Nerealno je očekivati procenat od preko 95 odsto vakcinisane djece MMR-om u kratkom roku – koliko je potrebno da bismo se zaštitili od zaraze morbilama, zauškama i rubeolom. Međutim, moramo da se fokusiramo na povećanje broja zaštićene djece, jer već sada ulazimo u fazu kada treba ublažiti posljedice do kojih može doći, upozorio je viši konsultant za zdravstvena pitanja u UNICEF-u, dr Senad Begić.
Upozorio je da je samo 12 odsto djece koja su rođena tokom 2020. godine do 1. februara zaštićeno je protiv morbila, zaušaka i rubeole.
“Samo 12 odsto, nekih 7.100 djece je adekvatno zaštićeno protiv ovih bolesti”, kazao je Begić. Djeca rođena u predpandemijskoj godini, 2019, su trenutno zaštićena na nivou od 35 odsto. “To ukazuje da već tokom pandemije, a i prije, imamo veliko povećanje broja nezaštićene i osjetljive djece. To može samo dovesti do nove epidemije zaraznih bolesti, konkretno morbila, čega se mi najviše i plašimo”, kazao je Begić. Ne treba biti medicinski stručnjak da bismo znali da povećanje osjetljive djece može dovesti do zaraze, dodaje on.
Ističe da je zdravstveni sistem trenutno opterećen akutnim i hroničnim slučajevima kovida, da su zdravstveni radnici na ivici snage, jer “nije humano raditi dvije godine u okolnostima pandemije” i imamo drastično veći broj osjetljive djece nego prije pandemije.
“Jedno zarazno dijete ima potencijal da zarazi 18-19 druge osjetljive djece i morbile se šire kao požar. Virus morbila obara imunitet i čini organizam osjetljiv na sve. On kompletno briše imunsku memoriju i sve zarazne bolesti s kojima smo se sreli do tog virusa, on zna da poništi”, upozorava Begić.
Za morbile potreban je procenat od preko 95 odsto vakcinisanih da bismo se zaštitili od zaraze. “Trenutno je nerealno očekivati da se taj procenat može dobiti i postići u relativno kratkom vremenskom periodu , ali moramo da se fokusiramo na povećanju broja zaštićene djece, jer već sada ulazimo u fazu kada moramo ublažiti posljedice do kojih može doći”, upozorava Begić.
Add comment