Bolna bolest s mjehurima na koži koju šire mačke prvi je put otkrivena u Britaniji, javlja Mail Online. Do sada, rijetka infekcija koju prenose mačke nikada nije viđena izvan Južne Amerike. Troje Britanaca oboljelo je od gljivica, zadobivši rane i čireve na rukama.
Vladini predstavnici za zdravstvo tvrde da su svi dobili gljivičnu infekciju od iste mačke, koja je bila spašena iz Brazila – gdje su gljivice raširene. Sve tri bile su pozitivne na sporotrichosis brasiliensis, samo jednu vrstu gljivice.
Majku, kćer i veterinara, od kojih niko nije naveden imenom, ogrebala je ista mačka. Uprkos posjekotinama zbog kojih su morali tražiti ljekarsku pomoć, svo troje su se potpuno oporavili.
Simptomi počinju lezijama ili ranama u blizini dijela tijela izloženog gljivicama. Infekcija, koja je obično blaga, takođe može zahvatiti oči, pluća te kosti i zglobove. U rijetkim slučajevima može uticati na središnji nervni sistem.
Svjetska zdravstvena organizacija kaže da gljivične infekcije postaju ‘velika prijetnja’ javnom zdravlju jer klimatske promjene čine okruženja pogodnijima za njih. Naučnici UKHSA-e dokumentovali su britanske slučajeve u časopisu Medical Mycology Case Reports.
Prvi slučaj CTS-a u Britaniji, uzrokovan drugom gljivicom pod nazivom Sporothrix humicola, prijavljen je 2020. godine. Sporotrihoza se širi ugrizom ili ogrebotinom zaražene mačke. Nema zabilježenih slučajeva prenosa s čovjeka na čovjeka. Prvi simptom je obično mala ružičasta, crvena ili ljubičasta bezbolna kvržica, koja se obično pojavljuje na prstu, šaci ili ruci gdje je gljivica prvi put ušla kroz pukotinu na koži, kao što je ogrebotina ili ugriz. Tada se razvijaju otvorene kvržice ili čvorići koji počinju izgledati kao čirevi. Vrlo sporo zacjeljuju. Rijetko, zaražena osoba može dobiti upalu pluća ako je udahnula spore gljivice, što uzrokuje simptome kao što su otežano disanje, kašalj i groznica. Infekcija se može proširiti na druge djelove tijela, uključujući kosti i zglobove te središnji nervni sistem i uzrokovati bolove u zglobovima, glavobolje i napadaje. To se zove diseminirana sporotrihoza.
Budući da većina slučajeva sporotrihoze uključuje samo kožu ili tkiva ispod kože, CDC kaže da se uglavnom liječi antifungalnim ljekovima na recept tokom nekoliko mjeseci. Ako je infekcija teška i zahvata druge djelove tijela, daje se intravenski lijek. Osobe sa sporotrihozom u plućima možda će trebati operaciju uklanjanja oštećenog tkiva.
CTS je prepoznat kao zoonotska (prenos mačke na čovjeka) epidemija i prijetnja javnom zdravlju u Brazilu od 1990-ih. Od tada se proširio na druge zemlje Južne Amerike, poput Argentine i Paragvaja.
Magazin.hr
Add comment