Prema najnovijim protokolima kolonoskopija je indikovna prije operacije hemoroida kod svih pacijenata bez obzira na godine starosti!
Postoje i druga oboljenja analne regije i debelog crijeva koja imaju iste ili slične simptome kao hemoroidalna bolest, ali se njihova terapija drastično razlikuje!
Ragade, analne fisure, perianalni apscesi i fistule, perianalni i analni kondilomi… Prije svega treba pomenuti maligna oboljenja debelog crijeva i njegovog završnog dijela (anorektuma).
PRVI KORAK U LIJEČENJU JE PREGLED
Spoljašnji hemoroidi, iako dostupni golom oku, takođe zahtijevaju detaljan pregled.
Simptomi spoljašnjih hemoroida, osim krvarenja i mogućnosti da ih pacijent napipa, su uglavnom posljedica komplikacija.
Uklještenje i tromboza hemoroida daju jak bol, pipa se otečen bolan čvor. Ukoliko dođe do spontane rupture (pucanja) vene i oslobađanja tromba, imaćemo krvarenje uz popuštanje bola! Ukoliko se to ne desi moguća je hirurška evakuacija tromba ili uklanjanje trombozitranog hemoroida. Treba razlikovati spoljašnje hemoroide od spoljašnjih kožnih nabora koji zaostaju nakon njihovog povlačenja, i koji predstavljaju estetski problem, a nekada otežavaju toaletu i mogu se hirurški ukloniti.
Hemoroidi su oboljenje koje u najvećem broju slučajeva zahtijeva samo konzervativno liječenje! Promjena navika u ishrani (više tečnosti, voća, povrća, bez suve hrane, redovna stolica, uz pojačan higijensko dijetetski režim), upotreba različitih čepića i masti su dovoljne u prevenciji i za uklanjanje većine tegoba!
Ukoliko tegobe postoje i traju liječenje je neophodno!
Liječenje uvijek počinje konzervativno (neoperativno), osim ako stadijum bolesti i nivo tegoba to ne dozvoljava!
Prvi i drugi stadijum hemoroidalne bolesti se uz higijensko dijetetski režim liječe i sa: – Sklerozacija (sprovodi se ubrizgavanjem sklerozantnih supstanci u hemoroid, Fenol 5% i druge); – Plasiranje elastičnih gumica (ligature po Baronu), hemoroid nekrotiše poslije 7-10 dana nakon čega otpadne.
Posljednjih godina se za liječenje drugog stadijuma preporučuje LHP-laserska hemoroidoplastika i DG HAL metoda.
Treći stadijum hemoroidalne bolesti – za liječenje se koriste sve prethodno pomenute metode i načini, uz kupke od mlake vode, te operativne minimalno invazivne metode LHP, DG HAL, THD.
Četvrti stadijum hemoroidalne bolesti se liječi isključivo operativno (hirurški). Za ublažavanje tegoba se koriste sve prethodno pomenute metode i postupci (higijensko dijetetski režim, mlake kupke, čepići…).
Ipak, definitivan i najbolji način liječenja je hirurški!
Operacija hemoroida – hirurško liječenje hemoroida
Danas nam na raspolaganju stoji više metoda za hirurško liječenje hemoroida.
– Klasična hemoroidektomija (metoda Milligan-Moragan, Parksova operacija),
– Ligasure hemoroidektomija,
– Staplerska hemoroidektomija,
– Minimalno invazivne procedure: LHP-Laserska hemoroidoplastika, THD i DG HAL- doplerom vođeno podvezivanje hemoroidalnih arterija.
– RF-radiofrekventna koagulacija.
Samo dobra procjena stadijuma bolesti, pravilan odabir metode liječenja (operacije) garantuje najbolji rezultat uz najveći komfor za pacijenta (najbezbolniji i najbrži oporavak).
Zahvaljujući znanju, iskustvu i mogućnosti da se kombinuju različite metode, danas smo u poziciji da liječimo gotovo bezbolno i one stadijume hemoroidalne bolesti koje je ranije bilo moguće liječiti samo klasičnim hirurškim metodama koje su se odlikovale dugim i bolnim oporavkom.
Laserska operacija hemoroida (LHP)
Je minimalno inavazivna metoda kojom se uz aplikaciju energije laserskog snopa postiže koagulacija krvnih sudova i tkiva hemoroida, što za posledicu ima njegovo uklanjanje bez reza, krvarenja, bolova i kompklikacija!
Prethodno je potrebno uraditi anoskopski pregled i postaviti indikaciju za ovim načinom lečenja
- Operacija se izvodi u opštoj ili lokalnoj anesteziji
- U kombinaciji sa drugim metodama i tehnikama se primenjuje za lečenje sva 4 stadijuma hemoroidalne bolesti
- Izvodi se bez reza, krvarenja, rana i bolova koji su tipični za klasične hiruške metode
- Brz i bezbolana oporavaka – Posle par dana pacijent se vraća uobičajenim životnim aktivostima (“Vikend hirurgija”)
- Boravak u bolnici samo 12-14h nakon intervencije
- Bez previjanja – uobičajena higijena analne regije
- Bezbolna defekacija
- Bez komplikacija – trajnog bola, gubitka kontrole stolice i vetrova
Dr Danijel Gogić, spec. opšte hirurgije
Klinički centar Crne Gore
Add comment