Zdravstveni sistem ogledalo je društva i države, a zdravlje najveći kapital i pretpostavka održivog razvoja.
Ministarstvo zdravlja kao ključne reformske procese definisalo je podizanje kvaliteta zdravstvene zaštite i unapređenje zdravlja svih građana.
145 MILIONA ULAGANJA U INFRASTRUKTURU
Ministarstvo zdravlja i Vlada Crne Gore ulaganje u zdravstvo drže u vrhu svojih prioriteta, pa je u samo u ovom trenutku aktivno 20 projekata iz kapitalnog budžeta, IPA fondova i kreditnih aranžmana, čija vrijednost iznosi oko 145 miliona eura.
- Otvorena je nova Klinika za psihijatriju u sklopu Kliničkog centra Crne Gore. Ova investicija vrijedna preko 7 miliona eura, finansirana je iz kapitalnog budžeta za zdravstvo.
- Do kraja godine u novom objektu zvanično će početi sa radom i Klinika za infektivne bolesti i Klinika za dermatovenerologiju.
- Gradi se nova bolnica u Pljevljima. Potpisan je ugovor za projektovanje i izgradnju, a procijenjena vrijednost ove investicije je 40 miliona eura.
- Gradi se novi objekat Doma zdravlja u Siti kvartu. Raspisan je tender za izradu glavnog projekta, koji je vrijedan oko 30 miliona eura.
- Gradi se nova Klinika za hematologiju sa PET CT centarom. U toku je izrada glavnog projekta, a procijenjena vrijednost radova iznosi oko 13 miliona eura.
- Otvorene dvije nove angio sale u KBC Berane i KCCG u kojima se rade najkompleksnije procedure iz oblasti poremćaja srčanog ritma. Puštanjem u rad angio sala u ovim ustanovama u potpunosti su eliminisane liste čekanja za koronografiju, kao i za ugradnju stentova.
- U Institutu za onkologiju KCCG puštena je u rad Centralna priprema citostatika, koja omogućava bezbjednu i kontrolisanu pripremu specifične onkološke terapije prema EU standardima. Ovo je projekat od nacionalnog značaja, čijom primjenom se smanjuje mogućnost greške prilikom aplikacije same terapije, kao i vrijeme čekanja, a svi pacijenti dobijaju personalizovanu terapiju koja značajno povećava i uspjeh njihovog liječenja.
- U Institutu za onkologiju Kliničkog centra Crne Gore pušten je u rad savremeni multislajsni skener (MCT) 4D za potrebe zračne terapije, koji je vrijedan preko 420 hiljada eura. Uz novi multislajsni skener i postojeće aparate, onkološkim pacijentima omogućavamo nastavak liječenja savremenim tehnikama zračenja koje se trenutno sprovode u svijetu.
- U Institutu za onkologiju KCCG ne postoje liste čekanja za sprovođenje radioterapije, a vrijeme od indikovanja primjene do sprovođenja zračenja je jedno od najkraćih u Evropi.
- U prvoj polovini 2025. godine planirana je instalacija novog linearnog akceleratora, vrijednog blizu četiri miliona eura. Na taj način, Institut za onkologiju KCCG će zaokružiti usluge liječenja svim onim što danas nudi savremena radijaciona terapija u svijetu.
- Za najveći i najvrijedniji projekat u zdravstvu – novi Univerzitetski Klinički centar, prezentovan je i prihvaćen Medicinski program (izrađen od strane APHP – Assistance Publique – Hôpitaux de Paris), kao i preliminarni koncept idejnog rješenja (izrađen od strane Bouygues Batiment International), a projekat je realizovan kroz donaciju Republike Francuske iz FASEP granta.
- Potpisan višemilionski grant za rekonstrukciju tri zdravstvene ustanove, kroz kreditni aranžman sa Evropskom bankom za obnovu i razvoj (EBRD) za realizaciju projekta energetske efikasnosti. Projektom su obuhvaćeni: Klinički centar Crne Gore, za koji je opredijeljeno 7 miliona eura, za OB Bijelo Polje skoro 3 miliona eura i za OB Cetinje gotovo milion i po eura.
- U 56 škola širom Crne Gore ponovo će početi sa radom stomatološke ambulante. Izabran je izvođač radova za adaptaciju ambulanti, a vrijednost ove faze projekta je million eura. U pripremi je i specifikacija tendera za opremanje ambulanti.
- U toku je adaptacija devet jedinica Zavoda za hitnu medicinsku pomoć, ukupne vrijednosti preko million eura.
- Potpisan je Sporazum između Evropske unije i Crne Gore o učešću naše zemlje u programu EU4Health, koji je usmjeren na jačanje zdravstvenih sistema širom Evrope, sa budžetom od 5,3 milijarde eura, za period od 2021-2027. godine. Učešće u programu EU4Health omogućiće Crnoj Gori pristup EU fondovima za jačanje zdravstvenog sistema.
