Godišnji sajam medicine, deveti zaredom, ove godine je realizovan u Podgorici, u organizaciji medicinskog glasila MEDICAL
U PODGORICI ODRŽAN JOŠ JEDAN SAJAM MEDICINE
Deveti sajam medicine u organizaciji Medikala održan je u Podgorici. Kao široko koncipiran skup bio je izvrsna prilika da profesionalci i opšta populacija na jednom mjestu dođu do novih saznanja i razmijene mišljenja.
Sajam je trajao 3 dana, od 29-og septembra do 1-og oktobra. U ime organizatora skup je pozdravila gđa Slavica Pantelić, direktorica časopisa Medikal, a sajam je zvanično otvorila državna sekretarka Ministarstva zdravlja dr Slađana Ćorić.
Učesnici zdravstvenog sistema na jednom mjestu
U ime časopisa Medikal srdačnu dobrodošlicu na Sajam medicine poželjela je direktorica ovog glasila gđa Slavica Pantelić. Posebnu zahvalnost uputila je Ministarstvu zdravlja, kao tradicionalnom pokrovitelju Sajma medicine, Institutu za javno zdravlje, Zavodu za zdravstveno osiguranje, zdravstvenim ustanovama na čelu sa Kliničkim centrom Crne Gore, predavačima, učesnicima skupa, farmaceutskim kompanijama i veledrogerijama kao i strukovnim komorama,Ljekarskoj i Farmaceutskoj, koje su akreditovale ovaj skup. — Sajam medicine je poseban skup koji okuplja kreatore zdravstvenih politika, zdravstvene radnike različitih profila i opštu javnost odn. pacijente, uz poruku da smo svi pacijenti, prije ili kasnije. Vodeći se ovom porukom ovogodišnji sajam medicine smo uskladili s agendom Svjetskog dana bezbjednosti pacijenata koji je obilježen 17. septembra pod sloganom Podignimo glas pacijenata, sa temom angažovanja pacijenata za bezbjednost pacijenata, te smo se trudili da pacijenti odnosno NVO sektor koji je usmjeren na potrebe pacijenata bude u fokusu ovog događaja — navela je gđa Pantelić. SZO, kako je dalje objasnila, ističe potrebu da pacijenti budu aktivni članovi zdravstvenog tima jer tako doprinose bezbjednosti svoje njege a samim tim i bezbjednosti zdravstvenog sistema u cjelini.
Uz podsjećanje da se na dan otvaranja Sajma medicine obilježava i Svjetski dan srca, a 1-og oktobra počinje da se obilježava Mjesec borbe protiv karcinoma dojke i Dan starijih osoba, Pantelić je objasnila da su pomenuti datumi usklađeni sa programom Sajma.
Dr Slađana Ćorić je, u ime Ministarstva zdravlja pozdravila i zvanično otvorila Deveti sajam medicine. Ona je navela da se organizator ove godišnje manifestacije, časopis Medikal, jedini u Crnoj Gori bavi zdravstvenim temama i prati rad svih institucija u okviru zdravstvenog sistema, te istakla da je misija ovog saziva Vlade Crne Gore i Ministarstva zdravlja kao kreatora zdravstvene politike ulaganje u izgradnju kvalitetnijeg i efikasnijeg zdravstvenog sistema i očuvanje zdravlja građana. — Ministarstvo zdravlja je u ovom mandatu pokrenulo i realizuje brojne aktivnosti u cilju planiranja i upravljanja zdravstvenim sistemom kako bi obezbijedilo efikasnu, dostupnu, kvalitetnu zdravstvenu zaštitu naših građana. U proteklih godinu i po dana u osavremenjavanje javnozdravstvenih ustanova kroz infrastrukturna i tehničko-tehnološka ulaganja za sistem zdravstva Vlade Crne Gore izdvojeno je preko 50 miliona eura za projekte koji su realizovani ili je njihova realizacija u toku — istakla je državna sekretarka Ćorić. Pored toga, rađeno je na kadrovskom jačanju, kroz stručno usavršavanje, kao i strateškim dokumentima koji su donijeti ili su u fazi usvajanja: Zakon o zdravstvenoj zaštiti, Strategija razvoja zdravstva, Strategija ranog razvoja, Unaprjeđenje i obezbjeđenje zdravlja stanovništva, Izgradnja održivog i integrisanog sistema zdravstvene zaštite zasnovanog na principima solidarnosti, jednakosti, dostupnosti, kvaliteta sistema za potrebe građana.
