Zdravlje djece u najranijem periodu života, servisi i rane intervencije u službi njihovog pravilnog rasta i razvoja, neki su od ciljeva su koje u svom radu dijele UNICEF i zdravstveni sistem Crne Gore i na tom putu partnerski odnos i podrška moraju biti imperativ i u daljem radu. To je saopšteno tokom sastanka ministra zdravlja Dragoslava Šćekića i predstavnika UNICEF-a, dr Gabrielea Fontane, visokog savjetnika za zdravlje ove međunarodne organzacije za region Evrope i centralne Azije, Huana Santandera, šefa predstavništva u Crnoj Gori i dr Senada Begića, višeg konsultanta za zdravstvena pitanja.
Kako se navodi u saopštenju Ministarstva zdravlja, prilikom susreta izraženo je zadovoljstvo zbog organizacije Regionalne konferencije Optimalni rani razvoj za svako dijete koja se održavala u Podgorici.
Na konferenciji su, kako je saopšteno, postavljene jasne smjernice i mapa puta za dalje pravce razvoja i djelovanja svih činilaca društva kako bi rani razvoj djece i rano otkrivanje poteškoća i izazova sa kojima se suočavaju tokom odrastanja, imali brz i efikasan odgovor.
Ministar Šćekić zahvalio je predstavnicima UNICEF-a na strateškom partnerstvu i podršci i istakao značaj zajedničkog pristupa i ekspertize svim složenim pitanjima sa kojima se zdravstveni sistem suočava, posebno kada je riječ o brizi za zdravlje najmlađe populacije.
Sagovornici su se saglasili da je potrebno nastaviti i intenzivirati zajedničke aktivnosti i posvećenost na jačanju programa imunizacija, a u tom smislu dogovoreno je formiranje nacionalnog tijela na visokom nivou, koje će, pored predstavnika Vlade i zdravstvenog sistema, činiti i predstavnici UNICEF-a – navodi se u saopštenju.
Najavljeno je da će poseban fokus u narednom periodu biti unaprjeđenje prenatalne njege u porodilištima kroz sprovođenje procjene svih porodilišta u državi te jačanje inicijative porodilišta po mjeri beba i majki.
– S obzirom na činjenicu da u Crnoj Gori trenutno boravi oko 12 000 hiljada izbjeglih lica iz Ukrajine i da značajan broj čine djeca, ministar i predstavnici UNICEF-a razmatrali su modele saradnje i pomoći za ovu ugroženu populaciju kako bi se svakom djetetu koje boravi u Crnoj Gori omogućila jednaka prava, adekvatna dostupnost i pristup svim zdravtvenim servisima, njezi i uslugama na način na koji su obezbijeđeni svoj djeci Crne Gore – navodi se u saopštenju.
I tokom današnjeg susreta bilo je riječi o organizaciji Konferencije za Zapadni Balkan na visokom nivou, čiji će domaćin biti Crna Gora.
Add comment