• 10 minuta pješačenja do posla i nazad (izaći dvije prevozne stanice ranije)
• Svakodnevne lagane šetnje u trajanju od pola časa do čas
• Lagane vježbe za vrijeme pauze na poslu (čučnjevi, razgibavanje…)
• Vožnja biciklom, plivanje, planinarenje…
• Kraće relacije obaviti pješke, umjesto automobilom.
Više je faktora koje treba uzeti u obzir pri određivanju vrste i učestalosti potrebne aktivnosti. Neki od njih su:
• Životna starost
• Prethodna fizička aktivnost – stanje fizičke kondicije
• Ograničena pokretljivost
• Tip šećerne bolesti i liječenje
• Postojanje komplikacija šećerne bolesti.
Istraživanjem, metodom slučajnog izbora, u našoj ambulanti anketirano je 200 ispitanika starosne dobi od 22 do 83 god., od toga 96 muškaraca i 104 žene. Upitnik za procjenu rizika od nastanka dijabetesa tipa 2 preuzet je iz Nacionalnog vodiča za ljekare u primarnoj zdravstvenoj zaštiti.
REZULTATI:
U starosnoj grupi mlađoj od 45 godina prosječan rizik za nastanak dijabetesa tipa 2 iznosi 6 bodova (do 7 je nizak rizik). Svi ispitanici svakodnevno upražnjavaju fizičku aktivnost, svakodnevno uzimaju voće i povrće, 11 ispitanika ima pozitivnu porodičnu anamnezu za dijabetes melitus. Niko od ispitanika nije koristio ljekove za hipertenziju, dok je kod jednog nađena povišena vrijednost glikemije. BMI manji od 30 nađen je kod 42 ispitanika, dok je kod 8 ispitanika bio veći od 30 kg/m2.
U starosnoj grupi 45-54 god. prosječan rizik iznosi 18,2 bodova (visok rizik). Svi ispitanici nedovoljno upražnjavaju fizičku aktivnost i nepravilno se hrane. Kod 14 pacijenata postoji pozitivna porodična anamneza za dijabetes tip 2, 26 pacijenata povremeno ili stalno uzima ljekove za hipertenziju a kod 12 pacijenata su nađene povišene vrijednosti glikemije. Svi ispitanici su gojazni – sa BMI većim od 30 kg/m2.
U starosnoj grupi ispitanika sa 45 i više godina rizik za razvoj dijabetesa tipa 2 u narednih 10 god je nizak – jedna od 100 osoba dobiće dijabetes, dok je u svim ostalim starosnim grupama rizik visok – jedna od 3 osobe dobiće dijabetes u narednih 10 godina.
Najčešći uzrok povećanog rizika za nastanak dijabetesa tipa 2 jeste nedovoljna fizička aktivnost i nepravilna ishrana, što dovodi do prekomjerne tjelesne težine tj. gojaznosti. Analizom ankete utvrđena je gojaznost kod 80 ispitanika, što iznosi 40% uzetog uzorka.
Smanjenjem prekomjerne tjelesne težine za samo 10% smanjuje se rizik za nastanak dijabetesa za 50%, redukuje krvni pritisak za10 mmHg i ukupni holesterol za 10%. Rano otkriveni dijabetes obezbjeđuje dug i kvalitetan život, uz poštovanje pravila redovne izičke aktivnosti i zdrave ishrane.
U starosnoj grupi 55-64 godine prosječan rizik iznosi 15,1 bodova (visokrizik). Fizička aktivnost zastupljena je kod 29 ispitanika, a pravilan način ishrane kod 40. Ljekove za hipertenziju uzima 33 ispitanika, pozitivna porodična anamneza za dijabetes nađena je kod 16 ispitanika, a kod 17 ispitanika nađene su povišene vrijednosti glikemije. BMI kod 10 pacijenata veći je od 30, dok je 40 ispitanika normalno uhranjeno.
U starosnoj grupi sa više od 65 godina, prosječan rizik iznosi 15,8 (visok rizik). Nedovoljna fizička aktivnost uočena je kod 41-og ispitanika, pravilno se hrani 30 ispitanika, ljekove za hipertenziju uzima 39 ispitanika. Pozitivna porodična anamneza za dijabetes postoji kod 18 ispitanika, a kod 19 su nađene povišene vrijednosti glikemije. BMI bio je veći od 30 kod 12 ispitanika, dok je 38 osoba normalno uhranjeno.
U svim starosnim grupama, osim kod starijih od 45 godina, izražena je abdominalna gojaznost (OS veća od 80 ccm za žene i 94 za muškarce).
U starosnoj grupi ispitanika sa 45 i više godina rizik za razvoj dijabetesa tipa 2 u narednih 10 god je nizak – jedna od 100 osoba dobiće dijabetes, dok je u svim ostalim starosnim grupama rizik visok – jedna od 3 osobe dobiće dijabetes u narednih 10 godina.
Najčešći uzrok povećanog rizika za nastanak dijabetesa tipa 2 jeste nedovoljna fizička aktivnost i nepravilna ishrana, što dovodi do prekomjerne tjelesne težine tj. gojaznosti. Analizom ankete utvrđenaje gojaznost kod 80 ispitanika, što iznosi 40% uzetog uzorka.
Smanjenjem prekomjerne tjelesne težine za samo 10% smanjuje se rizik za nastanak dijabetesa za 50%, redukuje krvni pritisak zalO mmHg i ukupni holesterol za 10%. Rano otkriveni dijabetes obezbjeđuje dug i kvalitetan život, uz poštovanje pravila redovne fizičke aktivnosti i zdrave ishrane.
Piše: dr Mirjana Dobrović-Milošević, Dom zdravlja, Podgorica
Add comment