— Značajna podrška u ostvarivanju naših ciljeva je i organizovanje ovakvih stručnih skupova, Sajma medicine posvećenog zdravlju, preventivi, savremenom načinu liječenja i promociji u svim oblastima medicine. Ovakvi skupovi doprinose da se održi kontakt sa najsavremenijim dostignućima u medicini i ostvaruju nove perspektive našim zdravstvenim ustanovama, zdravstvenim radnicima, ali i građanima — navela je dr Ćorić. Takođe, Sajam medicine je idealna prilika da se afirmiše crnogorski zdravstveni turizam, da se opšta javnost upozna sa aktivnostima ili projektima koje sprovodi Ministarstvo zdravlja, nadležnostima i institucijama u okviru sistema, kao i novim dijagnostičkim i terapijskim procedurama koje su uvedene u pojedinim oblastima medicine. Uz izraze zahvalnosti organizatoru Sajma za organizaciju ovog skupa i što, kako je rekla, godinama profesionalno i objektivno prati i izvještava javnost o svojim aktivnostima i svim projektima i novinama u crnogorskom zdravstvu, dr Ćorić je proglasila manifestaciju otvorenom.
Zajedničkim obilaskom prezentacionih štandova nastavljen je rad ovogodišnjeg Sajma medicine. Posjetioci su imali priliku da se bliže upoznaju sa radom nekoliko NVO organizacija koje su posvećene pacijentima, Farmaceutskom komorom, domaćim i stranim farmaceutskim komapnijama i veledrogerijama.
Šta je aktuelno na planu zdravstvene politike ?
Prva sesija Sajma posvećena je prezentaciji Strategije razvoja zdravstvenog sistema. Moderatorka i jedna od predavača bila je dr Slađana Ćorić, državna sekretarka Ministarstva zdravlja Crne Gore. Šta je univerzalna zdravstvena zaštita i kako to u praksi izgleda objasnili su dr Ljiljana Radulović (KCCG), dr Davor Kumburović (KBC Kotor) i dr Milorad Magdalinić (KBC Berane).
O digitalizaciji, kao sve istaknutijem aspektu savremene medicine, govorio je Aleksandar Sekulić, predstavnik Ministarstva zdravlja, a na neke izazove održivog finansiranja ukazao je dr Vuk Kadić, direktor Fonda za zdravstveno osiguranje Crne Gore. O ulozi SZO u zdravstvenom sistemu govorila je dr Mina Brajović, direktorica SZO Kancelarije u Podgorici.
Mentalno zdravlje bez tabua
O tome koliko često se susrećemo sa dualnim psihijatrijskim poremećajima i raspolažemo li rješenjem za njih govorila je dr Aleksandra Ražnatović, specijalista psihijatrije KCCG-a, a prikazom iskustva iz kliničke prakse u liječenju dualnih poremećaja dr Anela Purišić ilustrovala je ovaj klinički problem. Nurolog KCCG dr Balša Vujović objasnio je zašto blagi kognitivni poremećaji često ostanu neprepoznati, a iskustva iz prakse u ovom domenu prezentovao je dr Mladen Debeljević, specijalista neurologije.
Ulogu psihijatra na primarnom nivou opisala je dr Maida Burdžović (DZ Podgorica).
Crna Gora, kao zemlja sa značajnim turističkim resursima ima dosta potencijala za razmišljanje o razvoju zdravstvenog turizma. Ovom temom, kao i infrastrukturnim ulaganjem koje zahtijeva ovakav izazov, na Sajmu medicine bavili su se Luka Đukanović, predstavnik Ministarstva zdravlja Crne Gore, i Vladimir Vukajlović, predstavnik Ministarstva ekonomskog razvoja i turizma.
Posvećeni najmlađima
Strategija ranog razvoja bila je tema posebne sesije Medikalovog sajma. U radu ove grupe i prezentovanju Nacionalnog komiteta za podršku dojenju učestvovali su dr Slađana Ćorić (MZCG), Ida Ferdinandi (UNICEF), dr Snežana Dašić (DZ Nikšić), dr Iva Ivanović (KCCG) i Sanela Ziga (NVO „Zračak nade”).
O rijetkim genomskim bolestima u Crnoj Gori, njihovom prepoznavanju, dijagnostici i registraciji govorila je prof. dr Olivera Miljanović (KCCG), a nacionalne standarde rasta u službi monitoringa zdravlja predstavila je dr Sabina Ćatić (IJZCG). Prof. dr Agima Ljaljević (IJZCG) prezentovala je projekat Podsticanje praćenja rasta i razvoja u cilju rane identifikacije poremećaja zdravlja kod djece starosti do pet godina, a o standardima ishrane najmlađe populacije govorile su dr Magdalena Vujović (IJZCG) i dr Ivana Joksimović (IJZCG). One su ukazale na problem tzv. praznih kalorija u ishrani djece, a prezentacija o dobroj hidrataciji bila je od koristi i odraslima.
Prevencija
Značajan dio tema Sajma medicine bio je posvećen prevenciji. Ovaj važan princip savremene medicine obuhvatio je, u prvom mahu, aspekt hroničnih nezaraznih bolesti. Na značaj ranog otkrivanja, sprovođenja skrininga, savjetovanja i sličnih preventivnih mjera ukazala je dr Ivana Živković (MZCG) dok je dr Marija Stanišić (DZ HN) o prevenciji govorila iz ugla pordočnog ljekara. Crnogorski registar akutnog koronarnog sindroma, kao i sistem prevencije u ovom domenu opisala je dr Aleksandra Nikolić Jegdić (IJZCG).
