Povodom obilježavanja 30-godišnjice postojanja, podgorička kompanija „Osmi red-D” organizovala je međunarodni skup sa stručnim učešćem. U Baru je 23. i 24.9.2023. tako realizovan događaj pod nazivom ZDRAVA PORODICA, ZDRAVO DRUŠTVO. Nakon uvodne riječi izvršne direktorice DOO „Osmi red-D” Angeline Vuković, prezentovana su stručna predavanja koja su imala veoma širok opseg: od pedijatrije do kozmetologije, fitoterapije, terapije rana, ginekologije, endokrinologije, dermoterapije i dr. Brojni gosti iz inostranstva potvrdili su značaj ovog skupa.
JUBILEJSKA PROMOCIJA INOVACIJA
Kako bi na struci koristan način obilježio 30. jubilej postojanja, menadžment kompanije „Osmi red-D” odlučio je da napravi impresivan dvodnevni skup sa međunarodnim učešćem. Podsjetivši na značajna dostignuća iz portfolija svoje kompanije, izvršna direktorica Angelina Vuković najavila je ovu svojevrsnu dvodnevnu promociju najnovijih tehnologija i znanja iz raznovrsnih oblasti medicine. Gostovali su brojni saradnici iz regiona, kao i partneri iz Crne Gore.
Prvog dana
Terapija rana negativnim pritiskom bila je početna tema stručnog skupa. Dr Branko Čampar, specijalista opšte i grudne hirurgije KCCG-a, podsjetio je na detalj da je ovaj vid terapije započet 1818. Njen poseban značaj ogleda se u smanjivanju dekubitalnih, gangrenoznih i sl. hroničnih rana, čime se skraćuje i dužina oporavka i poboljšava kvalitet života pacijenta, a i ekonomska ušteda nije zanemarljiva. Tretman se sa nekoliko mjeseci skraćuje na period do dvadesetak ili čak nekoliko dana.
O liječenju hroničnih i dekubitalnih rana govorio je i dr Marko Jovanović. On je istakao da podaci istraživanja pokazuju da oko 60% hospitalizovanih pacijenata ima akutnu ili hroničnu ranu, što ilustruje značaj profesionalnog pristupa ovom problemu. Ispiranje hidrogenom, polivanje jodom i sl. metode zahtijevaju, kako je objašnjeno, dosta vremena i obučeno osoblje, a nove metode liječenja su inovativne i fokusiraju se na to da se period oporavka što više skrati. Dr Jovanović je ovom prilikom izvršio opsežnu prezentaciju dostupnih obloga i hidroterapijskih proizvoda.
Jedan revolucionarni hemostatski princip prezentovala je gošća iz Turske dr Burdžu Gurbuz. Opisujući benefite ovog programa i princip funkcionisanja oksidacije i postizanja hemostaze, ona je prezentovala impresivne podatke o uspjehu ovog inovacijskog vida tretmana.
U nastavku programa dat je niz preporuka u domenu akušerstva i pedijatrije, a bilo je riječi i o nekim aspektima interne medicine. Preporuke u vezi s primjenom odgovarajućeg pomagala dojiljama ponudio je Joan Kada, iz Švajcarske. Aspekt anemije kod djece i trudnica osvijetlila je dr Željka Radović, specijalista ginekologije i akušerstva.
Dr Željka Radović je upozorila da je nedostatkom gvožđa u krvi pogođeno oko 30% svjetske populacije, od kojih su najugroženiji djeca i žene tokom trudnoće i menstrualnog ciklusa. Uzroci mogu biti: krvarenje, nedovoljan unos namirnica koje sadrže gvožđe i slaba apsorpcija gvožđa. Usljed nedostatka gvožđa dolazi do oslabljenog prenosa kiseonika prema centralnim i perifernim organima i pojave simptoma kao što su: slabljenje kognitivnih sposobnosti, bol u grudima, tahikardija, ubrzan rad srca, pojačano zamaranje, lupanja srca, problemi sa kožom i noktima, mučnina, opstipacija, dijareja, bol u želucu i sl.
U okviru opsežnog izlaganja dr Radović je opisala pojmove značajne za navedeni spektar: funkcionalno gvožđe, hemsko, koje je mnogo iskoristljivije, i nehemsko gvožđe, uticaj hrane, kombinacija sa ljekovima, npr. antibioticima, inhibitorima protonske pumpe i sl. Prezentovan je i mehanizam apsorpcije gvožđa, ali i naglašeno da dijagnostikovana cideropenijska anemija zahtijeva makar šestomjesečni tretman preparatima gvožđa.
