Poznato je da se u medicini koriste raznovrsni uređaji za dobijanje snimaka unutrašnjih organa. Snimci su neophodni za uspostavljanje dijagnoza i utvrđivanja stanja pojedinih organa. Snimci predstavljaju bitan momenat kako u fazi dijagnostikovanja tako i u fazi i samog liječenja bolesti.
Snimci koje obezbjeđuju uređaji kao što su: rentgenski aparat, ultrazvučni aparat, magneta rezonanca i drugi uređaji, mogu varirati u svom kvalitetu. Kvalitet snimka zavisi od performansi samog uređaja koje se mogu razlikovati u zavisnosti od proizvođača i tipa uređaja.
Prilikom realizacije snimka dolazi do određenih šumova koji zavise od više faktora i ne mogu se u potpunosti eliminisati. U zavisnosti od jasnoće snimaka, oni mogu biti manje ili više korisni za u medicinskom tretmanu. Cilj primjene vještačke inteligencije na ovom polju je da se postigne umanjivanje šuma, odnosno, čišćenje medicinskih slika utiču na kliničku korisnost tih slika.
Međutim, ovi alati se ne mogu primijeniti u kliničkom okruženju bez rigoroznog testiranja na kliničku korisnost, što uključuje procjenu načina na koji metode uklanjanja šuma funkcionišu na klinički relevantnim zadacima. Da bi procijenili jedan od ovih alata, istraživači su zadali zadatak vještačkoj inteligenciji da ukloni šum na snimcima srca.
Da bi procijenio performanse alata, istraživački tim je pogledao koliko su vizuelno slični obrađeni snimci sa običnim snimcima kao i kakav je uticaj smanjenja šuma na klinički zadatak otkrivanja srčane mane. Studija je otkrila da je alat za uklanjanje šuma imao tendenciju da izgladi snimke srca, što je smanjilo šum. Međutim, ovo izglađivanje je takođe dovelo do smanjenog kontrasta srčanih defekata na snimcima, što pomaže kliničarima da postave tačne dijagnoze.
Ovo saznanje je prilično alarmantno, dok su metrike zasnovane na vizuelnoj sličnosti sugerisale da tehnika za smanjenje šuma zasnovana na vještačkoj inteligenciji poboljšava performanse. AI zapravo nije imala značajan uticaj ali u nekim slučajevima čak je degradirala performanse snimka.
Ovim je naglašena važna potreba za procjenom AI algoritama na kliničkim zadacima, a ne samo oslanjanjem na vizuelnu sličnost kao mjeri uspješnosti.
Obezbjeđivanje da smanjenje šuma zasnovano na vještačkoj inteligenciji dobro funkcioniše za stvarne kliničke zadatke a ne samo estetski, značilo bi veliku korist za pacijente stvaranjem visokokvalitetnih slika za kraće vrijeme ili sa smanjenim dozama zračenja.
Rekonstrukcija slike zasnovana na vještačkoj inteligenciji povezana je sa nekim rizicima izobličenja, što može dovesti do netačnih dijagnoza. Iako je ukupan rizik od ovog problema nizak, pružaoci usluga moraju da razmotre potencijalne probleme koji bi mogli nastati kada se koriste vještačka inteligencija za rekonstrukciju slike.
Očigledno je da vještačka inteligencija pomaže pri liječenju i na taj način produžava ljudski život. Kakve će sve prednosti AI obezbijediti, saznaćemo u bliskoj budućnosti.
Telegraf.rs