DOSTUPNA SAVREMENA TERAPIJA
Počela primjena inovativne genske terapije
- Po prvi put u našem zdravstvenom sistemu primijenjena je inovativna genska terapija (Zolgensma), koja predstavlja revolucionarno otkriće u liječenju spinalne mišićne atrofije i značajno poboljšava kvalitet života. Uvođenje ovog lijeka u Crnoj Gori ukazuje na našu odlučnost da ne zaostajemo u primjeni najmodernije terapije koja pruža šansu za kvalitetniji život našim najmlađim sugrađanima.
Trikafta za sve pacijente oboljele od cistične fibroze
- Komisija Ministarstva zdravlja odobrila je primjenu savremene terapijske opcije-lijeka Trikafta i za pacijente mlađe od šest godina, koji boluju od cistične fibroze. Primjena ove terapije Crnu Goru stavlja u red rijetkih zemalja, a jedinu u regionu, čiji se svi pacijenti, koji boluju od ove bolesti, liječe ovom savremenom terapijom.
Na Listi ljekova dostupna savremena terapija
- Revidiranjem Liste ljekova, najmanje tri puta godišnje, prate se savremeni terapijski trendovi i uvode novi ljekovi.
- Ove godine Lista je proširena sa 20 najnovijih terapijskih opcija, u najvećem dijelu za najčešća maligna oboljenja, ali i za kardiovaskularna, edokrinološka i gastroenterološka oboljenja, a sve u cilju kvalitetnijeg i efikasnijeg liječenja.
Crna Gora novi član Alijanse za kritične ljekove
- Naša zemlja je postala član Alijanse za kritične ljekove, čiji je osnivač Evropska komisija, a njen glavni zadatak je sprečavanje nestašica ljekova i iznalaženje rješenja za njihovu bolju dostupnost.
E ZDRAVLJE
Nacionalna Strategija razvoja digitalnog zdravlja
- Usvojena je Nacionalna Strategija razvoja digitalnog zdravlja 2024-2028. godine sa Akcionim planom za perod 2024-2025. godine. Digitalizacijom ćemo omogućiti pristupačnost i kvalitet zdravstvenih usluga i smanjiti administrativno opterećenje ljekara.
Elektronski servis za poručivanje terapije
- Uspostavljen je elektronski servis za poručivanje terapije preporučene od strane ljekara specijaliste. Pacijenti terapiju koju im predlažu ljekari specijalisti mogu elektronski naručiti od izabranih doktora bez potrebe odlaska u dom zdravlja.
Telemedicina
- Ponovo je uspostavljen sistem telekonsultacija između Kliničkog centra Crne Gore, opštih bolnica Pljevlja i Bar, kao i Kliničko bolničkog centra Berane. U cilju daljeg razvoja i sistemskog uspostavljanja sistema telekomunikacija, ostvarena je i komunikacija sa ljekarima iz bolnice CHARITÉ – UNIVERSITÄTSMEDIZIN BERLIN, koji će putem kontinuarne medicinske edukacije dodatno edukovati ljekare o prednostima telemedicine i njene primjene u Crnoj Gori.
Novi način zakazivanja magnetne rezonance
- Novi način zakazivanja dijagnostičke procedure magnetnom rezonancom (MR), počeo sa primjenom 11. novembra. Do sada su se pacijenti nakon konzilijuma radiologa za MR, vraćali kod izabranog doktora da im izda uput za snimanje, a po novom sistemu, nakon pregleda, Konzilijum odmah zakazuje pacijentu snimanje (pacijent se ne vraća I DZ). Ukoliko je procjenjeno da je snimanje hitno, a u KCCG nema termina, Konzilijum daje mišljenje na osnovu kojeg pacijent može odmah da zakaže pregled u PZU sa kojom FZO ima potpisan ugovor, bez odlaska kod izabranog doktora.
Obnova transplantacionog programa
- Na inicijativu Ministarstva zdravlja, potpisan je sporazum između Kliničkog centra Crne Gore i Vojnomedicinske akademije (VMA) u Beogradu, u u oblasti transplatacione medicine, koji se odnosi na unapređenje transplantacionog programa, edukacije kadra, kao i upućivanje pacijenata na transplataciju.
- Uspostavljena je saradnja sa Naučno istraživačkim centrom za hirurgiju, transplatologiju i hematologiju u Minsku, Bjelorusija, radi upućivanja osiguranika FZOCG na transplataciju bubrega od kadaveričnog donora. Shodno postignutom dogovoru, crnogorski državljani, koji nemaju srodnog donora, imaju priliku da budu na listi čekanja za transplantaciju Bjelorusije.
- U Zavodu za transfuziju krvi se više mjeseci unazad intenzivno radi na osposabljavanju kadra, prostora, kao i nabavci opreme i ljekova kako bi se započelo sa prvim autolognim transplantacijama matičnih ćelija hematopoeze. U tom cilju rekonstruisan je prostor, edukovan kadar i nabavljena najsavremenija oprema za prikupljanje matičnih ćelija.
