Bolest putovanja ili kinetoza je nelagodnost koja se dešava prilikom putovanja prevoznim sredstvima u kolima, autobusu, brodu, avionu. Češće se javlja kod trudnica i djece ali se može javiti i kod ljudi koji joj inače nisu skloni u određenim uslovima putovanja. Prate je simptomi nelagodnosti, znojenja, vrtoglavice, mučnine i povraćanja. I sami uslovi putovanja, kao što su brza vožnja u krivinama, propadanja aviona u turbilencijama, veliki talasi na brodu i nemirno more uticu na pojavu ili pogoršanje simptoma. Uzrok ovoj pojavi leži u pomiješanim signalima koje dobija naš mozak od strane centra za ravnotežu , koji se nalazi u unutrašnjem uhu i naših očiju i vizuelne informacije poslate mozgu. Npr. kada se vozite kolima vaše unutrašnje uho registruje kretanje i šalje informaciju mozgu da ste u pokretu. Ali ako u kolima gledate fiksirano u predmet kao što je knjiga ili časopis, vaše oči ne registruju pokret i tu informaciju takođe šalju mozgu. Tako vaš mozak postaje konfuzan oko oprečnih obavještenja – da jeste i da niste u pokretu istovrmemeno i stvara simptome mučnine u toku vožnje. Zato je bolje, ako ste skloni mučnini u putu, da tokom vožnje gledate kroz prozor i tako dozvolite svojim očima da registruju pokret preko objekata koji promiču. Takođe, sjedite naprijed jer vam to omogućava preglednost kroz vjetrobran, a i manje će se osjećati drmusanje vozila. Okretanje u vozilu u suprotnom pravcu od pravca kretanja auta ili autobusa, odnosno sjedenje naopačke takođe zbunjuje mozak i ometa njegovo prilagođavanje pokretu, što može izazvati neprijatne simptome.
Homeopatski ljekovi mogu znatno ublažiti i neutralisati ovo stanje. Oni su prirodnog porijekla, uglavnom biljnog i mineralnog, i zbog svoje velike razblaženosti ne ostavljaju nikakve nus pojave ili toksičnost u organizmu. Oni pomažu našem nervnom sistemu da se bolje prilagodi uslovima putovanja. Mogu se koristiti kao kombinovani ljekovi za mučninu ili pojedinačno prema specifičnostima simptomatološke slike.
Ovo su neki od ljekova koje najčešće koristimo za mučninu u putovanju:
Tabacum Mučnina pri najmanjem pokretu, koža je vlažna i hladna, povećano lučenje pljuvačke, lice najčešće blijedo. Osoba se osjeća bolje kada je u horizontalnom polozaju i kad otvori prozor, jer joj svjež vazduh i kretanje vazduha ublažava simptome. Osjeća se bolje kada zatvori oci. Mučninu pogoršava duvanski dim i cigarete.
Cocculus indicus Mučnina praćena vrtoglavicom i povraćanjem. Mučninu pogoršava gledanje u objekte koji promiču. Miris hrane izaziva pogoršanje, kao i konzumiranje hrane i pića. Averzija prema svakoj hrani i pomisao na hranu stvara nelagodu. Osjeća se bolje kada leži na strani zatvorenih očiju. Jedan od homeopatskih ljekova za putovanje avionom i mijenjanje vremenskih zona. Lijek za mučninu u zabavnim parkovima na vrteškama i brzim toboganima. Petroleum Mučnina praćena vrtoglavicom, povraćanjem, često i glavoboljom i bolovima u vratu. Osobu obliva hladan znoj. Osjeća se bolje kada nešto pojede jer stalno ima osjećaj praznine u stomaku. Pomaže kada se utopli i prija joj topli, suv vazduh.
U određivanju pojedinačnog lijeka za osobu važno je imati podatke o modalitetima simptoma. Kod jedne osobe mučninu stvara hrana i njen miris, kod druge mučnina je lakša ako nešto pojede. Kod nekog prija svjež, hladniji vazduh, kod nekog utopljavanje. Nekom smeta dim, nekom svijetlo i buka. Te specificnosti simptomatoloske slike su važne u odabiru adekvatnog homeopatskog lijeka koji će pomoći da se organizam akomodira putovanju i u njemu uživa umjesto da mu ono prisjedne.
Dr Snežana Tomić, homeopata
Add comment