Savremeni terapijski pristup u liječenju srčane slabosti
Temi savremenog terapijskog pristupa u liječenju srčane slabosti bio je posvećen poseban segment Sajma medicine. Mehanizam liječenja kombinatorikom receptora angiotenzina i inhibitora neprilisina (ARNI) kao prvog stuba liječenja srčane slabosti prezentovala je dr Dijana Asanović (KCCG), a ulogu valsartan/sakubitrila u poboljšanju reverznog remodelovanja lijeve komore opisala je dr Ljiljana Šćepanović (KCCG). Na neke kliničke dileme u liječenju srčane slabosti u nastavku programa ukazali su doc. dr Nebojša Bulatović (KCCG), dr Dijana Asanović, dr Dijana Drekalović (KCCG), dr Aleksandra Boljević (KCCG), a moderan pristup liječenju hipertenzije (FDC) prezentovala je dr Stojana Brašanac (KCCG).
Doc. dr Mihailo Vukmirović (KCCG) ukazao je na novu terapijsku mogućnost redukcije LDL holesterola evolokumabom, a primjenu novog oralnog antikoagulansa apiksabana u terapiji posebnih grupa pacijenata opisala je dr Dijana Asanović. Ukazivanjem na studijske podatke[1] o atrijalnoj fibrilaciji u vezi s akutnim koronarnim sindromom odn. perkutanom koronarnom intervencijom dr Aleksandra Boljević zaključila je sesiju posvećenu koronarnom zdravlju.
Dijabetes
Još jedna važna tema Medikalovog sajma medicine bio je dijabetes. Prevenciju poremećaja metabolizma glukoze posredstvom Registra šećerne bolesti predstavio je dr Dragan Likić (IJZCG) dok je doc. dr Snežana Barjaktarović Labović (IJZCG) govorila je o ishrani u prevenciji gojaznosti.
Ulogu i značaj originalnog gliklazida u savremenoj terapiji dijabetesa melitusa tipa 2 objasnili su dr Đorđije Krnjević i dr Emir Muzurović endokrinolozi KCCG, a na pitanje da li se postižu terapijski ciljevi u terapiji dijabetes melitusa odgovore su ponudili endokrinolozi dr Rada Sparavalo (OB Nikšić), koja je govorila o značaju fizičke aktivnosti kod pacijenata sa dijabetes melitusom tipa 1, dr Suzana Ivanović (OB Cetinje), koja je ukazala na značaj vremena u opsegu u svakodnevnom liječenju dijabetesa, dr Igor Bjeladinović (KBC Kotor), koji je govorio o postizanju dobre glikemijske kontrole, dr Valentina Kalinić (KCCG), čija se prezentacija odnosila na značaj metabolizma vitamina D3.
Maligniteti
Apostrofirajući značaj skrininga za rano otkrivanje malignih bolesti dr Slađana Ćorić i dr Marija Stanišić (DZ Herceg Novi) otvorile su sesiju posvećenu ovom ozbiljnom zdravstvenom problemu. Da je uvođenje skrininga karcinoma pluća neophodno u cilju ranog otkrivanja ove bolesti istakla je dr Marija Stolić (SB Brezovik – Nikšić), a u nastavku je govoreno o ranom otkrivanju raka, uz prikaz situacije iz Registra o stadijumima u kojima se otkrivaju slučajevi u Crnoj Gori. Na pitanje: zbog čega je važna registracija raka? odgovorio je dr Rajko Strahinja (IJZCG), a o HPV vakcinaciji u Crnoj Gori govorila je dr Darinka Marković (IJZCG).
Na značaj molekularnog testiranja biomarkera pri odabiru onkološke terapije ukazala je Tonka Filimanović, molekularni biolog KCCG, a o liječenju HER+/HER2 – metastatskog karcinoma dojke u eri kliničkih dokaza i kvalitetu života oboljelih od ove vrste malignosti govorile su prim. dr Nada Cicmil Sarić, prim. dr Jadranka Lakićević medikalni onkolozi KCCG dok je dr Tea Dakić, spec. psihijatrije KCCG ukazala na značaj pristupa pacijentu. Da je do uspješnog liječenja raka dojke moguće doći prevencijom i ranim otkrivanjem zaključio je dr Ivan Samardžić (IJZCG).
Briga o najugroženijima
Prezentacija Plana unaprjeđenja palijativne njege realizovana je u završnici Devetog sajma medicine. Dr Slađana Ćorić, Srđan Dragomanović, direktor Doma starih Grabovac – Risan, kao i dr Damir Adrović (Dom starih Grabovac) bili su zaduženi za ovaj dio programa.
Učesnik Sajma bio je i dr Igor Galić direktor IJZCG. On je govorio o spremnosti zdravstvenog sistema na vanredne situacije.
Na samom kraju sumirani su utisci, a organizatori su, zadovoljni zbog odziva velikog broja predavača i podrške brojnih predstavika struke, ocijenili da je još jedan sajam uspješno realizovan.
Anita Đurović
[1] S fokusom na AUGUSTUS studiju
Add comment