Izražavajući uvjerenje o visokom kvalitetu postojeće pravne regulative, u prvom redu Zakona čijom implementacijom nijesu posebno zadovoljni ni sami donosioci, dr Nebojša Crnogorac je naglasio da je neophodno ostvariti uslove za primjenu Zakona. Potrebno je, pored ostalog, sprovesti dosljednu zabranu reklamiranja duvanskih proizvoda i edukovati građane o štetnosti pušenja. Na štetnost pasivnog pušenja dovoljno ukazuje podatak koji je dr Crnogorac prezentovao a koji govori da konobari/-ce koji su radno angažovani u stalno zadimljenim zatvorenim prostorijama i tako izloženi nevoljnom pušenju, 4 puta češće, u odnosu na nepušače, obolijevaju od karcinoma pluća i 2 puta češće dobijaju koronarnu bolest. Zaposleni, koji su izloženi nevoljnom pušenju, imaju 30% veće šanse da obole od karcinoma pluća, a više od 80% ukupnog broja djece na svijetu izloženo je pasivnom pušenju. Žene koje tri časa dnevno udišu duvanski dim, imaju šansu da obole od karcinoma grliće materice, a brojne su i posljedice koje izloženost duvanskom dimu ima na novorođenčad (koja se čak i rađaju kao zavisnici.
Dr Ljilja Gledović-Musić, ljekar Kliničkog centra u Podgorici, ukazala je na štetne efekte pušenja kada je riječ o kardiovaskularnim oboljenjima. U uvodnom dijelu izlaganja ona se pozvala na rezultate studije Svjetske zdravstvene organizacije realizovane 2004. godine u 192-ije zemlje, prema kojima je od posljedica pušenja umrlo 6 miliona ljudi, od čega 10% nepušača. Od tog broja nepušača, 63% smrtnih ishoda bilo je uslovljeno razvojem kardiovaskularnih bolesti. Ističući značaj štetnog uticaja visokotoksičnog alkaloida nikotina na uvećanje frekvence, konstrikcije malih krvnih sudova, povišenje krvnog pritiska, te oštećenje endotela i disfunkciju trombocitne aktivnosti, dr Gledović-Musić ukazala je i na najfrekventnije poremećaje ovog sistema uzrokovane pušenjem: aterosklerozu, ishemičnu bolest srca i hipertenziju, i detaljno objasnila pojedine karakteristične parametre obolijevanja i metodologije za utvrđivanje pojedinih poremećaja. Mjerenje koncentracije kotinina u serumu, sastojka cigareta, jedan je od pouzdanih načina za utvrđivanje stanja kardiovaskularnog sistema. Porast koncentracije lipida i pad protoka, takođe mogu ukazivati na izloženost određene osobe štetnom uticaju duvanskog dima koji je, ne zaboravimo, veoma brzo moguće registrovati u krvi osobe izložene pasivnom pušenju. Pasivno pušenje ostavlja posljedice na koronarnu cirkulaciju a pospješuje i arterijsku hipertenziju.
U ime grupe pedijatara Instituta za bolesti djece, prisutnima na Četvrtoj konferenciji obratila se dr Slađana Radulović. Kao posebno značajne štetne manifestacije uticaja duvanskog dima navela je efekat prenatalnog i postnatalnog pasivnog pušenja. U cilju opisivanja stanja u vezi sa dječijom populacijom, ona je istakla da je čak 16-68% djece koja boluju od astme izloženo uticaju duvanskog dima, da djeca čiji su roditelji aktivni pušači udišu jednaku količinu štetnih gasova kao i aktivni pušači koji godišnje popuše 60-150 cigareta. Situaciju otežava visok procenat trudnica koje puše duvan, oko 30% ukupnog broja, a tek svaka četvrta buduća majka odluči se da prekine tu štetnu naviku zbog zdravlja svog djeteta. Dr Radulović je istakla značaj činjenice da svih 4.000-4.500 štetnih materija cigarete sadrže, biva propušteno kroz placentu i dospijeva do bebe u razvoju. Budući da je metabolizam djeteta značajno ubrzan u odnosu na metabolizam odrasle osobe, jasno je zašto su djeca osjetljivija na dejstvo duvana.
Dr Samira Gargović, anesteziolog Kliničkog centra Crne Gore, ukazala je na niz problema sa kojima se suočavaju ljekari anesteziolozi kada je u pitanju planiranje i sprovođenje programa preoperativne i postoperativne anestezije pacijenta koji je konzument duvanskih proizvoda.
Brojne su komplikacije koje nakon podvrgavanja operativnom zahvatu može izazvati pušenje. Tu spadaju: tromboembolija, intenzivna koagulacija krvi, nemogućnost optimalnog obezbjeđenja organizma dovoljnom količinom kiseonika, ubrzano lučenje mukoznog sekreta, suženje lumena respiratornog trakta, mogućnost pojave kolapsa alveola, hroničnog kašlja, laringospazma i bronhospazma, pojačano lučenje želudačne kisjeline, ubrzanje metabolizma lijekova u jetri, smanjenje odbrambenih snaga organizma, te povećana mogućnost pojave postoperativnih infekcija i slabog zarastanja rana. Dr Gargović ističe da se mogućnost pojave komplikacija kod pušača povećava za čak 6 puta u odnosu na ostale pacijente.
Zanimljiva je njena preporuka o sprovođenju višenedjeljnog apstinencijalnog programa u preoperativnom toku pripreme pacijenta.
Add comment