11-28. novembar — na skupovima o dijabetesu ukazano na značaj polifenola
KOLIKO SMO SVJESNI BLAGOTVORNIH EFEKATA POLIFENOLA ?
Polifenoli, kao grupa jedinjenja koja pokazuju i te kako značajan efekat na suzbijanje simptoma metaboličkog sindroma i oksidativnog stresa, izazivača najozbiljnijih hroničnih oboljenja, danas su u raznim formulacijama dostupni na tržištu suplemenata. Razlog tome bio je da se pojača njihova koncentrisanost, a time i efektivnost, u odnosu na tradicionalne forme koje obiluju ovim korisnim jedinjenjima. Na pitanje kako smo došli u situaciju da biramo između konzumiranja 2-3 litra soka od brusnice, 1-2 litra crnog vina, 1-2 litra zelenog čaja i ekstrahovane forme polifenola, odgovore su u okviru dijabetoloških skupova u Podgorici, Budvi i Bijelom Polju dali dr Aleksandar Đogo, dr Đorđije Krnjević i dr Emir Muzurović. Oni su ukazali na brojne klinički dokazane efekte ovih jedinjenja. Skup je podržala kompanija Pharmanova.
U smjeru komplementarne nauke
Ukazujući na činjenicu da fitokomponente danas zauzimaju sve značajnije mjesto u oficijelnoj medicini, dr Aleksandar Đogo je ocijenio da se, na sreću pacijenata, njen razvoj kreće u smjeru komplementarne nauke. Opisujući hemijsku osnovu metaboličkog sindroma, on je istakao činjenicu da humana biologija ima svoju prirodnu zaštitu koju čine antioksidansi. Danas je, kako je rekao, postalo moguće obnavljati potrošene antioksidanse primjenom, između ostalog, polifenola. Najvažnije svojstvo polifenola, kako se moglo saznati ovom prilikom, ogleda se u njihovom jakom antioksidansnom potencijalu i sposobnosti neutralizacije destruktivnih efekata slobodnih radikala (jedinjenja reaktivnog kiseonika i azota) nastalih tokom metaboličkih procesa u tkivima ili nastalih kao posljedica djelovanja egzogenih faktora (UV sunčani zraci, hemijske supstance unijete hranom ili vodom, ljekovi…). Ovim svojstvima moguće je značajno smanjiti pa i neutralisati oksidativni stres, kao osnovu autoimunih oboljenja i maligniteta.
Polifenoli, po objašnjenju dr Đoga, odlažu, a čak i sprečavaju metabolički sindrom na više tačaka: smanjivanjim tjelesne težine, krvnog pritiska- ukoliko je povišen, glikemije i dislipidemije. Japanska studija iz 2017. koja se odnosila na mjerenje parametara oksidatinog stresa prilikom primjene aronije (med. Aronia melanocarpa) ukazala je na pozitivne terapijske efekte. Povećanje koncentracije cijanidin-trigalaktozid i cijanidin-triglikozida predstavlja, kako je objašnjeno, modifikovan ugljenohidratni molekul i mogu da se identifikuju kao inhibitori DPP, alfa-glukozidaze i angiotenzin-konvertujućeg enzima, koji su komponente metaboličkog sindroma. Sve ovo ukazuje na mogućnost inhibicije tri enzimske strukture, što je dovoljno da se uoči značaj polifenola u regulaciji simptoma metaboličkog sindroma.
Aronia melanocarpa pokazuje studijski potvrđene pozitivne terapeutske osobine protiv oksidativnog stresa indukovanim hiperglikemijom kao i prevenciju makrovaskularnih komplikacija dijabetesa uključujući kardiovaskularne bolesti. Kao najpotentnije antidijabetesne supstance iz polifenola aronije definisani su: (-) – epikatehin, hlorogenska kiselina, neochlorogenic acid, cijanidin-3,5-O-diglukozid i cijanidin-3-galaktozid.
Cijanidin-3,5-O-diglukozid iz soka aronije identifikovan je kao potentni DPP IV inhibitor Evidentan je uticaj soka aronije na smanjenje aktivnosti dipeptidil-eptidaze IV (DPP IV), ɑ-glukozidaze i angiotenzin-konvertujućeg enzima (ACE). Primjena soka aronije neposredno prije obroka dovodi do značajnog uticaja na postprandijalni nivo glukoze u krvi.
