Mladi ljekari u Hrvatskoj na putu su da riješe pitanja ‘robovlasničkih ugovora’ tokom svojih specijalizacija.
Problem je što je mladi ljekar, nakon završenoga fakulteta, da bi završio željenu specijalizaciju često morao odlaziti u drugi dio države. Tu bi sklapao ugovor sa zdravstvenom ustanovom, prema kojemu bi u njoj provodio specijalizaciju, učio uz starije ljekare, ali i radio s pacijentima. S druge strane, po završenoj specijalizaciji mladi ljekar, koji je tek od tada mogao samostalno raditi s pacijentima, morao bi određeni broj godina nastaviti raditi u toj ustanovi ili vratiti sav novac koji je uložen u njega. Taj je iznos rastao na više desetina hiljada eura, koje mladi ljekari nijesu imali, tako je većina njih bila prinuđena u toj zdravstvenoj ustanovi ostajati raditi godinama kako bi otplatili svoju specijalizaciju.
Poslije niza godina i ta praksa bi se trebala promijeniti kroz predložene izmjene Zakona o zdravstvenoj zaštiti, kojima je nedavno završeno javno savjetovanje. Prema predloženim izmjenama, ljekari će biti oslobođeni plaćanja dosadašnjih penala ako, prije isteka ugovora, odu iz bolnice koja ih je poslala na specijalizaciju. Drugim riječima, oni će po završenoj specijalizaciji moći otići da rade gdje žele uz plaćeni trošak edukacije od najviše 7.000 eura.
Govoreći o ovim izmjenama, Marin Smilović iz Inicijative mladih ljekara napominje kako će troškove edukacije, u iznosu do 7.000 eura, vraćati samo ljekarima koji odlaze iz javnog sistema dok oni koji se odluče u njemu ostati neće ništa plaćati pri promjeni ustanove.
-Sada kada je e-Savjetovanje završilo, nadamo se da će ubrzo to ići u saborsku proceduru i konačnu implementaciju. Zakonske izmjene će ostaviti samo realne troškove specijalizacije tako da specijalističko usavršavanje neće koštati 33.000 eura ili 150.000 eura, već 7.000 eura. Borba za liberalizaciju ugovora o specijalističkom usavršavanju traje sada već sigurno deset godina i trajaće i dalje dok ne dobijemo sve crno na bijelo – rekao je Smilović.
Ističe kako su u Inicijativi mladih ljekara ovaj problem prepoznali prije više godina, ali i da su sada konačno na putu da ga kvalitetno riješe, stoga napominje kako upravo radi toga daju bezrezervnu podršku konačnom ispunjenju svojih zahtjeva za ukidanjem tzv. robovlasničkih ugovora, zbog kojih su i štrajkovali.
-Više od 5.000 ljekara ima robovlasnički ugovor, odnosno obavezu vraćanja bruto plata, regresa, poklona za djecu i slično (max. 150.000 eura) ili vraćanja umnožene proračunske osnovice (max. 33.000 eura). Gotovo 1.500 ljekara u stvarnoj su opasnosti da ih bolnica ili dom zdravlja ovrše u slučaju da poslodavcu daju otkaz prije isteka ugovorne obveze o radu nakon završetka specijalizacije – pojasnio je Smilović.
U vezi najavljene liberalizacije oglasio se i Vili Beroš, ministar zdravlja u Vladi Hrvatske, koji je i sam najavio ugrađivanje nekih mehanizama.
-U ovom trenutku radi se analiza donošenja mogućih mjera stimulacije za specijaliste koji ostaju u radnom odnosu za sve vrijeme ugovorene obaveze rada i duže. Nadalje, predloženom reformom sistema plata, u aprilu ove godine podignuće se plata specijalizanata u odnosu na postojeću platu za gotovo 12 posto, a u odnosu na 2016. godinu za čak 60 posto – rekao je Beroš.
Sve ovo što se događa s najavljenim promjenama zakona što budno prate mladi ljekari i direktori bolnica koji su u iščekivanju svega što će se dalje događati jer će o tome umnogome zavisiti i kako će dalje organizovati rad svojih bolnica. U iščekivanju daljih koraka su i sami pacijenti koji su već i sada prilično nezadovoljni kvalitetom ljekarskih usluga, a posebno listama čekanja.
Al Jazeera