Eksperti Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA) borave u trodnevnoj ekspertskoj misiji u Kliničkom centru (KCCG), u cilju pomoći pri izgradnji objekta u kom će biti smješten PET CT skener.
Iz KCCG su saopštili da je posjeta uslijedila nakon što je Bord guvernera IAEA 2. decembra prošle godine odobrio projekat Unapređenje dijagnostike i tretmana pacijenata sa kancerom sa PET/CT sistemom Building Capacity for the Diagnosis and Treatment of Cancer Patients.
– Nakon toga, 6. decembra prošle godine, Bord IAEA jednoglasno je usvojio Program tehničke saradnje za period od ove do naredne godine. U okviru tih projekata planirana je nabavka PET/CT skenera, kog će KCCG dobiti prvi put u istoriji – kaže se u saopštenju.
Rukovodilac Odjeljenja za zaštitu na radu i odgovorno lice za zaštitu od jonizujućeg zračenja u KCCG, Sonja Ivanović, objasnila je da je cilj prve ekspertske misije pomoć pri izgradnji objekta u kom će PET CT biti smješten.
– Taj objekat biće smješten u zgradi Instituta za onkologiju. Radićemo adaptaciju i proširenje tog prostora, u skladu sa najvišim evropskim standardima – kazala je Ivanović.
Osim PET CT-a, kako je navela, u toj zgradi biće smješten kompletan Centar za nuklearnu medicinu.
Iz KCCG su rekli da će zbog kompleksnosti projekta, koji je prilično obiman, on biti realizovan u dvije faze.
– Prva faza podrazumijeva dugoročne edukacije, od godinu do dvije, u zavisnosti od specijalnosti. Za to vrijeme, KCCG gradi objekat. U drugoj fazi, do kraja 2025. godine, očekuje se instalacija opreme – navodi se u saopštenju.
Iz najveće zdravstvene ustanove u Crnoj Gori kazali su da se tržišna vrijednost novog, kvalitetnog PET CT-a kreće od 1,2 do 1,5 miliona eura.
– Prilikom obezbjeđivanja PET CT skenera u saradnji sa Međunarodnom agencijom za nuklearnu energihju, država koja učestvuje u tehničkom projektu plaća 25 do 50 odsto same opreme – kaže se u saopštenju.
Osim toga, kako se navodi, postoji obaveza uplate pet odsto na ime participacije od ukupne sume projekta. Iz KCCG su rekli da agencija plaća sve edukacije i ekspertske misije. Kako su naveli iz te zdravstvene ustanove, PET skener predstavlja jedinstveni nuklearno – medicinski uređaj, koji udružuje PET (pozitronsku emisionu tromografiju) i skener (CT – kompjuterizovanu tomografiju).
Iz KCCG su kazala da ta savremena tehnika omogućava prikaz i mjerenje biohemijskih i fizioloških procesa u raznim organima koji se ispituju, i to na ćelijskom i molekularnom nivou, što ima ogromnu primjenu u dijagnostičke i istraživačke svrhe u medicini.
– PET/CT se najčešće primjenjuje u onkologiji zahvaljujući činjenici da ćelije malignih tumora pokazuju pojačan metabolizam glukoze, pa se na osnovu kvantitativne procjene metabolizma u organima koju omogućava PET mogu razlikovati maligne od benignih promjena – kaže se u saopštenju.
Iz KCCG su naveli da su najčešće indikacije za primjenu PET/CT-a procjena proširenosti maligne bolesti i praćenje terapijskog odgovora, nakon završetka liječenja ili u toku trajanja terapije, ako se planira njena promjena, kao i u slučaju povećanja tumorskih markera kada uobičajene dijagnostičke metode ne pokazu da je bolest aktivna. PET/CT se, kako su dodali, u rijetkim slučajevima koristi za otkrivanje mjesta primarnog tumora. Iz KCCG su kazali da se on najčešće koristi kod pacijenata koji imaju karcinom pluća, glave i vrata, debelog crijeva, ginekoloških malignih tumora, dojke.
– Osim u onkologiji, PET/CT ima primjenu i u kardiologiji za procjenu vitalnosti srčanog mišića nakon infarkta, potom u neurologiji za dijagnostiku raznih vrsta demencije, u ispitivanju epilepsije – navodi se u saopštenju.
Add comment