Zdravstveni profesionalci su u svom svakodnevnom radu izloženi različitim vrstama promocija, a istraživanja pokazuju da promocija ima uticaja na povećano propisivanje, izdavanje i upotrebu ljekova. Ljekari i farmaceuti imaju ključnu ulogu u osiguravanju racionalne upotrebe ljekova. Oni moraju procijeniti korist i rizik različitih farmakoterapijskih opcija za tretman pacijenata a često se nalaze između potreba pacijenata i prioriteta zdravstvenih sistema, sa jedne, i uticaja promotivnih aktivnosti, sa druge strane.
Cilj regulative je da uredi ove promotivne aktivnosti kako bi se osiguralo da se ljekovi racionalno propisuju i izdaju sa interesom da se zaštiti javno zdravlje jer prekomjerno propisivanje i upotreba ljekova, koja može nastati kao rezultat neadekvatne promocije, vodi povećanom riziku od neželjenih efekata i povećanju troškova za zdravstvenu njegu.
Kada je u pitanju odnos zdravstvenih profesionalaca i farmaceutske industrije, Zakon o ljekovima zabranjuje da proizvođači ljekova, predstavnici proizvođača i pravna lica koja obavljaju promet ljekovima nude finansijsku, materijalnu ili drugu korist licima koja propisuju ili izdaju ljekove, kao i članovima njihovih porodica, a sponzorstva naučnih i promotivnih skupova moraju pokrivati samo realne troškove učesnika.
OGLAŠAVANJE I INTERNET
Sa razvojem informacionih tehnologija i pojavom interneta, pacijentima je danas dostupniji veliki broj informacija – pacijenti su postali nezavisniji, aktivno traže informacije i imaju proaktivan pristup u pogledu sopstvenog zdravlja. Internet je otvorio prostor i za bolju direktnu komunikaciju farmaceutske industrije i pacijenata, koju proizvođači ljekova koriste. Preko različitih veb-stranica upućuju se poruke pacijentima, šalju odgovori na pitanja i obezbjeđuju informacije ne samo o ljekovima, nego i o bolestima. Ne treba zaboraviti i činjenicu da pacijenti putem interneta često nailaze na neprovjerene sajtove koji su najveći izvor falsifikovanih ljekova. Sve zemlje nailaze na probleme u uređenju ove oblasti.
Koristeći ove različite izvore informacija, pacijenti često stvaraju sopstvene sudove vezane za bolest, pa svojim ljekarima i farmaceutima postavljaju zahtjeve vezane za određene metode liječenja i vrstu medikamenata. Svi zdravstveni radnici suočavaju se sa dilemom kako odgovoriti na neadekvatan zahtjev pacijenta da dobije lijek za koji je saznao putem reklame.
* * * *
Oglašavanje ljekova od strane farmaceutske industrije nezamjenjljiv je izvor informacija o ljekovima. Preduslov racionalne farmakoterapije i boljih zdravstvenih ishoda jesu tačne i na dokazima zasnovane, pravovemeno pružene informacije i zato ih je važno obezbijediti kroz promotivne aktivnosti.
Istovremeno, jedan od najvećih etičkih izazova sa kojima se suočavaju zdravstveni profesionalci jeste uticaj promocije ljekova na profesionalnu praksu. Interakcija između farmaceutske industrije i zdravstvenih profesionalaca kompleksna je i potrebno je urediti je uz usvajanje terapijskih smjernica i razvoj strategija za poboljšanje propisivanja i izdavanja ljekova, podizanje svjesnosti o sopstvenoj podložnosti uticajima, izbjegavanje konflikta interesa i podizanje transparentnosti. Rezultat, svakako, mora biti dobrobit pacijenta, koja je na prvom mjestu.
Literatura: Zakon o ljekovima Crne Gore („Sl. list RCG” br. 80/04 i „Sl. list CG” br. 18/08); Joint Declaration of CPME and EFPIA on the Cooperation Between the Medical Profession and the Pharmaceutical Industry, June 2005; Criteria for Medicinal Drug Promotion, World Health Organisation, 1988; Understanding and Responding To Pharmaceutical Promotion, a practical guide, WHO/Health Action International
Piše: mr ph. Željka Bešović
Add comment