– Istrajavalo se na zdravstvenom prosvjećivanju i vaspitanju, sa ciljem da se podigne nivo shvatanja stanovništva o vrijednosti zdravlja. Promovisali su se jednakost prava na zdravstvenu zaštitu i njenu ravnomjernu dostupnost svim stanovnicima Crne Gore. Tokom svih tih godina crnogorsko zdravstvo postaje organizovanije i postiže značajnije rezultate u zaštiti zdravlja stanovništva. Međutim, današnje vrijeme pred sve nas u sektoru zdravstva, a posebno pred Institut za javno zdravlje postavljaju se novi zdravstveni izazovi u vidu nezaraznih masovnih bolesti. Posebno zabrinjavaju rast rezistencije na antibiotike i pad obuhvata imunizacijama usljed aktivnosti antivakcinalnih lobija, čime se stvaraju uslovi da se danas ponovo obolijeva i umire od onih bolesti od kojih ne bi smjelo, makar ne u razvijenom svijetu kojem pripadamo – upozorio je Vujović. On je takođe naglasio da su Vlada Crne Gore i Ministarstvo zdravlja u svim svojim dokumentima i politikama ustanovili da prevencija i preventivne aktivnosti, kao i javno zdravlje imaju centralno mjesto u zdravstvenoj politici. Vodeća institucija u kreiranju javno-zdravstvenih strategija, preventivnih programa i aktivnosti, te njihove supervizije je Institut za javno zdravlje i zbog toga je njegova uloga posebno važna i posebno odgovorna. – Danas možemo reći da je Institut za javno zdravlje moderna zdravstvena ustanova na nivou ovakvih institucija u regionu, čak i u Evropi. U kontinuitetu se ulaže u školovanje i stručno usavršavanje kadra i unaprjeđenje prostornih i tehnoloških uslova. To je neophodno kako bi se rad sprovodio bez prepreka i sa uspjehom, obezbijedilo kontinuirano sprovođenje nastave za studente, ali i omogućio naučni rad i sprovođenje istraživanja, koja bi pomogla da pronađemo najadekvatnija rješenja za zdravstvene izazove i probleme sa kojima se suočava stanovništvo Crne Gore u modernom dobu – zaključio je Vujović.
Na kraju uvodnog dijela svečane večeri uručene su plakete zahvalnice zaposlenim u Institutu za poseban doprinos koji su dali u razvoju ove ustanove, na šta je i podsjetio ovaj jubilej. Kao i svaku uspješnu priču, Institut su stvarali stotine zdravstvenih radnika i saradnika. Ugled i uspjeh Instituta marljivo su stvarali i očuvali prije svega izuzetni ljudi.
Prva plaketa je uručena prof. dr Novici Vujoševiću, epidemijologu, za izuzetan rad od 1965. do 2002. godine, za poseban doprinos epidemiološke službe Institutu i uopšte u Crnoj Gori. Prvi je prdavač epidemiologije na medicinskom Univerzitetu Crne Gore, a bio je i direktor Zavoda za zdravstvenu zaštitu u periodu od 1991. do 2000. godine.
Plaketa zahvalnosti za predan rad u Institutu od 1972. do 2004. godine je dodijeljena i specijalisti zdravstvene statistike prof. dr Neđeljku Kecojeviću za izuzetan doprinos u uspostavljanju moderne zdravstvene statistike u Institutu i Crnoj Gori koji je i prvi predavač zdravstvene statistike na medicinskom Univerzitetu Crne Gore. Bio je i rukovodilac Odjeljenja socijalne medicine centra zdravstveno informacione službe.
Prim. dr Ljiljana Žižić, specijalista higijene, iz opravdanih razloga nije bila u prilici da lično primi plaketu pa je u njeno ime to učinila pomoćnica direktora Instituta gđa. Vera Bošković. Dr Žižić je plaketa zahvalnosti udijeljena za posvećen rad u Institutu od 1974. do 2010. godine. Bila je rukovodilac odjeljenja higijene, te i za izuzetan doprinos radu i unapređenju higijenske djelatnosti u Institutu i Crnoj Gori i za uspostavljanje rada ambulante sa poremećajima ishrane u Institutu. Poseban doprinos je dala unapređenju nadzora kvaliteta namirnica i vode za piće.
Za poseban doprinos radu Instituta od 2003. godine, za rukovođenje Centra za zdravstvenu ekologiju Instituta i posebno za izuzetan doprinos u rukovođenju i podizanju kvaliteta rada komisije Instituta i uvođenju standarda ISO 9001 uručena je plaketa mr sci Nadi Mališić, specijalisti sanitarne hemije koja je prije početka rada u Institut rukovodila zdravstvenim ustanovama u Baru, Domom zdravlja i bolnicom.
Verica Pantelić
Add comment