Saradnja malih zemalja može ubrzati pružanje jednakog pristupa zdravstvenim uslugama kroz digitalizaciju i to je najbolji način za postizanje osnova koje postavlja evropski program rada. To je saopšteno na ministarskom sastanku koji je održan na Malti, a na kom je učestvovao i ministar zdravlja Dragoslav Šćekić.
On je kazao da Crna Gora prepoznaje vrijednosti podataka i digitalnog zdravstvenog sistema, ali i potrebu da zemlje ulažu u dosljedne i standardizovane pristupe.
– Moć podataka nam je od ogromne pomoći, što se pokazalo tokom pandemije COVID-19. Moramo biti bolje pripremljeni putem pristupa visokokvalitetnim zdravstvenim podacima za pružanje svakodnevne zdravstvene zaštite, za donošenje politika i rješavanje izazova zdravstvene sigurnosti s kojim će se zemlje suočiti u budućnosti. To naravno ne možemo postići bez moderne, mobilne i stručne zdravstvene radne snage, koja je preopterećena, te moramo učiniti sve što možemo kako bismo im pružili obuku i tehnologije koje su dokazano sigurne da bismo poboljšali njihove radne uslove – poručio je Šćekić.
Ministar je naglasio značaj digitalnih tehnologija koje, kako je rekao, imaju ogroman potencijal da omoguće i osnaže pojedince da donesu važne odluke.
– Moramo zajedno raditi na aktivnostima za podršku razvoju digitalne i zdravstvene pismenosti našeg stanovništva kako bi spriječili dezinformacije o zdravstvenim pitanjima što postaje ozbiljna briga za javno zdravlje i naraušavanje povjerenja – kazao je ministar.
Šćekić je zahvalio malteškom kolegi Fearneu i njegovom timu na organizaciji važnog susreta koji je izuzetna prilika za sagledavanje stanja u oblasti digitalizacije zdravstva u malim zemljama te razmjeni iskustava i mogućnosti daljeg unapređenja i saradnje u ovoj oblasti.
Bilateralni odnosi Crne Gore i Malte ocijenjeni su kvalitetnim i intenzivnim, a ministri su se saglasili da su edukacija i razmjena kadra na svim nivoim, između ostalog, prepoznati kao jedna od ključnih mogućnosti koje za rezultat mogu imati dobrobit za obje zemlje.
Jačanje kadrovskih kapaciteta i stručno osposobljavanje ljekara i srednjeg medicinskog kadra u centru je pažnje partnerskih zemalja i učesnica sastanka, a to je bila i ključna tema Samita malih zemalja, održanog početkom juna u Bečićima, čiji je domaćin ove godine bila Crna Gora.
Tokom razgovora je posebno naglašeno da saradnja malih zemalja i razmjena iskustava mogu doprinijeti unapređenju najslabijih karika u zdravstvenim sistemima, s ciljem bolje dostupnosti zdravstvene zaštite za sve građene.
Šćekić je istakao opredijeljenost resora kojim rukovodi da prati globalni medicinski napredak te kroz pomoć razvijenih zemalja, svjetsku medicinu dovede u Crnu Goru, a podrška Malte, kao zemlje članice Evropske Unije bi, kako je istakao, bila od neprocjenjivog značaja.
On je informisao malteškog kolegu Fearnea da Crna Gora ima potencijal i perspektivu da bude regionalni centar za telemedicinu, u čemu je i dobila podršku Njemačkog Instituta Robert Koch kao i Svjetske zdravstvene organizacije.
Add comment