U Zavodu za transfuziju krvi Crne Gore je prvi put izvedena procedura izdvajanja i prikupljanja trombocita iz krvi davaoca uz pomoć specijalnog aparata – separatora krvnih ćelija.
Uvođenjem tzv. donorskih trombocitafereza u Zavodu za transfuziju krvi, napravljen je veliki iskorak u modernizaciji transfuziološke djelatnosti u našoj zemlji, poručila je ministarka zdravlja dr Jelena Borovinić Bojović.
– Ako uzmemo u obzir činjenicu da su preparati trombocita dobijeni uz pomoć ovog aparata izuzetnog stepena kvaliteta i bezbjednosti jasno je da će najveći benefit od uvođenja ove procedure imati upravo pacijenti u našim bolnicama – navela je ministarka zdravlja.
Transfuzije trombocita, kako je objasnila, najčešće su potrebne pacijentima sa leukemijama i drugim malignim bolestima kao i transplantiranim pacijentima.
– Ministarstvo zdravlja u kontinuitetu i sa posebnom pažnjom prema ovoj kategoriji pacijenata nastoji da obezbijedi primjenu najsavremenijih terapijskih protokola koji se koriste u njihovom liječenju. Kako su trombociti dobijeni uz pomoć separatora krvnih ćelija neizostavni dio ovih protokola, tim prije je naš zadatak bio da što prije počnemo sa izvođenjem donorskih tromobocitafereza – poručila je dr Borovinić Bojović.
Ona je istakla da je doniranje trombocita uz pomoć separatora krvnih ćelija potpuno bezbolno i bezbjedno.
– Stoga, pozivam sve humane ljude koji su dobrog opšteg zdravstvenog stanja i imaju između 18 i 60 godina da dođu u Zavod za transfuziju krvi i da darivanjem dijela svoje krvi obezbijede lijek koji nekome život znači – zaključila je ona.
Direktorica Zavoda za transfuziju krvi, dr Tamara Šćepanović navela je da je, osim obezbjeđivanja dovoljnih količina krvi za potrebe našeg zdravstvenog sistema, drugi, ne manje važan zadatak Zavoda za transfuziju i da kvallitet krvnih komponenti koje dobijamo iz krvi davalaca bude na najvećem mogućem nivou.
– Ovim zadacima smo vrlo posvećeni i kao rezultat visemjesečnih priprema koje su podrazumijevale edukaciju kadra za izvođenje ove metode, zatim provjeru bezbjednosti separatora krvnih ćelija od strane ovlašćenih servisera, doradu postojećeg informacionog sistema, izradu i distribuciju promotivnog materijala itd, danas prisustvujemo prvoj donorskoj trombocitaferezi u Crnoj Gori – kazala je dr Šćepanović.
Aferezni trombociti koje dobijamo uz pomoć automatskih separatora ćelija, kako je pojasnila, znatno su kvalitetniji od tzv. puliranih trombocita koji su do sada jedini bili dostupni našim pacijentima.
– Ovom metodom od jednog davaoca dobijamo jednu terapijsku dozu za jednog pacijenta, dok je za dozu puliranih trombocita potrebno da krv donira čak 4 – 6 ljudi. Osim toga, aferezni trombociti neuporedivo rjeđe dovode do pojave neželjenih transfuzijskih reakcija u odnosu na trombocite dobijene klasičnim putem – navela je ona.
Ova procedura od danas će se redovno sprovoditi u Zavodu za transfuziju krvi.
Add comment