Mala, ali obećavajuća studija sprovedena u SAD-u ulila je nadu osobama koje boluju od raka rektuma. Iako je istraživanje sprovedeno na malom broju pacijenata, svi su nakon liječenja eksperimentalnim lijekom ušli u remisiju, prenosi Zimo.
Lijek o kojem je riječ zove se dostarlimab i prodaje se pod robnom markom Jemperli. Radi se o imunoterapijskom lijeku koji se koristi u liječenju raka vrata maternice, a ovo je bilo prvo kliničko istraživanje o tome je li djelotvoran i protiv raka debelog crijeva. Rani rezultati sugerišu da je lijek iznenađujuće djelotvoran, a naučni tim kaže da bi uspješna remisija raka, viđena kod svakog pacijenta u istraživanju, mogla biti bez presedana u liječenju protiv raka.
– Vjerujem da je ovo prvi put da se ovo dogodilo u istoriji bolesti raka – rekao je za New York Times medicinski onkolog dr Luis Diaz Jr iz bolnice Memorial Sloan Kettering Cancer Center (MSK), stariji autor nove studije objavljene u naučnom časopisu The New England Journal of Medicine.
Pozitivni rezultati dosad su viđeni samo kod 12 pacijenata (ispitivanje je i dalje u toku), od kojih su svi imali tumore s genetskim mutacijama zvanim nedostatak popravka neusklađenosti (MMRd), koji su viđeni u podgrupi od približno pet do deset posto pacijenata s rakom debelog crijeva. Pacijenti s takvim tumorima obično manje reaguju na hemoterapiju i zračenje, što povećava potrebu za hirurškim uklanjanjem njihovih tumora. Međutim, MMRd mutacije takođe mogu učiniti ćelije raka ranjivijim na imunološki odgovor. Kada se te mutacije akumuliraju u tumoru, one stimuliraju imunološki sistem, koji napada ćelije raka pogođene mutacijama, kaže dr Diaz. Obično bi pacijenti s ovom vrstom tumora rektuma mogli očekivati da će se podvrgnuti hemoterapiji i terapiji zračenjem prije hirurškog uklanjanja raka. Nevjerojatnom srećom pacijenti koji su se uključili u ovo ispitivanje dosad su potpuno izbjegli navedene postupke i njihove povezane nuspojave.
U studiji faze 2 pacijenti su dobijali dostarlimab svake tri nedjelje tokom šest mjeseci, uz mogućnost standardne hemoradioterapije i operacije ako se tumori vrate. No, tumori se nijesu vratili. Nakon šest mjeseci praćenja svih 12 pacijenata u ispitivanju pokazalo je potpuni klinički odgovor, bez dokaza o tumorima koji bi se mogli vidjeti putem MR skeniranja, PET skeniranja, endoskopije i biopsije, između ostalih testova.
– Dr Cercek mi je rekla da je tim ljekara pregledao moje testove. Budući da nijesu mogli pronaći nikakve znakove raka, dr Cercek je rekla da nema razloga da me tjeraju na terapiju zračenjem – objasnio je Sascha Roth, prvi pacijent uključen u ispitivanje, piše Sanoff. Danas.hr
Add comment