U vezi sa istraživanjem efekata polifenola i u Srbiji je 2020. izvedena multicentrična studija u trajanju od 28 dana, u 13 gradova. Konstatovano je da je terapija kombinovana sa polifenolima pokazala smanjenje tjelesne težine za 2,5% (u prosjeku 2,4 kg) a pozitivan uticaj ogledao se i u odnosu na smanjenje obima struka, kao reprezenta insulinske rezistencije, ali i sistolnog i dijastolnog pritiska, kao parametara očuvanje ejekcione frakcije. U lipidnom statusu uočljiv je pad holesterola i triglicerida, ali i veliko smanjenje CRP-a.
Statistički značajan gubitak u obimu struka zabilježen je kod oba pola: 2,55 % (p=0.042) ili u prosjeku 2,75 cm. Pad sistolnog krvnog pritiska bio je 9,2 % (p=0.000) kod oba pola, ili u prosjeku za 13 mm Hg. Pad dijastolnog krvnog pritiska iznosio je 9,47 % (p=0.015) kod oba pola, u prosjeku 8,28 mm Hg. Statistički je bio značajan i pad vrijednosti pulsa: 5,1 % (p=0.004) kod oba pola ili u prosjeku za 4 impulsa u minuti. Pad vrijednosti holesterola bio je 12,75 % (p=0.032) kod oba pola, u prosjeku za 0,8 mmol/l. Pad vrijednosti LDL holesterola bio je 9,29 % (p › 0.032) kod oba pola, u prosjeku za 0,33 mmol/l. Statistički je bio značajan i pad vrijednosti triglicerida od 17,9 % (p = 0.008) kod oba pola ili u prosjeku za 0,43mmol/l.
Statistički značajno smanjenje srednjih vrijednosti glikemije bilo je izraženije kod žena i iznosilo je 23.9% odn. 2.01 mmol/l. Kod muškaraca je registrovano smanjenje od prosječno 14,43% ili 1,15 mmol/l. Objašnjavajući ovaj podatak, dr Đogo navodi da izgleda da su po svojoj prirodi žene evolutivno mlađe, ali biološki superiornije te da posjeduju određene antioksidativne kapacitete u vezi sa metabolizmom estrogena. Uz minimalne gastrointestinalne tegobe, studija je ukazala na značajno smanjenje svih vrijednosti parametara metaboličkog sindroma.
Efikasni suplementi
U vezi sa medicinskom primjenom polifenola, dr Đorđije Krnjević je ocijenio da su dobro došli kao vid suplementacije i kod dijabetičara i kod ostalih kategorija pacijenata. Kao nova perspektiva u suplementaciji, polifenoli su i jedinjenja koja su tu da neutrališu negativno dejstvo slobodnih radikala. — Ti slobodni radikali su u stvari nestabilne molekule koji imaju neuparene elektrone u svom sastavu i one teže da te elektrone ili dodaju našim normalnim molekulima ili da od naših normalnih molekula oduzmu njihove elektrone, a samim tim narušavaju potpuno jedno normalno funkcionisanje našeg organizma — kaže dr Krnjević.
Polifenoli se najviše nalaze u biljkama, posebno voću i povrću koje je karakteristično po boji koju im oni daju. Ima ih oko 8.000 molekula, a preporučeni dnevni unos je 10 do 100 mg, zavisi od toga na koji način se hranimo. Procentualno, polifenoli su najzastupljeniji u karanfiliću. Slijede: nana, kakao prah i crna čokolada, bobičasto voće (aronija, borovnica, pogotovo), orašasti plodovi, soja, zeleni i crni čaj, crveno vino, spanać.
Dr Krnjević podsjeća da promjena ravnoteže između oksidanasa i antioksidanasa dovodi do pojave oksidativnog stresa koji je izazivač velikog broja patoloških stanja u našem organizmu, počev od onih najgorih: onkoloških, pa do kardiološke patologije i samog starenja. Polifenoli imaju višestruki zdravstveni efekt, a konzumiranje polifenola iz hrane trebalo bi da predstavlja princip zdrave ishrane odn. da namirnice bogate polifenolima budu uvijek na našoj trpezi.
Govoreći o kliničkim i zdravstvenim efektima ekstrakta aronije Aronia melanocarpa, dr Krnjević je objasnio da se preparati ove biljke tradicionalno koriste u liječenju hroničnih zapaljenskih bolesti, proširenih vena, hemoroida, liječenja jetre, srca itd., te da upravo ono što čini aroniju dobrom jesu polifenolna jedinjenja. Inače, najpoznatiji polifenoli su flavonoidi kojih ima u voću i povrću, a interesantno je da je zgusnuta kora na vinu bogata flavonoidima.
Ekstrakti koji su dostupni na tržištu predstavljaju najbolje izvore polifenolnih aronija, a najistaknutije svojstvo im je jak učinak na suzbijanje oksidativnog stresa i metaboličkog sindroma. Polifenoli, kako objašnjava dr Krnjević, mogu odložiti, spriječiti pojavu metaboličkog sindroma, ako se pridržavamo postulata zdrave ishrane. Naravno svi polifenoli nemaju isti potencijal, pa otud i potreba da se oni doziraju u koncentrisanim formulacijama.