Dr med. sci. Verica Dabanović prezentovala je niz izazova koje menopauzalni period nosi. Navodeći da su brojne promjene koje su mu svojstvene u vezi s estrogenom, ona je objasnila i da ovaj hormon obavlja preko 300 funkcija u organizmu žene i djeluje neuroprotektivno, kardioprotektivno, vazoprotektivno, snižava nivo lipida, ubrzava eliminaciju lipida, utiče na koštanu masu i strukturu, povoljno djeluje i na gastrointestinalni trakt. Ovog „osnovnog čuvara zdravlja žene”, potrebno je stoga dobro regulisati, ali kada se razmišlja o takvim postupcima veoma je važno voditi računa da je to kontraproduktivno kod osoba koje u istoriji oboljenja imaju estrogen zavisni tumor ili karcinom dojke.
Estrogen dostiže vrhunac lučenja u 35-oj godini i potom opada. Menopauza, kako naglašava dr Dabanović, nije bolest i ima svoj period koji traje oko 15 godina. Nastupa već posle 35, a od 40-e nivo estrogena pada, što uzrokuje brojne promjene u menstrualnom ciklusu, jake glavobolje, nervoze i sl. Nakon 51. nastupa period postmenopauze.
Najneprijatniji su vazomotorni simptomi: valunzi, znojenje, noćno znojenje, glavobolje, a psihološki problemi kreću se u opsegu od nesanice i anksioznosti do depresije. Najozbiljniji su metabolički problemi: loš lipidni status, hiperlipidemija, hipertenzija, osteoporoza. Dešavaju se i urogenitalne promjene, promjene na koži, kosi i sl.
U vezi s terapijskim odgovorom dr Dabanović je opisala obiman krug supstituenata: konvencionalnih i fitoterapijskih. Nakon 50. godine života, preporučila je ona, obavezna je mamografija, praćenje lipidnog statusa, upotreba biljnih ljekova i dijetetskih suplemenata.
O terapiji akutnog laringitisa kod djece govorila je mr. pharm. Emina Džombić, iz BiH. Uz opis simptomatologije ovog zdravstvenog problema koji je najveći problem kod djece starosti 6 mjeseci do 4 godine u vidu sindroma krupa, ona je s ponosom istakla iskustvo u primjeni rektalnog supozitorijima prednizona u pedijatrijskoj populaciji Tuzle. Istakla je i značaj edukacije roditelja kako bi poznali početne simptome krupa kod djece i pravovremeno reagovali u kućnim uslovima.
U nizu stručnih izlaganja koja su slijedila gosti skupa mogli su se upoznati sa inovativnim mogućnostima kontrole i praćenja nivoa glikoliziranog hemoglobina. Ovom temom bavili su se specijalista endokrinolog dr Nebojša Gulić i gostujući predavač iz Južne Koreje Hvang Teahjun Osang. Mr pharm. Nedim Begić prezentovao je zeolit u tretmanu disfunkcije intestinalnog zida i povezanih bolesti, a ulogu peptana u liječenju osteoporoze i kod zdravlja zglobova opisala je dr Slađana Živojinović, specijalista reumatologije. Na prednosti kolagena u njezi kože ukazala je dr pharm. Marija Protić, iz Srbije, a o specijalnoj kozmetici za posebne tretmane kože govorila je Federika Čeči, iz Italije.
U znaku edukacije
Drugog dana skupa nastavljena je edukacija u vezi s liječenjem hroničnih i dekubitalnih rana (dr Marko Jovanović), kao i svakodnevnom upotrebom hemostatika (dr Burdžu Gurbuz). Nastavljena je i prezentacija Medelinih proizvoda za dojenje (Joan Kada), a bilo je riječi i pravilnoj upotrebi prezentovanih aparata za mjerenje pritiska (Gert Genevegen / B.Vel). Principe pravilnog uzorkovanja i upotrebe glukometra predstavio je g. Osang.
Dr med. sci. Verica Dabanović govorila je u nastavku programa o probioticima, a mr pharm. Nedim Begić ukazao je na niz efekata zeolita u tretmanu disfunkcije intestinalnog zida i povezanih bolesti. Federica Čeči opisala je efekte inovativnih formula u dermatologiji, a stručni dio skupa zaključen je predavanjem o pozitivnim efektima suplementacije peptanom, o čemu je govorila mr pharm. Marija Protić.
Anita Đurović
Add comment