- Uprava za kapitalne projekte realizovala je javnu nabavku za opremu za prvu javnu banku matičnih ćelija hematopoeze u Crnoj Gori, čiju instalaciju očekujemo do kraja tekuće godine.
Sprovođenje Pilot projekta u cilju smanjenja listi čekanja
- Ministarstvo zdravlja od jula ove godine sprovodi PILOT projekat koji ima za cilj veću dostupnost termina zakazivanja specijalističkih pregleda za Internu kliniku i Kliniku za bolesti srca u okviru Kliničkog centra Crne Gore.
- Ovim projektom postigli smo:
- Veću dostupnost termina za preglede na Internoj klinici i Klinici za bolesti srca Kliničkog centra Crne Gore;
- Izdvajanje termina za prioritetne grupe pacijenata (prvi i prvi kontrolni pregledi);
- Jednostavniji put pacijenta kroz zdravstveni sistem;
- Smanjenje broja pregleda čiji je razlog administrativne prirode (zakazivanje) kod izabranih ljekara.
ODGOVORNA KADROVSKA POLITIKA
Stimulacije od 10 % za najugroženiji srednji medicinski kadar
- Ministarstvo zdravlja uvelo je mjere stimulacije od 10 % za najugroženiji srednji medicinski kadar, koji nije ostvario dodatna primanja. Na ovaj način nedvosmisleno smo pokazali da brinemo o socio-ekonomskom statusu zdravstvenog kadra. Na osnovu Sporazuma sa sindikatom zdravstva, srednji medicinski kadar je primio stimulaciju od 10%, pri čemu je obuhvaćeno od 2100 do 2200 zaposlenih, što čini oko 50% ukupno zaposlenog srednjeg medicinskog kadra.
Godišnji plan specijalizacija
- Godišnji plan specijalizacija predstavlja refleksiju buduće politike Ministarstva zdravlja. Planom je opredijeljeno je 217 specijalizacija i 56 užih specijalizacija za javni zdravstveni sistem. Fokus je na primarnom i sekundarnom nivou, uz značajan akcenat na kliničko-bolničke centre i deficitarne grane medicine.
Dva nova programa specijalizacije
- Usvojena izmjena Pravilnika o specijalizacijama zdravstvenih radnika i zdravstvenih saradnika pri čemu su, pored postojeća dva, uvedena još dva programa specijalizacija na Medicinskom fakultetu Univerziteta Crne Gore i to iz urgentne medicine i anesteziologije sa reumatologijom.
- U pripremi je uvođenje još dva programa specijalizacije i to iz oblasti epidemiologije i pataloške anatomije.
Izrađena Strategija za poboljšanje kvaliteta zdravstvene zaštite i bezbjednost pacijenata
- Cilj Strategije za poboljšanje kvaliteta zdravstvene zaštite i bezbjednost pacijenata 2025. – 2028. godine, sa Akcionim planom 2025. – 2026. godine je da se obezbijedi kvalitet zdravstvene zaštite i unaprijede ključni aspekti zdravstvenog sistema i uspostave indikatori praćenja, koji će značajno doprinijeti unapređenju kvaliteta zdravstvene zaštite.
Stanovi za zdravstvene radnike u Kotoru
- Stambena zadruga, koju ju osnovalo Ministartsvo zdravlja otpočela je gradnju 59 stambenih jedinica, stambenog objekta u Kotoru u julu 2024. godine, površine gotovo 6 hiljada m2, radi izgradnje stambenog objekta za zdravstvene radnike Opštine Kotor.
PREKO 200 MILIONA EURA ULAGANJA U ZDRAVSTVO U 2025. GODINI
- Vlada Crne Gore, na sjednici održanoj 08.11. 2024. godine, na predlog Savjeta za javne investicije, donijela je odluku da u Prijedlogu Zakona o budžetu Crne Gore za 2025. godinu uvrsti, između ostalih, pet infrastrukturnih projekata u oblasti zdravstva, ukupne vrijednosti preko 200 miliona eura.
- Izgradnja Univerzitetskog kliničkog centra u Podgorici – očekivana vrijednost ovog projekta je oko 200 miliona eura;
- Adaptacija i opremanje tri operacione sale u Opštoj bolnici Bijelo Polje – investicija vrijedna gotovo milion i po eura;
- Sistem grijanja i hlađenja u Domu zdravlja Cetinje – procijenjena vrijednost cjelokupnog projekta je 300 hiljada eura;
- Rekonstrukcija i adaptacija domova zdravlja u Rožajama i Tivatu – preliminarna vrijednost radova je preko 260 hiljada eura;
- Adaptacija i rekonstrukcija Klinike za anesteziju, reanimaciju i terapiju bola KCCG – ukupni iznos za ovaj projekat je preko 1,2 miliona eura.
Ministarstvo zdravlja Crne Gore