Više posmatrajte dijete, a manje mu komandujte, kritikujte ga i objašnjavajte mu.
Osnovni savjeti za dijete od 3 do 6 godina:
Uključite dijete aktivno u kućne poslove: postavljanje, raspremanje stola, samostalno jedenje, prostiranje veša, zalivanje cvijeća, raspremanje sobe i držanje stvari u redu.
Objasniti djetetu da svaki predmet ima svoje mjesto i da nakon korišćenja treba da ga vrati na mjesto, ali to uradite bez stalnih kritika i podsećanja.
Obezbijedite dovoljno vremena da se mališan druži sa drugom djecom, starijom i mlađom.
Obezbedite dovoljno didaktičkih igračaka i drugih aktivnosti koje zahtijevaju kompleksnije angažovanje i razmišljanje (na primjer, petogodišnje dijete je u stanju da nauči da igra šah), koje prikazuju prirodne i društvene pojave i procese (enciklopedije su zanimljive već četvorogodišnjem djetetu i u stanju je i samostalno da ih razgleda).
Odgovarajte strpljivo na postavljena pitanja, koliko god ona izgledala dosadna i koliko god se ponavljala.
Djetetu jasno objasnite razliku između onoga što se radi i što je dobro – da dijeli igračke, da se zahvali, da zamoli kada nešto želi, i što nije dobro i ne radi se – udaranje, svađanje, ružne riječi, i onda pustiti dijete da to primjenjuje, bez kritika, kazni i opominjanja.
Ovaj put jeste duži i sa usponima i padovima u ponašanju, ali u dugoročnom smislu doprinosi razvoju ličnosti koja razumije motive i posljedice svog ponašanja, i kod koje lijepo ponašanje potiče iznutra, kao rezultat svjesne odluke, umjesto da je nametnuto spolja.
Sigurna sam da svako od nas radi sa svojom djecom najbolje što umije, a da biste umjeli još bolje, učite i primjenjujte, pokažite i sebi i djeci da je učenje neprestana i lijepa aktivnost.
Pružite djetetu šansu da ispuni svoje mogućnosti i postane nezavisna, sigurna i izbalansirana ličnost.
Marija Montesori
Pripremila: Dragana Marković,
spec. predškolske pedagogije
Add comment