Socijalna podrška treba da bude primjerena, važno je okružiti se ljudima na koje možete da računate, koji će vas razumjeti, podržati, ohrabriti i pružiti pomoć kad je to najpotrebnije. Veoma je važno da u svojoj okolini tražite i susrećete prihvatanje, razumijevanje i odobravanje, a ne pretjeranu pomoć oko samog tretmana bolesti. U porodičnoj sredini važno je da su članovi, kao i sami dijabetičari, prvenstveno dobro informisani, i da pružaju podršku.
Ono što je posebno važno je podrška od strane drugih dijabetičara kroz sastanke, okupljanja, kampove, radionice i dr. Razmjena iskustava i znanja, tj. primanje i davanje podrške od strane ljudi koji su u sličnoj situaciji, višestruko su korisni za poboljšanje kvaliteta života i psihičkog nošenja s dijabetesom. Ukoliko pozitivno i ozbiljno pristupe ovoj bolesti, uz poštovanje nekoliko vrlo jednostavnih pravila, obezbijedićete sebi dug i kvalitetan život.
Stručna pomoć psihologa podrazumijeva pružanje podrške u razumijevanju i prevazilaženju konkretnih problema življenja: suočavanje sa bolešću, dugotrajni pritisak-stres, problemi u školi, na poslu, različite krize, nezadovoljstvo, depresivno raspoloženje, strahovi, nagomilane brige, poremećaji pažnje … a za uspješan ishod psihološkog rada i savjetovanja neopodna je spremnost pojedinca i porodice da budu otvoreni i spremni da rade na sebi.
Edukovana medicinska sestra kao osoba za rad s pacijentima prolazi i sama edukaciju.
Edukativni seminar iz dijabetologije za medicinske sestre pod nazivom “Savremena terapija šećerne bolesti, edukacija i samokontrola” održan je sredinom juna u Baru, u hotelu Sidro.
Prevencija, dijagnoza, a zatim i terapija dijabetesa predstavljaju veliki izazov. Mjesto medicinske sestre u timu dijabetološke zaštite je od velikog značaja. Prva je u kontaktu i najviše vremena provodi sa pacijentom, poznaje svakodnevne aktivnosti i probleme pacijenta, ima veoma važnu ulogu na početku i čitavom toku liječenja. Ovuda negdje grupni foto
Seminar su pohađale medicinske sestre iz cijele Crne Gore, a predavači na radionicama su bili: dr Valeina Kalinić, dr Elzana Čikić i medicinske sestre Sanja Minić i Biljana Kraljević.
Strukovna sestra Kliničkog centra Podgorica, Biljana Kraljević ističe da su edukacije mnogo važne jer sestra provodi dosta vremena sa pacijentom. Prema njenim riječima, bilo bi dobro da edukacije budu što češće. Jedan od važnijih savjeta koji dijabetičar treba da primjenjuje je “jedan ubod – jedna igla”.
Dug i kvalitetan zivotni vijek pacijenta sa dijebetesom su primarni zadatak tima za dijabetes ujedno društva u cjelini, a za taj cilj se treba boriti. Svaki uspješno regulisan pacijent predstavlja društveno korisnu osobu koja je aktivan član društva.
Dr Valentina Kalinić, internista endokrinolog
Opšta bolnica, Bar
Add comment