Zavod za kardiokirurgiju KBC-a Split može se pohvaliti uspješnim velikim zahvatom kojim su spasili život 65-godišnjem muškarcu. Najveće zasluge za to ima doc. dr sc. Mate Petričević, specijalista kardiohirurgije i jedan od najboljih hrvatskih kardiohirurga mlađe generacije koji se već nekoliko mjeseci nalazi na čelu ovog Zavoda, gdje je došao iz KBC-a Zagreb. On je prije nekoliko dana sa svojim stručnim timom u splitskoj bolnici obavio vrlo zahtjevnu operaciju srca 65-godišnjeg pacijenta, koja, prema njegovim riječima, nikada do sada nije opisana ni u jednoj svjetskoj medicinskoj literaturi.
– Pacijent je imao akutni infarkt miokarda koji se zakomplikovao rupturom (puknućem) mišića lijeve komore. Zbog toga je nastao defekt lijevog ventrikula, gdje je u srcu nastala rupa promjera šest centimetara – rekao je dr Petričević.
Ovaj defekt otkriven je na Božić prošle godine i bilo je potrebno što je prije moguće pacijentu “zakrpati” rupu u srcu.
– Defekt je utvrđen ultrazvučnim pregledom, a potvrđen magnetskom rezonancom. No, operacija se nije mogla odmah obaviti i morali smo sa zahvatom čekati minimalno četiri nedelje, za koje je vrijeme pacijent bio u bolnici. Naime, da bismo mogli šiti srčani mišić, moraju proći najmanje četiri nedelje, budući da je samim infarktom srčani mišić promijenjen i jako je loših svojstava, što bi onemogućilo šivenje – objasnio je dr Petričević.
Operativni zahvat bilo je nužno obaviti kako bi se čovjeku spasio život.
– Da nijesmo obavili taj operativni zahvat, smrt bi bila neizbježna jer je pacijent polagano gubio krv u srčanoj ovojnici. Operativni mortalitet za ovu vrstu rupture iznosi oko 70 posto. Od deset ovako operiranih ljudi, već na operacionom stolu ili do dolaska u jedinicu intenzivnog liječenja nakon operacije umre njih sedam – dodao je dr Petričević.
Splitski pacijent operisan je 3. februara. Operacija je trajala osam sati, uspješno je obavljena, a pacijent je već sada budan, pio je vodu i više nije priključen na respirator.
– Operativnim zahvatom zbrinuta je rupa na srcu na način da smo postavili posebnu zakrpu od decelulariziranog matrixa (cor-matrix). Riječ je o materijalu koji podsjeća na krpu, odnosno mrežicu od kolagena, na koju se nalijepe matične ćelije iz krvi bolesnika. Potom se iz tih matičnih ćelija, u ćelijskoj signalizaciji s okolnim ćelijama srčanog mišića, stvara, odnosno razvija novi mišić. Laičkim rječnikom rečeno, srčani mišić ponovno naraste na toj rupi, odnosno popuni je – objasnio je dr Petričević.
Ovakva operacija splitsku bolnicu svrstava u sam svjetski vrh bolnica za kardiohirurške operacije, budući da je ovakva vrsta zahvata neuporedivo teža od, recimo, transplantacije srca.
– Ovakav tip operativnog zahvata spada u najkompleksnije kardiohirurške procedure, koje su rezervisane za kardiohirurške centre najvišeg stepena kompetencije, koji obavljaju operativne zahvate visokog rizika na srcu.
Nikada i nigdje ovakav operativni zahvat nije obavljen s ovakvom vrstom zakrpe, jer da jeste, do sada bi to već bilo publikovano u nekoj od mnogih svjetskih medicinskih publikacija. Ovakav defekt srčanog mišića kod ljudi se događa vrlo rijetko i zato u svijetu nema puno hirurga koji se bave ovakvim tipom operativnog zahvata – zaključio je dr Petričević. Slobodna Dalmacija
Add comment