Na četvrtom kongresu stomatologa govoreno o izazovima savremene stomatologije
Stomatološka komora Crne Gore, u saradnji sa Medicinskim fakultetom Univerziteta Crne Gore realizovala je 4. konges stomatologa pod nazivom „Izazovi savremene stomatologije”. Skup sa međunarodnim učešćem realizovan je u Budvi, 27-29. aprila. Uz podršku regionalnih komora: Stomatološke komore Srbije, Hrvatske komore dentalne medicine, Stomatološke komore Makedonije i Stomatološke komore Republike Srpske, kao i domaćih strukovnih organizacija i Ministarstva zdravlja i Ministarstva finansija Crne Gore omogućeno je da u ovom široko koncipiranom projektu učestvuje više od 400 stomatologa iz zemlje, regiona i EU.
Program Kongresa obuhvatio je 25 predavanja iz oblasti oralne i maksilofacijalne hirurgije, dječije stomatologije, ortopedije, stomatološke protetike, endodoncije i oralne medicine, uz brojne radionice u organizaciji sponzora Kongresa. Cilj Stomatološke komore, po riječima organizatora, bio je da na ovom skupu predstavi rezultate novih naučnih istraživanja i nova saznanja i naučna dostignuća u savremenoj stomatologiji. Voditeljka programa uvodne večeri bila je Marija Razić, a za muzički program bio je zadužen Pop hor KIC „Budo Simonović”.
Sve perspektivnija naučna oblast
U ime Stomatološke komore Crne Gore učesnike Kongresa pozdravio je predsjednik ovog stručnog udruženja dr Vladimir Jovetić. Ovo je, kako je podsjetio, 4. kongres koji od osnivanja, 2017, realizuje Komora stomotaloga, a posebno zadovoljstvo izrazio je zbog jedinstvene prilike da učesnici ovog skupa znanje stiču od eminentnih predavača u svim oblastima stomatologije.
U ime suorganizatora, Studijskog programa stomatologije na Univerzitetu Crne Gore, rukovoditeljka ovog studija doc. dr Mirjana Đuričković poželjela je uspješan rad Kongresa. Ona je podsjetila da je Studijski program stomatologije na Univerzitetu Crne Gore osnovan 2006. godine, te da je to bila naučna baza iz koje je potekao 171 doktor stomatologije. Stomatologija, kako se moglo zaključiti iz njenog obraćanja, danas predstavlja sve izazovniju oblast, koja sve više napreduje, pa joj je stoga potrebno dodijeliti zasluženi prostor.
Podrška i od strane veterana
Četvrti kongres stomatologa Crne Gore svečano je otvorio veteran crnogorske stomatologije prim. dr Milenko Lainović. On je ovom prilikom ukazao na istorijat aktivnosti Stomatološke sekcije Crne Gore, osnovane 1971. godine, ali i izrazio nadu u uspješnu budućnost ove naučne grane u Crnoj Gori.
Prva Stomatološka nedjelja Crne Gore organizovana je 1970, a skupu su, po svjedočanstvu prim. dr Lainovića, prisustvovali svi dekani stomatoloških fakulteta ondašnje Jugoslavije, na čelu sa, u to vrijeme najpoznatijom ličnošću jugoslovenske stomatologije akademikom prof. Ivom Čuparom, koji je bio osnivač Stomatološkog studija u Zagrebu. U Crnoj Gori je bilo svega 68 stomatologa, a svega 15 crnogorskih stomatologa izlagalo je elaborate na Prvoj stomatološkoj nedjelji, od ukupno 84 elaboranata.
Posebno zapažen skup stomatologa imao je 2.500 učesnika. Bio je to Šesti kongres Stomatološke sekcije Crne Gore u Budvi, održan 1976. godine. Zajedno sa izložbom stomatološke opreme predstavljao je grandiozan stručni skup i dobio brojna priznanja, a Sekcija je proglašena za najbolju u Jugoslaviji. Ovom prilikom izloženo je 316 referata.
Uz podsjećanje da je 2017. osnovana Stomatološka komora Crne Gore, te da su do tada stomatolozi bili članovi Ljekarske komore, prim. dr Lainović kaže: — Osnivanje Stomatološkog odsjeka Medicinskog fakulteta Crne Gore znatno je unaprijedilo stomatologiju Crne Gore, koji svake godine edukuje visoko edukovani kadar, jer je to poslije savremene opreme, kvalitetnog nastavnog kadra, koji su nesebično prenosili svoje znanje, omogućilo da danas imamo veliki broj mladih i dobrih stomatologa, da ravnopravno stojimo sa stomatolozima iz udruženja bivših republika sa kojima smo nekad imali tijesnu saradnju.
— Današnji Kongres najbolje svjedoči da postoji želja da se nastavi sa naučno-stručnim skupovima stomatologa Crne Gore, kako bi se stečeno znanje prenijelo na mlade generacije — zaključio je on.
Tako je bilo
Prim. dr Lainović kaže: — Stomatologija Crne Gore nema tako bogatu tradiciju kao što je to slučaj sa ostalim granama medicine. Ona datira od dolaska prvog stomatologa maja 1954. godine. Do tada su zubarsku službu obavljali više priučeni nego školovani zubari i zubni tehničari. — Kako broj srednjezubarskog kadra nije bio dovoljan da bi zadovoljio potrebe stanovništva, 1961. osnovana je Srednja zubarska škola u Podgorici, prva takve vrste u Crnoj Gori. Povećanjem broja stomatologa i formiranjem udruženja zubozdravstvenih radnika od 1970. počinju naučno-stručni skupovi. To su bile čuvene stomatološke nedjelje.
