Prvu temu, Uvealni melanom, pete sekcije, predstavio je prof. dr sc. med. Nenad Vukojević, spec. oftalmolog iz Kliničko bolničkog centra Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Profesor Vukojević u svojoj prezentaciji istakao je da je uvealni melanom najčešći intraokularni melanom kod odraslih, te da 5% svih melanoma čini okularni melanom, a od svih okularnih melanoma, 95% predstavlja uvealni mealnom. On je nadalje dao uporedne podatke za SAD, Evropu i Hrvatsku, iznoseći da se uvealni melanom javlja kod 6-7 osoba na 1 000 000 stanovnika, odnosno, da je u Sjevernoj Evropi incidenca 8-9/1 000 000, dočim je u Južnoj Evropi 1-2/1 000 000, a u Hrvatskoj je 6-7/1 000 000. Što se tiče starosne dobi, najčešće se javlja kod osoba >70 i to 20/1 000 000. U zaključku, prof. Vukojević je kazao da ova maligna bolest zahtijeva individualan pristup, a prije tretmana treba uzeti u obzir: prognozu vizualne funkcije i životnu prognozu, odabrati najbolju opciju liječenja i podsticati nove eksperimentalne terapije.
Drugu temu, Operativni pristup liječenju okularnog melanoma, u okviru pete sekcije, prezentovao je prof. dr sc. med. Tomislav Jukić, spec. oftalmolog iz Kliničko bolničkog centra Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Profesor Jukić podsjetio je svoje kolege na učestalost pojavljivanja okularnog melanoma i njegove glavne načine liječenja, te je potom govorio o vrstama hirurškog liječnja (enukleacija oka, kompletno uklanjanje bulbusa, ablacija mrežnjače, blok-ekscizija i slično), koje u mnogome zavise od vrste i mjesta nastanka okularnog melanoma. Na kraju, prof. Jukić je podijelio svoje bogato iskustvo u liječenju okularnog melanoma sa učesnicima Simpozijuma.
Poslije kratke pauze za učesnike, nastavilo se sa posljednjom šestom sekcijom, koja je nosila naziv Molekularni pristup melanomu. U toku ove sekcije, svoja predavanja održale su: 1. dr sc. med. Branka Bernard sa Mediteranskog instituta za istraživanje života Split, koja je obradila temu Molekularni pristup riziku od metastaze i ćelijske parbioze, gdje prisutne upoznala sa nedavnim istraživanjem koje je, ustanova iz koje dolazi, vršila test na miševima (starijim i mlađim) u vezi sa ćelijskom parabiozom. Ovaj test sa bioinformatičkim imao je za cilj da pokaže da li ćelijska parabioza može da objasni preferencijalno mjesto metastaza.; 2. prof. dr sc. med. Suzana Konjevoda, spec. oftalmolog sa Sveučilišta u Zadru, i iz Opće bolnice Zadar, koja je prezentovala temu Genetički aspekti uvealnog melanoma i mogućnost predviđanja tijeka bolesti (PRAME) umjesto u programu najavljenog prof. dr sc. med. Ivan Ćavar sa Sveučilišne kliničke bolnice Mostar. Profesorica Konjevoda je detaljno govorila o dosadašnjim istraživanja, kao i o aktuelnim koji su u toku u ovoj oblasti, da bi u zaključku navela da se PRAME trenutno istražuje kao moguće meta za imunoterapiju primarnog i metaatatskog UM – prepoznaju ga citolitički T limfociti, te da The Collaborative Ocular Oncology Group 2 (COOG2) trenutno sprovodi multicentrično prospektivno istraživanje u kojem ispituju PRAME genomiku sa dugoročnim kliničkim ishodom.; 3. dr Josipa Marin Lovrić sa Sveučilišne bolnice Split predstavila je svoj doktorski rad pod nazivom Upotreba tumorskih markera i intermedijarnih filamenata tokom razvoja ljudskog oka i uvealnog melanoma, u kojem je vršeno upoređivanje normalnih ljudskih koncepata (embrioni 8+ sedmica), očnih jezgara sa uvealnim melanomom i očiju odraslih umrlih bolesnika bez istorije očnih bolesti. Cilj rada je da se istraže ultrastrukturne i biohemijske karakteristike apoptotskih i mitotičkih ćelija tokom razvoja ljudskog oka i tumorigeneze, te proučavanje prostornog (položaj u oku) i vremenske distribucije ekspresije (od razvoja oka, zdravog odraslog oka do očnog tumora – uvealnog melanoma)
Po prezentiranju svake od tema unutar šest održanih sekcija, učesnici Međunarodnog simpozijuma postavljali su pitanja predavačima i aktivno participirali u tematskim raspravama, iskazujući svoja mišljenja i dijeleći svoja iskustva. Ovaj simpozijum prijavljen je Liječničkoj komori hercegovačko-neretvanske županije, te je bodovana sa 10 bodova za predavače i 5 bodova za slušaoce. Svi učesnici dobili su dobili verifikovanu potvrdu o učešću, a učešće će se vrednovati na osnovu pravilnika o kontinuiranoj edukaciji relevantnih komora. Shodno sprovedenom anketiranju prisutnih zdravstvenih radnika ustanovljeno je da je Simpozijum nadmašio očekivanja učesnika u smislu značaja i svrsishodnosti predstavljenih tema, te izvanredna izlaganja međunarodno priznatih stručnjaka iz prekograničnog područja, regije i Evrope. Isto tako, učesnici su ocijenili vrlo visokim ocjenama i samu oragnizaciju događaja, te obezbijeđen prevoz, smještaja i ketering.
Projekt MELAdetect realizuje se u sklopu trilateralnog programa Interreg IPA prekogranične saradnje Hrvatska-Bosna i Hercegovina-Crna Gora 2014-2020, koji se sufinansira iz sredstava Evropske unije. Ukupna vrijednost projekta je Eur 652.427,90, a vodeći partner je Zavod za javno zdravstvo Zadar, sa projektnim partnerima Sveučilištem u Zadru, Agencijom za razvoj zadarske županije (ZADRA NOVA), te Medicinskim fakultetom Sveučilišta u Mostaru i JZU Opštom bolnicom “Blažo Orlandić” Bar. Više o projektu MELAdetect možete naći na web stranici https://www.meladetect.com/, kao i web stranici Opšte bolnice Bar https://bolnicabar.me/.
Opšta bolnica “Blažo Orlandić” Bar
Dr Dragoslav Tomanović, direktor
Ninela Plamenac, asistent menadžera projekta
Add comment