Kako izabrati odgovarajuće sredstvo za kontracepciju?
Da li ste se pitali zašto su kontraceptivna sredstva pravljena tako da ih uglavnom koriste žene? Da li je problem neželjene trudnoće problem i muškarca i žene ili samo problem žene? Čija su prava u tome uskraćena? Zašto postoji tako malo kontraceptivnih metoda za muškarce?
Ali, hajdemo redom…
Kontracepcija podrazumijeva metode i sredstva sprečavanja neželjene trudnoće, a zasniva se na sprečavanju oplođenja i začeća. Postoji više metoda i sredstava koji su trenutno najčešće u upotrebi. Većina njih je danas u mnogim sredinama dostupna, ali kako napraviti pravi izbor?
Odluku o tome koje kontraceptivno sredstvo odabrati, pokušaćemo da Vam olakšamo kroz niz informacija, uz preporuku da izbor kontraceptivnog sredstva treba da uradite zajedno sa svojim partnerom, uz konsultaciju sa izabranim ginekologom. Na neka pitanja morate imati odgovore kada budete birali najpogodniju metodu kontracepcije. Ta pitanja će Vam postaviti i Vaš izabrani ginekolog, tako da je možda zgodno da kada krenete na razgovor i savjetovanje kod ginekologa ponesete spisak sa spremljenim odgovorima, kao i onaj drugi, sa pitanjima i nedoumicama koje Vas muče. Ovo su najčešća pitanja:
Koliko imate godina? Jeste li rađali?
Kakav je bio porođaj – vaginalni ili carski rez? Koliko je vremena proteklo od posljednjeg porođaja? Jeste li dojilja? Da li ste pušač?
Da li ste do sada koristili neku od kontraceptivnih metoda?
Koliko često upražnjavate seksualne odnose?
Da li mijenjate partnere?
Kakve su vam menstruacije – obilne, bolne, redovne?
Imate li problema sa kožom – masna koža, bubuljice, maljavost?
Da li pijete neke druge ljekove?
Liječite li se od bolesti krvi, jetre, srca i krvnih sudova?
Imate li neka druga oboljenja?
Za koliko vremena planirate trudnoću?
Želite li povratak plodnosti nakon prestanka korišćenja kontracepcije?
Da li Vam je važno kako se koristi neko kontraceptivno sredstvo: pije kao tableta, daje kao injekcija, stavlja u vaginu, koristi je Vaš partner, mora da uzima svakodnevno i kad nemate odnose, može da uzima samo kad imate odnose, treba da Vas štiti i od seksualnoprenosivih bolesti…
Da li Vam je važno da je kontraceptivno sredstvo jeftino?
Mora li se sredstvo izdati ili kupiti uz ljekarski recept?
Neke metode kontracepcije efikasnije su u sprečavanju trudnoće od drugih. Međutim, morate slijediti uputstva i koristiti ih ispravno. Nijedno kontraceptivno sredstvo nije 100% pouzdano, a neka od njih mogu imati i nuspojave i neželjena dejstva.
Koja su kontraceptivna sredstva koja se mogu uzeti / kupiti bez ljekarskog recepta?
• Muški kondomi
• Ženski kondomi
• Dijafragma
• Spermicidi
Koja su kontraceptivna sredstva koja se NE mogu uzeti / kupiti bez ljekarskog recepta?
• Kombinovana kontraceptivna pilula
• Progesteronska pilula
• Kontraceptivni flasteri
• Depo injekcije
• Hormonski prstenovi
• Intrauterini ulošci – spirale
Šta treba znati o hormonskoj kontracepciji?
Ova vrsta kontracepcije uvedena je 1960. godine. Danas se najčešće primjenjuje oralna hormonska kontracepcija u obliku tableta koje sadrže dvije vrste hormona – estrogen i gestagen.
Kod kojih se žena posebno preporučuje primjena oralne kombinovane kontracepcije?
Ove preporuke važe i za druge vrste kombinovane hormonske kontracepcije (flasteri, vaginalni prstenovi, depopreparati).
• Zdrave žene do 35 godina
• Nulipare (žene koje nisu rađale)
• Žene kojima je potrebna efikasna kontracepcija (sa čestim seksualnim odnosima, visokim stepenom anksioznosti u vezi sa mogućim nastankom trudnoće i dr.). Ako postoji rizik za nastanak seksualno prenosivih infekcija, obavezna je tzv. dvojna zaštita, odnosno istovremena upotreba kondoma i kontraceptivnih pilula.
• Žene kojima su značajni tzv. nekontraceptivni pozitivni efekti hormonskih kontraceptivnih pilula (smanjen intenzitet i dužina menstrualnog krvarenja, ublažavanje tegoba u premenstruacionom periodu, povoljan kozmetički efekat…)
Postoje i medicinske indikacije kod nekih bolesti koje se odnose na primjenu hormonskih kontraceptivnih pilula (sindrom policističnih jajnika; dismenoreja / bolna menstruacija; funkcionalne ciste jajnika; endometrioza; poremećaj menstruacionog ciklusa.)
Kako „tableta” štiti od trudnoće?
• Onemogućeno je sazrijevanje jajne ćelije i njeno izbacivanje iz jajnika u jajovod;
• Mogućnost prolaska spermatozoida u sluz grlića materice smanjena je,
• Endometrijum (sluznica maternice) neadekvatan je za prihvatanje oplođenejajne ćelije.
Kako se uzimaju kontraceptivne tablete?
Kontraceptivne tablete započinju se uzimati prvog dana menstruacionog ciklusa (prvi dan menstruacije) – svakog dana po jedna pilula, tokom 21-og dana, a zatim slijedi pauza od sedam dana. Tokom ovog razdoblja nastupiće menstruacija koja će vjerovatno biti manje obilna i bolna nego ranije. Ukoliko krvarenje izostane, a u slučaju redovnog uzimanja pilule, vjerovatnost trudnoće je mala. Važno je, međutim, prestati uzimati kontraceptivnu pilulu sve dok ginekolog ne isključi svaku sumnju na trudnoću. Tokom prvih nekoliko mjeseci uzimanja kontraceptivnih pilula moguća je pojava slabog krvarenja između dva ciklusa. Ovo krvarenje je bezazleno – nema razloga za zabrinutost niti za prestanak uzimanja kontracepcijske pilule.
Add comment