Najčešći karcinomi kod žena su karcinom dojke, debelog crijeva, karcinom bronha i pluća, materice i karcinom želuca, dok su kod muškaraca najčešći karcinomi bronha i pluća, prostate, debelog crijeva, želuca i grkljana. Najčešći maligni tumor sistema organa za varenje je karcinom debelog crijeva. Najčešća pojava ovog karcinoma je u trećoj, starijoj dobi. Značajan porast incidencije se bilježi u siromašnim i zemljama u razvoju. Prisutan je pad incidence u nekim razvijenim zemljama, kao što su SAD i Kanada. Ove zemlje bilježe pad oboljelih zbog promjena u ishrani i stila života, široke primjene mjera za rano otkrivanje, uz odstranjenje premalignih lezija i poboljšanje načina liječenja i rehabilitacije. Faktor rizika je najčešće starosna dob. U 90% slučaja su oboljeli pacijenti iznad 50 godina, odnosno najčešći karcinomi su u dobi između 60 i 70 godina. Pozitivna porodična anamneza ili lična anamneza upalne bolesti crijeva je takođe jedan od značajnih faktora rizika, kao i pušenje i učestalo konzumiranje alkohola, fizička neaktivnost, prekomjerna tjelesna težina i središnja raspodjela masnog tkiva. Ozbiljan faktor rizika je i nepravilna ishrana bogata zasićenim mastima, crvenim mesom, aditivima sa mnogo rafinisanih ugljenih hidrata, a malo biljnih vlakana. Ishrana siromašna voćem i povrćem, odnosno malo zaštitnih mikronutrienata tj. biljnih vlakna, složenih ugljenih hidrata, vitamina i minerala. Prvi simptomi koji ukazuju na prisustvo tumora debelog crijeva su krvarenje u stolici, neredovne stolice, smjenjivanje zatvora i proliva, promjene oblika stolice, osjećaj nedovoljnog pražnjenja, nadutost trbuha i odsustvo vjetrova i stolice, kao i gubitak tjelesne težine, a nekada prvi i jedini simptom može da bude pojava malaksalosti i umora zbog anemije.
Rano otkrivanje karcinoma debelog crijeva Najbolje je uraditi test na nevidljivo krvarenje u stolici. Ovaj test otkriva 50% karcinoma. Uraditi kolonoskopiju sa endoskopskom terapijom (ako je potrebno polipektomiju i dr.) Primarna prevencija podrazumijeva mjere i postupke koji se sprovode prije pojave carcinoma, sa ciljem da ne dođe do njegovog nastanka. Eliminisanjem ili smanjivanjem stepena izloženosti čovjeka faktorima rizika (neadekvatna ishrana, fizička neaktivnost, prekomjerna tjelesna težina i gojaznost, pušenje, prekomjerno konzumiranje alkohola i dr.) rak kolorektuma dovodi do smanjivanja incidence ovog karcinoma. Sekundarna prevencija podrazumijeva otkrivanje bolesti u ranom stadijumu, što mnogo utiče na uspješnost liječenja.
Obilježen Svjetski dan borbe protiv raka
Dom zdravlja Podgorica edukativnim predavanjem obilježio je Svjetski dan borbe protiv raka. Izabrani doktor za odrasle u Domu zdravlja Podgorica, dr Bojan Bekan održao je predavanje o značaju ranog otkrivanja karcinoma, malignim oboljenjima i kako
prepoznati simptome. U Domu zdravlja Podgorica u toku su skrining programi za rano
otkrivanje tumora debelog crijeva, i to ciljano za uzrast gdje se bilježi najveća incidenca,
program za rano otkrivanje tumora dojki kod žena uzrasta od 50 do 69 godina, kao i
program za rano otkrivanje raka grlića materice, koji se sprovodi preko službe izabranog
doktora za žene, tj. izabranog ginekologa
Dr Bojan Bekan
Dom zdravlja, Podgorica
Add comment