Zamislimo da je svijet stvorio savršeni “proizvod iz snova“ koji će nahraniti i dati imunitet svima na zemlji.
Zamislimo da je dostupan svugdje, da ne treba skladištenje niti dostava i da je majkama pomogao u planiranju porodice i smanjenju rizika od raka. Da je besplatan i svima jednako dostupan. Da liječi, hrani i daje ljubav.
Žene imaju tu čudesnu moć da proizvode upravo takvu magiju / majčino mlijeko, od početka ljudskog postojanja!
Onda zamislimo da ga mi ne želimo koristiti.
Priroda nas je podarila onako kako i zna, da ne moramo da brinemo da li je majčino mlijeko odgovaraćuje temperature, da li ga ima dovoljno, da li je kalorično, jer upravo je idealne temperature, sastava i hranljive vrijednosti, baš onako kako bebi odgovara, takoreći “skrojeno po mjeri” bebe. Ali i pored svih dobrobiti koje dojenje pruža i za koje znamo, u Crnoj Gori, prema posljednjim istraživanjima, doji svega 20% žena. Gdje je nestalo mlijeko iz grudi crnogorskih majki?
Svake godine, od 1. do 7. avgusta, obilježava se Svjetska nedjelja dojenja – globalna inicijativa usmjerena na podizanje svijesti o vitalnoj važnosti dojenja za zdravlje majke i djeteta. Uzimajući u obzir ovaj značaj, Dom zdravlja Podgorica sa ponosom stoji u prvim redovima borbe za promociju dojenja i podrške majkama u ovom prirodnom, ali često izazovnom procesu koji je ključ zdravlja majki i beba.
Prepoznavanje dojenja kao najboljeg mogućeg početak života svakog djeteta postavlja jednu od temeljnih filozofija Doma zdravlja Podgorica. Svjesni da dojenje može biti izazovno, Dom zdravlja Podgorica posvećen je pružanju sveobuhvatne podrške majkama.
Tečnost života: Kako majčino mlijeko oblikuje osnovu zdravlja i sreće
Dojenje je najzdraviji način ishrane novorođenčeta, odojčeta i malog djeteta do navršene druge godine. Majčino mlijeko unaprjeđuje zdravlje majke i djeteta tokom čitavog života jer su njegov sastav i količina prilagođeni uzrastu i potrebama bebe. Ova dragocjena tečnost ima neprocenjivu vrijednost za sveobuhvatni razvoj novorođenčeta, jer sadrži sve što je potrebno za fizički, psihički, socijalni, emocionalni i saznajni razvoj, razvoj svih čula i inteligencije.
Nutritivno, majčino mlijeko zadovoljava sve potrebe odojčeta u prvih 6 mjeseci. Znači da za taj period nije potrebna nikakva dodatna hrana sem majčinog mlijeka. Antiinfektivno dejstvo majčinog mlijeka itekako je značajno. Odojčad na prirodnoj ishrani rijetko obolijevaju od različitih infekcija, posebno infekcija digestivnog i respiratornog trakta. U majčinom mlijeku nalaze se i antibakterijska i antivirusna antitijela.
Dojenje zadovoljava majku i dijete na psihološkom i emocionalnom planu. Za dijete je zadovoljstvo, a za mamu sigurnost.
Uvijek je sterilno, uvijek spremno za podoj, dakle, sa ekonomske strane najjeftinije. Jednostavno, majčino mlijeko je toliko savršene formulacije da nema zamjene.
Za uspješno dojenje potrebno je da mama bude mentalno spremna i da donese odluku da želi da doji. Pored toga bitno je da bude dobro informisana, što znači da čita o dojenju, da se edukuje još za vrijeme trudnoće.
Pravilno dojenje podrazumijeva svaki segment dojenja u kome je beba sita, a majka zadovoljna.