Govoreći o sastojcima polifenola, on je istakao značaj cianidin 3,5-oksidiglukozida i cianidin 3-galaktozida, jer se, kako je rekao, radi o potentnim DPP4-ihibitorima. DPP4-ihibitori su zastupljeni kao ljekovi na našem tržištu i uloga im je da inhibiraju alfa-glukozidazu.
Ukazujući na podatke hispacentara u Srbiji kod pacijenata sa potvrđenim metaboličkim sindromom, dr Krnjević je saopštio da su dobijeni podaci ocijenjeni kao korisni i stimulativni. Moguće terapijske primjene eliksira aronije prvenstveno se ogledaju u efikasnom dodatku ishrani. Dr Krnjević naglašava da nije riječ o lijeku već o suplementu, dodatku ishrani, i nefarmakokoškoj mjeri prevencije gojaznosti. Ovo može biti pomoćna preventivna terapija hipertenzije, hiperlipidemije i u liječenju simptoma metaboličkog sindroma, pa samim tim i dijabetesa.
Suština je prevencija rizika
Fokusirajući se na temu oksidativnog stresa i slobodnih radikala u organizmu, dr Emir Muzurović je istakao značaj polifenola u prevenciji hroničnih bolesti tipa dijabetesa melitusa, kardiovaskularnih bolesti, kao i malignih oboljenja. Polifenole, kaže on, nikada ne treba doživljavati kao jedan jedini molekul. — To je u stvari skup supstanci koji je moguće ekstrahovati iz određenih biljaka i za koje je dokazano da mogu imati značajne protektivne efekte, ukoliko se koriste u dužem vremenskom periodu, za bolesti koje su svakodnevna naša praksa, tipa hipertenzije, astme, raznoraznih infekcija, kardiovaskularnih bolesti, dijabetesa, kancera — ističe on.
Oksiodativni stres je nešto što tijelo čini starim, a supstance koje nazivamo polifenolima, čine više različitih jedinjenja koja imaju slične efekte. Ipak, nekada količina takvih antioksidativnih sredstava u pojedinačnim biljkama nije dovoljna, pa se nametnula potreba za njihovom farmakološkom ekstrakcijom kako bi se dobila adekvatna koncentracija koja je u mogućnosti da se bori s lošim reakcijama u organizmu.
Objašnjavajući metabolički sindrom, dr Muzurović je naveo da se radi o skupu različitih faktora rizika koji ujedinjeni vode teškim bolestima. Prezentujući rezultate studija u cilju opisivanja efekata polifenola, dr Muzurović je objasnio niz pozitivnih efekata koji oni imaju. Poredeći njihovo dejstvo sa statinima, on je naveo da se primjenom statina u dozi od npr. 20 miligrama postigne određeni rezultat u snižavanju nivoa holesterola. Dupliranje doze statina obezbjeđuje snižavanje ove vrijednosti za dodatnih 6%. Promjena doze sa 20mg na 80mg statina, prema studijama, obezbjeđuje smanjenje nivoa holesterola za 10-12%. Uvođenje ekstrakta aronije u suplementaciju za mjesec dana snižava holesterol za oko 12%, što, po dr Muzuroviću, govori o vrlo značajnoj redukciji holesterola.
Veoma značajan efekat uočen je u odnosu na regulaciju glikemije našte, bez obzira na prisustvo dijabetesa. Produženo uzimanje polifenola pokazuje jako pozitivne efekte kad je glikemija našte u pitanju.
— Suština liječenja kardiovaskularnih bolesti svodi se na prevenciju rizika, odnosno liječenje faktora rizika. Ako imate određeni suplement koji ima dosta značajne efekte, bilo da je u pitanju povišen krvni pritisak, bilo da su u pitanju masnoće, bilo da je u pitanju poremećaj glikemije, bilo da je uticaj na tjelesnu masu, na inflamaciju na nivou krvnih sudova i arterioskleroze, jasno je da će sam benefit, u smislu kardiovaskularne prevencije, biti veliki, ali to, naravno, zahtijeva dugogodišnja praćenja i istraživanja, što za sada nije u planu — kaže dr Muzurović. Zadatak ljekara, po njemu je, da u odnosu na pacijente koji iz preventivnih razloga dolaze na preglede, a kojih je sve više, razmotre uvođenje suplemenata iz grupe ekstrakata polifenola u terapijske opcije.
Anita Đurović
Add comment