Kako će se Vaš sindikat boriti da zaštiti ljekare pri eventualnim sudskim procesima?
Sindikat će svakom doktoru koji bude optužen za bilo šta obezbijediti advokata. Mi već imamo advokata našeg udruženja i on će biti na raspolaganju svim članovima.
Možemo li se vratiti na ekonomski status ljekara?
Plata ljekara u Crnoj Gori je između 540 i 600 evra, a sa dežurstvima od 800 do hiljadu. To ne samo da je ponižavajuće, s obzirom na bitnost naše struke, te na to da smo do zvanja došli poslije puno godina škole, specijalizacija i usavršavanja, već je to nedovoljno da bismo se i dalje, kontinuirano edukovali, što je nama neophodno. Ali, mi ne možemo da kupujemo nove knjige iz struke, da obezbijedimo druge vidove edukacije i istovremeno podmirujemo sve egzistencijalne potrebe koje imamo, kao i svi drugi ljudi. I mi moramo da školujemo djecu. U javnosti se, kada su u pitanju ljekari, svi pozivaju na Hipokratovu zakletvu. Kaže se da nas ona obavezuje da liječimo ljude, bez obzira na to da li smo za to adekvatno nagrađeni. Ali, u toj zakletvi takođe stoji i da doktor za svako učinjeno dobro djelo mora da bude nagrađen. Da bi mi uspješno liječili ljude moramo biti donekle ekonomski relaksirani. Ako smo preokupirani egzistencijalnim problemima, nije prirodno očekivati od nas da uvijek pružimo maksimalno kvalitetnu uslugu.
Na koji način planirate da riješite loš ekonomski status? Kako je, po Vama, moguće obezbijediti novac za to, s obzirom na ekonomsku krizu?
Postoji mnogo načina da se novac obezbijedi. Jedan od popularnijih u svijetu je da dio akciza za alkohol i duvan ide zdravstvu. Za državu kakva je Crna Gora, sa 1400 doktora, od čega 1300 u državnom zdravstvu, novčani izdaci za njihova adekvatna primanja nijesu tako značajni. Za adekvatna primanja ćemo se boriti svim legalnim sredstvima.
Da li ćete se za povećanje plata boriti i štrajkom?
Naši zahtjevi nijesu maksimalistički. Mi nećemo tražiti plate od nekoliko hiljada eura, jer smo svjesni da to nije realno. Ali, ne mislimo da nam nije moguće izaći u susret. Neka se i nama regulišu primanja kao sudijama, recimo. Dakle, sve je moguće ispuniti. Nadam se da nas niko neće dovesti u situaciju da posegnemo za štrajkom, iako je to legalna mjera. Štrajk nije lak, jer je on relativno obesmišljen zakonom koji nas obavezuje na minimum procesa rada. Ali je obesmišljen i zato što u slučaju našeg štrajka, njegove posljedice nisu usmjerene Vladi, već pacijentima, tako da bi mi o eventualnom štrajku dobro razmislili.
U Kiničkom već dvjesta članova
U Kliničkom centru imamo već preko dvjesta članova. Mi želimo da promijenimo dosadašnji rad sindikata, da napravimo jedan novi sindikat, gdje je onaj ko ga vodi nebitan, sindikat gdje je svaki njegov član direktno i praktično uključen u sve. Sindikat će biti konstruktivan partner, ne kao u komunizmu dodatak radničkoj klasi.
Kakve su reakcije na osnivanje sindikata doktora medicine?
Ideja o formiranju sindikata doktora medicine ponikla je od grupe ljekara na sastancima u Ljekarskoj komori. Od ideje do ostvarenja proteklo je dvije i po godine. Svi s kojima sam ja razgovarao o ideji osnivanja ovog sindikata, bilo iz vlasti ili opozicije, bili su veoma predusretljivi. Svi su nam ponudili podršku, pa neki i materijalnu pomoć.
Bilo je napada i opstrukcija od strane jednog od sindikata, vjerovatno zbog straha od popularnosti ovog sindikata, koja se odmah vidjela po odličnoj podršci među doktorima. U svim gradovima, sem Cetinju, već smo oformili strukovne organizacije. Imamo ih u Baru, Kotoru, Podgorici, Nikšiću, Beranama, u Bijelom Polju dvije, Plavu i Rožajama.U fazi smo pravne registracije sindikalnih organizacija, što je uslov da bismo zvanično krenuli u pregovore oko svih pominjanih problema.
S kim ćete pregovarati o vašim zahtjevima?
Nećemo pregovarati ni sa kim sem sa onim ko odlučuje. Tražićemo pregovore isključivo sa ministrima. Prvenstveno sa ministrom zdravlja, koji je nama već dao podršku i pričao u nekoliko navrata jako realno. Sem resornog pregovaraćemo i sa ministrom finansija i direktorom Fonda zdravstva. To su tri najbitnije adrese. Isto tako i sa ministrom pravde ćemo razgovarati, kao i sa ministrom policije, posebno radi naše zaštite od paušalnih i neosnovanih optužbi.
Da li ćete se posvetiti rješavanju stambenih pitanja ljekara?
Nastojaćemo da za one koji su bez stana obezbijedimo što povoljnije uslove kupovine, odnosno da to ne bude hiljadu eura po kvadratu, već mnogo niže. Mi za našu struku želimo ne samo jeftine, već i kvalitetne stanove i na elitnim mjestima. Smatramo da to zaslužujemo. Tražićemo da i mi dobijemo stanove kao univerzitetski radnici. Ni mi nijesmo manje vrijedni. Ako ova država smatra da mi nijesmo dostojni takvih stanova treba samo da nam kaže, a mi ćemo se izboriti, znamo kako, odnosno, sami ćemo ih izgraditi. Tražićemo da nam se obezbijede placevi i oslobađanje od nekih dažbina.
Add comment