Hvala, dr Lainoviću !
Prim. dr Milenko Lainović rođen je u Podgorici 1928. godine. Svojim znanjem, radom, neiscrpnom energijom, organizatorskim sposobnostima i ogromnim entuzijazmom, dao je snažan pečat crnogorskoj stomatologiji. Izuzetno plodan radni vijek od 58 godina ostvario je u Crnoj Gori, u Podgorici, i dao nemjerljiv doprinos sveukupnoj stomatološkoj nauci i praksi, kako u Crnoj Gori , tako i u Jugoslaviji.
Prim. dr Milenko Lainović prvi je stomatolog i prvi oralni hirurg u Crnoj Gori, a već sa 12 godina postao je zubotehničar. 1940. godine bio je najbolji đak dr Rista Kusleva i sve do 1944. bio je jedini zubar u Podgorici. Pripadao je prvoj generaciji od 96 studenata Stomatološkog odsjeka Medicinskog fakulteta u Zagrebu, upisanoj 1948. Šestogodišnje studije završava za 5,5 godina, kao prvi student koji je diplomirao na Medicinskom fakultetu i Stomatološkom odsjeku. Prilikom dodjele diplome, prodekan Medicinskog fakulteta prof. dr Niko Skrivaneli i zvanično ga proglašava za “prvog doktora zubne medicine” u istoriji Zagrebačkog sveučilišta.
Prim. dr Milenko Lainović prvi je diplomirani stomatolog u Crnoj Gori, prvi primarijus stomatologije u Crnoj Gori, prvi oralni hirurg u Crnoj Gori, osnivač Stomatološke službe u Crnoj Gori, osnivač Udruženja zubozdravstvenih radnika Crne Gore, osnivač Stomatološke sekcije Crne Gore, osnivač Srednje škole za zubare, zubne tehničare, medicinske laborante i sanitarne tehničare. Jedini je stomatolog iz Crne Gore koji je bio predsjednik Udruženja stomatologa Jugoslavije. Prvi je ljekar u Crnoj Gori koji je započeo obradu preloma kostiju, lica i vilica konzervativnim i hirurškim putem. Upravo on je zaslužan za pokretanje naučno-stručnih stomatoloških manifestacija u Crnoj Gori. Dobitnik je brojnih priznanja za uspješan rad, a savremena i buduće generacije duguju mu zahvalnost za ovako uspješan doprinos.
Aktuelne teme
Niz od 25 izazovnih stomatoloških tema prezentovanih na Četvrtom kongresu stomatologa započeo je doc. dr Drago Jelovac prezentacijom dijagnostike i savremenog liječenja karcinoma glave i vrata. Prof. dr Branislav Bajkin govorio je o uticaju sistemskih oboljenja na uspjeh dentalne implantologije, doc. dr Tanja Boljević opisala je prelome kostiju lica, a o osteonekrozi vilica govorila je doc. dr Marija Antunović. Prof. dr Branka Popović prikazala je uticaj genetike na razvoj hipodoncije.
Drugi set predavanja započet je prezentacijom prof. dr Ivana Palibrka o primjeni sedacije i inhalacione sedacije u savremenoj stomatologiji. Prof. dr Zoran Lazić predstavio je mogućnosti implantno-protetskog zbrinjavanja bezubih pacijenata, a prim. dr Biljana Getova ukazala je na specifičnosti nacionalnih preventivnih programa.
Fragmenti zuba u zbrinjavanju povreda bili su tema prof. dr Ivane Radović, a traumatska ekstrakcija zuba u dječjem uzrastu — tema prof. dr Svjetlane Janković. Paletu kompozitne estetike predstavio je prof. dr Dejan Marković.
U nastavku programa, prof. dr Stjepan Špalj opisao je ortodontsko liječenje, s fokusom na dentalni biofilm i parodont, a uticaj ranog liječenja kod rascjepa usne i nepca prezentovala je prof. dr Ivana Šćepan. Dr Karlo Sadarević ukazao je na aktuelnosti u sferi tzv. providnih folija za ispravljanje zuba, dok je prof. dr Branislav Glišić opisao terapiju malokluzije treće klase.
Završni dan Kongresa započet je izlaganjem doc. dr Biljane Milošević, koja je govorila o stomatološkim modalitetima liječenja opstruktivne slip aneje. Prof. dr Ljiljana Tihaček Šojić opisala je biomehaničke efekte dizajna implantata sa protetičkog aspekta,a o digitalizaciji savremene stomatologije govorio je dr sc. Pavle Picek. Dr Siniša Kovačević ukazao je na neke od izazova skeniranja u stomatologiji, a prof. dr Gabor Teper (iz Austrije) govorio je o tehnologiji Straumanovih BLX implantata.
Na tajne inficiranih kanala u savremenoj nauci i endodonciji ukazali su prof. dr Goran Tošić i doc. dr Aleksandra Žuža, a o novim protokolima u terapiji postendodotskog bola govorila je prof. dr Jelena Krunić. Sindrom pekućih usta opisao je prim. sc. dr Miroslav Sikora, a halitoza je bila tema dr sc. Larise Musić. Kongres stomatologa zaključen je predavanjem dr Ferana Liansana i mr Vjekoslava Budimira na temu potpune rehabilitacije uz primjenu digitalnih tehnologija.
Uz niz stomatoloških radionica, učesnici Kongresa dobili su mogućnost da upotpune i inoviraju stečena stručna znanja, a time i steknu benefite dodatne naučne edukacije.
Anita Đurović
Add comment