Celijakija je vrlo opasna bolest. Nažalost, u većini slučajeva nedijagnostikovana je jer se simptomi poput nadimanja i bola u stomaku, hronične dijareje, gubitka tjelesne mase, gasova, umora… olako pripisuju stresu, neredovnoj ishrani i sjedelačkom načinu života. Dodatan problem kod celijakije predstavlja to što je najčešće prepoznata tek kada je već načinjena velika šteta u tankom crijevu. Treba imati na umu da je jedina sigurna terapija kod celijakije stroga bezglutenska dijeta.
Nepodnošljivost glutena i stvaranje antitijela na gluten ne dovode u svakom slučaju do uništavanja crijevnih resica i dijagnostikovane celijakije. Zanimljivo je da nova istraživanja otkrivaju da u određenim dozama gluten kod svakoga može prouzrokovati probavne tegobe kao što su bol, nadimanje, zatvor ili proliv i umor. U tom slučaju riječ je o preosjetljivosti na gluten, relativno novom pojmu koji je doveo do popularizacije bezglutenske ishrane i među osobama koje ne boluju od celijakije.
Hrana koja je po prirodi bez glutena:
– Grah, sjemenke, orašasti plodovi u neprerađenom obliku
– Svježa jaja
– Svježe meso, riba i perad (nepohovano, u tijestu ili marinirano)
– Voće i povrće
– Većina mliječnih proizvoda
Važno je biti siguran da se ta hrana ne obrađuje i ne miješa sa hranom koja sadrži gluten, aditive ili konzervanse. Mnoge žitarice i skrob mogu biti dio ishrane koja ne sadrži gluten:
– Amarant
– Heljda
– Kukuruz i kukuruza
– Brašno bez glutena (riža, soja, kukuruz, krompir, grah)
– Kukuruzna kaša
– Proso
– Riža
– Kineska šećerna trska
– Soja
– Tapioka.
Uvijek izbjeći hranu i piće koji sadrže:
– Ječam
– Raž
– Tritikale (pšenoraž)
– Pšenica.
Izbjegavanje pšenice može biti izazovno, jer mnogi pšenični proizvodi dolaze u mnogim varijantama i pod raznim imenima. Slijedi lista pšeničnih proizvoda za izbjegavati:
– Griz
– Krupnik
– Bulgur
– Kamut
– Brašno, graham brašno.
Namirnice čiju upotrebu treba izbjegavati, osim ako na pakovanju nema naljepnice koja govori da na sadrže gluten:
– Pivo
– Hljeb
– Kolači i pite
– Bomboni
– Žitarice
– Krekeri
– Pomfrit
– Imitacije mesa i morskih plodova
– Tjestenina
– Salate
– Umaci, uključujući i sojin umak
– Sezonski mix sa rižom
– Povrće u umaku.
Bezglutenska ishrana je posljednih godina jako popularizovana i nije prisutna samo u redovima pacijenata koji pokazuju netoleranciju na gluten. U današnje vrijeme ona je često jedan od metoda izbora stila života, ili dijeta kojoj pribjegavaju mnogi ljudi koji ranije nisu pokazivali bilo kakvu netoleranciju na gluten. Ova dijeta se pokazala i kao odlična za pročišćenje organizma i kod potpuno zdravih osoba, pa čak i za pristojan gubitak kilograma (na 4 dana gubi se 1-1,5 kg težine). Naime, postoji mnogo potvrđenih slučajeva gde nije postojala netolerancija na gluten, ali je osoba samim prelaskom na ovu dijetu osjetila značajna zdravstvena poboljšanja i gubitak tjelesne težine. Naučnici još polemišu da li je u pitanju neka skrivena netolerancija ili slično. U svakom slučaju, sve je u našim rukama i sve je apsolutna stvar izbora.
Neki ljekari, poput dr AlesijaFasana, pedijatra i profesora na Univerzitetu u Merilendu, idu i korak dalje razvijajući čitave koncepcije tzv. gluten free načina ishrane za zdrave osobe, i tvrde kako on ima pet glavnih prednosti:
1. Usporava starenje.
Pšenica (koja sadrži gluten) podiže nivo šećera u krvi, šećer se veže za bjelančevine, a oboje u kombinaciji podižu nivo enzima glikacije koji oštećuje kolagen u koži i tako ubrzava starenje. Izbjegavanjem pšenice usporavaju se ovi prirodni procesi.
2. Stabilizuje nivo šećera u krvi.
Bezglutenska dijeta isključuje bijeli hljeb, kolače i slatkiše, čime se direktno smanjuje unos loših ugljenih hidrata i prostih šećera koji podižu nivo šećera u krvi. Prekomjerni unos šećera vodi do gojaznosti i dijabetesa, a čest je uzrok i hroničnog umora i iscrpljenosti.
3.Olakšava tegobe menopauze.
Stručnjaci tvrde da gluten pogoršava simptome menopauze, kao što su glavobolja i talasi vrućine („valunzi”), a njegovo izbjegavanje olakšava ili potpuno uklanja ove tegobe.
4. Pomaže u održavanju tjelesne težine. Prelaskom na bezglutensku dijetu izbacuju se mnoge omiljene, ali najčešće nezdrave i nepotrebne namirnice koje su pune masnoća (i glutena): industrijski slatkiši i grickalice, fast food i sl. Umjesto njih uvodi se zdrava i manje kalorična hrana poput salate, voća i svježe iscijeđenih sokova.
5. Njenim praktikovanjem produbljuje se svijest o važnosti zdrave hrane.
Zdrav stil života, koji pored navedene ishrane, podrazumijeva umjerenu fizičku aktivnost, brigu o sopstvenom postojanju, kako na fizičkom, organskom, tako i na mentalnom i emotivnom nivou, podrazumijeva mnogo odricanja od onih slatkih, ali „loših” navika (kojima smo svi skloni). Nije lak za implementaciju, ali je dostupan, krajnje realan, ukoliko želimo da postane i dio našeg života… Stvar je isključivo samo našeg izbora. Zato, razvijajte zdrave navike. Na vrijeme.
Piše: mr ph. Ivana Gojković
Add comment