Prvi zagrljaj: Tajni recept za uspješno dojenje i povezivanje od prvog trenutka
Prvi podoj bi trebalo da se desi pola sata, najviše sat po rođenju bebe. Taj najvažniji podoj „zaljubljivanja“ i povezivanja mame i bebe ključan je za dalji tok dojenja.
Mala količina kolostruma prilagođena je veličini želudca djeteta koje je nakon poroda veličine trešnje, nakon četiri dana proširuje se na veličinu oraha, te je nakon 2-3 nedjelje veličine jajeta. Upravo zbog toga novorođenče ne može primiti velike količine mlijeka odjednom i potrebno ga je često hraniti.
Preporučuje se dojenje na zahtjev jednako danju kao i noću, što znači da dojimo svaki put kada novorođenče pokaže znakove da je gladno, neovisno koliko to često bilo. Dojenje mora biti aktivno, nutritivno.
Dojenje je potreba djeteta. Nedavanjem dojke kada beba traži smanjujemo osjećaj sigurnosti i zadovoljstva. Beba ne smije da se osjeća sama, zato nije dobro držati bebu na tankom ledu i mijenjati dinamiku podoja već dojiti po zahtjevu, kada god to beba želi i bilo gdje da želi.
Svaka je beba jedinstvena i ima svoj tempo, majčino mlijeko se lakše vari te je logičnije da će beba sisati češće. I najvažnije, aktivnom laktacijom tijelo dobija signal za ponovnom proizvodnjom.
Jako je važno da mamino i djetetovo tijelo bude postavljeno u odgovarajući i udoban položaj. Ispravno pripojena usta obuhvataju cijeli ili gotovo cijeli donji dio areole (asimetričan hvat).
Bradavica se nalazi duboko u ustima, uz meko nepce, jezik se nalazi ispod bradavice, a usta su širom otvorena, savijena ka spolja (120 stepeni). Brada dodiruje majčinu dojku, čuje se gutanje i ono najvažnije – dojenje ne boli!!
Ne postoji jedan položaj dobar za dojenje. Svi su dobri i svaki odgovara datoj situaciji. Važno je da mami i bebi bude udobno, da je mama svjesna i reaguje na prve znake gladi, da ne požuruje i ne krati vrijeme podoja, da prati znake sitosti bebe i stanje svojih dojki nakon podoja.
Pravilan položaj, često i aktivno dojenje, noćni podoj i ne uobročavanje bebe – ključ uspješnog dojenja!
Patronažne sestre su zdravstveni radnici koji kroz posjete imaju priliku da sagledaju sve faktore koji mogu pozitivno ili negativno da se odraze kako na dojenje tako i na cjelokupno zdravlje djeteta. Promociju dojenja započinju tokom preventivne patronažne posjete ženi tokom trudnoće, a nastavljaju sa snažnom podrškom i edukacijom nakon izlaska babinjare i novorođenčeta iz porodilišta, kao i daljim nadzorom odojčeta i malog deteta.
Od izuzetne je važnosti uključiti očeve još tokom trudnoće i nakon rođenja djeteta, jer to doprinosi uspješnom uspostavljanju i održavanju dojenja, ali i boljoj privrženosti svih članova porodice.
Mi to možemo!
Ne samo jedna nedjelja: Dojenje kao trajna himna majčinstva u Crnoj Gori!
Svjetska nedjelja dojenja u Crnoj Gori je prošla, ali dileme, nedoumice i strahovi vezani za ovaj aspekt majčinstva su i dalje tu. Promovisanje i podrška dojenju trebaju biti prioritet kako za zdravstvene radnike, tako i za društvo u cjelini. Dojenje nije samo izbor ishrane, već osnovna preporuka za optimalan početak života svake bebe. Zato je važno da se njima pozabavimo i drugim nedjeljama u godini.
Jer dojenje je dobar temelj, jer dojenje je čist izraz ljubavi, a iza svake mame koja doji snaga je prirode i čuda života!
PR služba
Dom zdravlja Podgorica
Add comment