemo ni da živimo i funkcionišemo u izazovima sadašnjosti bez stresa. Šta da radimo? Prvo da budemo svjesni da je zdravlje vrednije od stanja na računu, a zatim da sprovedemo kontrolu stresa.
Moja omiljena tehnika je „bijeli papir”. Nju primjenjujem prije jako stresnih situacija kojima sam izložen svakog dana (na primjer, operacija na otvorenom srcu). Prije ulaska u operacionu salu, prvo pronađem tiho mjesto, udobno se smjestim, zažmurim i zamislim da mi je mozak bijeli papir. Drugim riječima, prvo očistim sistem od svih misli (naročito negativnih misli i briga). Zatim zamislim da uzimam olovku i tek počinjem da ispisujem riječi na tom bijelom papiru. Ova smirujuća aktivnost utiče najprije na eliminaciju osjećaja „ubrzanja veš mašine”, koju stres stvara u mozgu, uspostavlja prirodan ritam za krvotok, a zatim mi omogućava da se potpuno koncentrišem na najvažniju stvar u tom trenutku -uspješnu operaciju srca.
Počnite već danas da uvodite dobre promjene!
Piše: dr Aleksandar Nikolić, kardiohirurg
Add comment