Zbog neizmjerno dugih lista čekanja na preglede i operacije, jedna od deset osoba u Italiji odustaje od liječenja u javnom zdravstvu. Međutim, u privatnim domovima zdravlja cijene su i do deset puta više.
Udruženje Aktivno građanstvo je u svom najnovijem izvještaju iznijelo podatke o zdravstvu o kojima narod govori svakodnevno: liste čekanja na preglede su duže i od godinu dana, bez obzira na hitnost slučaja, pa bolesni moraju da idu u skupe privatne klinike. Zbog toga jedna od deset osoba mora da se odrekne liječenja. Na mamografiju se čeka i do dvije godine, godinu dana na ultrazvuk, skener ili ortopedsku hiruršku intervenciju. Što se onkoloških pregleda tiče, zdravstvo kasni u skoro svim djelovima Italije. Problem se pojavio i prije pandemije.
Za pacijente koji se liječe od hroničnih bolesti, retkih oboljenja, dijabetesa, kardiopatija, invaliditeta, rano otkrivenih tumora, za trudnice, za testiranje na HIV nije potrebna participacija.
Godišnje se u Italiji obavi više od 55 miliona pregleda, od čega više od pola u privatnim domovima zdravlja. Iako je, prema istraživanju Svetske zdravstvene organizacije, italijanski zdravstveni sistem jedan od najboljih na svijetu, ipak nije u stanju da se izbori s predugim listama čekanja.
Italija je zbog ekonomske krize, između 2008. i 2013. godine smanjila ulaganja u zdravstvo. U Italiji, prema podacima OCSE-a, godišnji trošak za liječenje iznosi 2.473 eura po stanovniku, što je znatno manje nego u Francuskoj (3.644 eura) i Nemačkoj (4.504 eura) i po tim podacima Italija je ispod srednje vrijednosti (2.473 naspram 2.572 eura).
Za magnetnu rezonancu u Italiji možete potrošiti od 30 do 50 eura u zavisnosti koji dio tijela se snima, a ta cijena u privatnom sektoru može da pređe i 1.500 eura. Ultrazvuk abdomena se plaća od 35 do 250 eura. RTS
Add comment